اولین موسیقی پاپ کدام است؟

firstpop-27-1-93

اولین موسیقی پاپ کدام است؟

در ادامه­ سلسله مقالاتِ موسیقی در شبگار به قلم ارشک عزیزی، اینبار در جستجوی اولین قطعه­ موسیقی پاپ تاریخ موسیقی را ورق می زنیم. اگر میخواهید بدانید اولین قطعه موسیقی کلاسیک کدام بوده است، اینجا را کلیک کنید.

موسیقی یکی از قدیمی ترین هنرهاست. تاریخ شروع موسیقی در طول تمدن بشری مشخص نیست. از روی نقاشی­های قدیمی می­توان فهمید که بیش از سی هزار سال پیش سازهایی وجود داشته اند، اما این که این ساز ها چه صدایی داشته اند و موسیقی در آن دوران چگونه بوده، بر هیچ کس مشخص نیست. تنها از حدود قرن ششم میلادی بوده که سعی بر نوشتن موسیقی شده و قبل از آن همه­ی انواع موسیقی سینه به سینه از نسلی به نسل بعد منتقل می شده.

در ابتدا خط موسیقی دقت امروزه را نداشته و تنها نشان دهنده ی زیرتر یا بم تر شدن صدا بوده است. حتی ریتم هم در آن مشخص نمی شده است.  به مرور زمان خط نوشتاری موسیقی پیشرفت کرده و از حدود دوره ی باروک یعنی قرن شانزده میلادی به شکلی در آمده که ما امروزه با ‌آن آشنا هستیم.

موسیقی مردمی یا پاپ، همراه با موسیقی کلاسیک، از ابتدای تولد این هنر وجود داشته، اما به دلیل غیر رسمی بودن آن و همچنین غیر دقیق بودنش (به مقاله ی موسیقی کلاسیک چیست؟ در شبگار مراجعه کنید) کمتر نیازی به نوشتن آن احساس شده است. حتی امروزه هم تعداد اندکی از موسیقی­های پاپ نت نویسی می­شوند.

یکی از اولین موسیقی های پاپ که متن و نت نویسی آن یافت شده، قطعه­ی موسیقی به نام «آیا دوباره پرواز پرندگان را خواهم دید» است. آهنگساز این قطعه یکی از معروف ترین آهنگسازان و خوانندگان موسیقی مردمی در زمان خود با نام برنارد دی ونتادرن (bernart de ventadorn) بوده است. او را می توان مایکل جکسون زمان خود دانست، با ورودش به هر شهر مردم به سمتش هجوم می­بردند و خواستار شنیدن موسیقی هایش بودند. برنارد دی ونتادرن زندگی کوتاهی از حدود سالهای ۱۱۵۰ تا ۱۱۸۰ میلادی داشته و این قطعه یکی از اولین و معروف ترین آثار اوست.

firstpop-27-1-932

شعر این قطعه به زبان پروونسال (Provensal) است که در قرون وسطی در مناطق جنوب فرانسه و شمال ایتالیا رایج بوده. اما سال های زیادی از انقراض این زبان می گذرد. خوشبختانه توانستم ترجمه­ انگلیسی شعر را پیدا کنم و در ادامه ی این متن میتوانید ترجمه ی فارسی شعر را بخوانید و خود موسیقی را هم گوش کنید. اجرایی که از این موسیقی خواهید شنید بدون همراهی هرگونه سازی است و گمان می رود که اجرای اصلی آن هم توسط دی ونتادرن به همین گونه بوده باشد.

firstpop-27-1-931

ترجمه ی متن موسیقی:

آیا دوباره پرواز پرندگان را در طلوع خورشید خواهم دید، که با خوشحالی پر خواهند کشید؟

آه که بسیار حسودی میکنم به آنان که از عشق لذت می برند.

که قلب من برای دریافت ذره ای عشق می تپد.

فکر میکردم بسیار از عشق می دانم، اما بسیار کم می دانم.

نمی توانم جلوی احساس عاشقانه ام  به بانویی را بگیرم، که هیچ گاه از او عشقی دریافت نخواهم کرد.

او قلبم، خودم و تمام دنیای من را با خود برده است و با رفتنش مرا با قلبی شکسته و دلی بی قرار تنها گذاشته است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *