اولین قطعه موسیقی کلاسیک کدام است؟

 firstclassic-21-1-93

اولین قطعه موسیقی کلاسیک کدام است؟

اگر یادداشت­های ارشک عزیزی در مورد موسیقی را تعقیب کرده باشید، الان حتما مشتاقید بدانید که اولین قطعه­ موسیقی کلاسیک چیست و چگونه است؟ با شبگار همراه شوید و به یونان باستان بروید.

هیچ گاه نمی توان مطمئن بود اولین موسیقی کلاسیک چیست، زیرا با گذشت زمان مدارک بیشتری از گذشته ها به دست می آید و ممکن است روزی متنی از موسیقی پیدا شود با قدمتی پنج هزار ساله .

قدیمی­ترین نت نویسی هایی که تا به امروز پیدا شده اند مربوط به قرن ششم میلادی هستند، اما قدیمی ترین موسیقی کلاسیک یافت شده تا به امروز متونی از یونان باستان هستند. در میان نمایش نامه های یونانی، بخش­هایی به صورت آهنگین اجرا می شده که به صورت ابتدایی، تا حدودی سازبندی و نوع نغمه خوانی در آنها مشخص شده است.

کلیسا پس از فرو پاشی امپراطوری رم و در اوایل قرون وسطی، موسیقی را هنری ممنوعه اعلام کرد و حدودن همه ی آثار موسیقیایی مربوط به یونان و رم باستان را از بین برد. از مجموع تمام موسیقی هایی که در آن دوران نوشته و اجرا شده متاسفانه تنها چهل عدد به جا مانده. جالب است بدانیم که همین کلیسا نزدیک به هزار سال بعد در قرن پانزده میلادی، خود موجب رونق موسیقی شد و افرادی همچون فردریک هندل و یوهان سباستین باخ را پرورش داد. این واقعیت تاریخی نورِ امیدی در دل هایمان روشن می کند که ممکن است تا هزار سال آینده، در ایران هم به موسیقی اهمیتی داده شود.

این که کدام یک از چهل قطعه­ی موسیقی به جا مانده از دوران یونان باستان قدیمی­تر هستند، مشخص نیست. اما گمان می رود که قطعه ای از نمایش نامه ی اورستیا نوشته ی اوریپیدوس ، مربوط به قرن سوم قبل از میلاد، یکی از قدیمی ترین این آثار باشد. این قطعه بر روی برگ پاپیروس نوشته شده و تنها یک نسخه از آن به جا مانده. ممکن است آهنگساز این قطعه خود اوریپیدوس، یعنی نمایشنامه ­نویس اورستیا باشد.

این قطعه برای گروه کر و همراهی یک ساز نوشته شده. سازها در اجراهای نمایش نامه ها در یونان باستان، در جایی جلوی سن اجرای نمایش قرار داده می شدند، که به آن قسمت از سن نمایش، ارکسترا می گفتند. کلمه ی ارکستر موسیقی به معنای گروهی از سازها ی موسیقی، از همین نامگذاری ناشی می شود. اجرایی که از این قطعه خواهید شنید توسط یک نفر خوانده شده و توسط سازی باستانی به نام اولوس (aulos) همراهی می شود. این ساز حدودن شبیه ابوا می باشد.

ترجمه ی فارسی متن موسیقی:

ای خدایان که آسمان را سیاه کرده اید و از قتلی که روی داده خشمگینید

به شما التماس می کنیم که پسر آگاممنون را از خشم انتقامش رها کنید

برای این پسر بسیار زاری می کنیم

شادی در میان ما فناپذایران بسیار کوتاه است و غم در این دوران کوتاه

همچون طوفانی که قایق ماهیگیری را می نوردد، ما را در خود غرق می کند

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *