بوستان هزاره در شیکاگو، ترکیب هنر، انسان و طبیعت ـ بخش دوم

Cloud-Gate-2

بوستان هزاره در شیکاگو، ترکیب هنر، انسان و طبیعت ـ بخش دوم

در بخش اول معرفی پارک هزاره، با موقعیت کلی پارک و یکی از عناصر جاذب جمعیت و سرگرم­ کننده آن آبنمای کرون (Crown Fountain) آشنا شده ایم. در بخش دوم به دو عنصر جالب دیگر پارک “دروازه ابری” و “جیپریتزکر “مشخص شده در تصویر زیر،اشاره می کنیم.

 jey-and-cloud

 Cloud Gate(دروازه ابری)

Cloud Gateیا دروازه ابری المانی که به وسیلهآنیش کاپور، مجسمه ساز هندیبینسالهای 2004 و 2006ساخته شده،با شکلیکموبیششبیهلوبیا در بخش مرکزی میدان (پلازا) AT&T پارک قرار داردوبا ابعاد20 × 13 × 10متر، وزن 110 تُنو از 168 ورقهاستیلضدزنگصیقلدادهساخته شدهاست. این المان كه از شكل يك قطره جيوه الهام گرفته شده است، در رويه فلزي بالایی اش آسمان و ساختمانهاي بلند شهر و بر قسمت پاييني خود، منظري از پارك و افرادي كه در آن هستند را منعكس مي کند و بازديد كنندگان پارك مي توانند در تمام اطراف و زير اين مجسمه 110 تني حركت كنند. اين اثر خواسته تا محيط شهري شيكاگو و فضاي اطراف پارك را در محيط داخلی اش به تصویر بکشد. نام دروازه ابری از دید سازنده، اشاره به همین انعکاس آسمان توسط سطح خارجی المان دارد که مانند دروازه ای، پلی بین ناظران و آسمان ایجاد میکند. المان دو بار در سال، با نزدیک به 150 لیتر مایع پاک کننده تمیز میشود. برخی معتقدند Cloud Gate مانندآینه عمل می کند؛  بیننده را به این حقیقت یاد آور می سازد که این ساختمان ها هر چند غول آسا، ولی در سلطه و خدمت انسانند.

 cloud_gate-1

Jay Pritzker Pavilion (عمارت جی پریتزکر)

“پریتزکر” يكساختمان در فضاي باز براي اجراي كنسرت به ویژه در تابستان است. این بنا توسط فرانک گری(Frank Owen Gehry ) معمار کانادایی- آمریکایی طراحی گردید و به نام یکی از اعضای خانواده پریتزکر(از صاحبان شرکت معروف هایت هتل Hyatt Hotels Corporationدر آمریکا) نامگذاری شد. بنا در فاصله سالهای 1999 تا جولای 2004 ساخته شده و درست در مقابل برخی از بلندترین ساختمانهای جهان و قسمت شرقی شاخصترین منطقه شیکاگو ( منطقه تاریخی بلوار میشیگان) قرارگرفته است. این مجموعه شامل 4000 صندلی ثابت و یک فضای سبز بزرگ در حدود 95000 فوت مربع ( 8800 مترمربع) است که ظرفیتی در حدود 7000 نفر دیگر را نیز در بر میگیرد. فضای بین صحنه نمایش و محل ارکستر ( 37 متر) با پوشش فلزی ضد زنگ در نظر گرفته شده و صحنه نمایش که میتواند یک ارکستر را تا 150 نفر حمایت کند، به یک چهارچوب سبک از لوله های فلزی متقاطع در هم قفل شده (شبیه سقف)که سیستم صوتی را نیز پوشش میدهد ،متصل شده است.

 Jay-Pritzker-Pavilion-koli

جدا از معماری خاص پریتزکر، نکته مهم سیستم صوتی این ساختمان است که به صورتی خلاقانه، صدا را همانند تالارهای سرپوشیده منتشر میکند. در واقع از بلندگوهای کمکی آکوستیکی استفاده شد که انعکاس صدایی شببیه دیوار سالن کنسرت سرپوشیده و سقف را شبیه سازی میکنند و به این ترتیب مشکل مزاحمت صداهای آشفته اطراف محل اجرا را رفع کرده است. همچنین صدا مستقیما از سن با وضوح مناسب به گوش مخاطبان میرسد و موسیقیدانها قادر خواهند بود تا در روی صحنه صدای یکدیگر را به خوبی بشنوند. بسیاری از منتقدان معتقدند که متخصصان آکوستیک در این فضا، مسائل و رازهای بیشماری را در زمینه اجرای موسیقی در فضای باز حل کرده اند. در فاصله بهار تا پاییز استفاده کنندگان از پریتزکر، شاهد برگزاری کنسرتهای رایگان بسیاری هستند.

Jay_Pritzker_Pavili-2 Jay-Pritzker-Pavilion-3

پی نوشت1: اگر بخواهیم کمی بیشتر از فرانگ گری معمار بدانیم، وی درسال 1929 میلادی در خانواده‌ای یهودی در شهر تورنتوی کانادا به دنیا آمد.گری، برنده جوائز متعدد بین المللی، به عنوان معمار سبک “دی کانستراکشن”، پسا ساختارگرا شناخته می شود. از آثار معروف او می توان به موزه گوگنهایم بیلبائو(Guggenheim Museum Bilbao) دراسپانیا اشاره کرد.

پی نوشت2: سیستم صوتی استفاده شده در فضای جی پریترکز هزاره،LARESنام دارد.یک سیستم تقویت صدا متشکل از ریزپردازنده ها برای کنترل بلندگوها و میکروفون ها در اطراف فضای اجرااست که اولین بار برای فضاهای باز آمریکا، در همین پارک هزاره شیکاگواز آن استفاده شد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *