John Beal آهنگساز، متخصص موسیقی آنونس (Trailer Music)

MUSIC13-21-9-93

John Beal آهنگساز، متخصص موسیقی آنونس (Trailer Music)

ما با شنیدن کلمه­ی موسیقی ذهنمان به سمتِ کنسرت­های  عظیم و خواننده­های مشهور و قطعات تاثیرگذارِ موسیقیِ کلاسیک می رود، اما این­ها تمامِ موسیقی نیستند. در این یادداشتِ کوتاه با موسیقی­هایی خاصی که برای آنونسِ فیلم­ها ساخته می­شود آشنا می­شوید. با شبگار و ارشکِ عزیزی همراه شوید و با این دسته­بندی از موسیقی آشنا.

سینما یکی از بزرگترین مراکز جذب آهنگسازان کلاسیک طی قرن اخیر بوده است. بسیاری از آهنگسازان بزرگ موسیقی کلاسیک، سینما را به عنوان یکی از راه­های ارتباط با مخاطبانشان انتخاب کرده­اند و حتی برخی آهنگسازان همچون انیو موریکونه Ennio Morricone جز برای فیلم، آهنگسازی نکرده اند.

تریلر Trailer یا آنونس هر فیلم سینمایی، قبل از اتمام تدوین آن و در نتیجه قبل از شروع مرحله ی آهنگسازی ساخته می شود. بر همین اساس در اکثر مواقع، موسیقی آنونس فیلم جدا از موسیقی اصلی فیلم و با تمی متفاوت ساخته می شود.

در طی چند دهه ی اخیر، آنونس فیلم ها بسیار مهم شده اند و حتی در بعضی موارد، آنونس فیلم از خود فیلم زیباتر و جذاب تر ساخته می­شود. به همین دلیل موسیقی این آنونس ها هم از اهمیت بالایی برخوردار شده اند، و درست مانند موسیقی متن فیلم که گاهی با عنوان Soundtrack دسته بندی می شود، موسیقی آنونس ها هم با عنوان trailer music دسته بندی می شوند.

توجه داشته باشید که soundtrack و Trailer Music هیچ کدام ژانر موسیقایی نیستند و تنها یکی از دسته بندی های تجاری موسیقی اند.

موسیقی آنونس فیلم ها گاهی از قطعات آماده انتخاب می شود. اما در اکثر موارد، موسیقی مخصوص آنونس فیلم، آهنگسازی می­شود، یعنی آنونس تدوین شده، آهنگساز انتخاب می­شود و موسیقی مخصوص همان آنونس ساخته می­شود، و معمولا چون آهنگساز اصلی فیلم در این زمان تازه کار اصلی آهنگسازی فیلم را شروع کرده و به دنبال ساخت تم های اصلی است، کار ساخت موسیقی آنونس فیلم به شخصی غیر از آهنگساز اصلی سپرده می شود.

جان بیل John Beal از جمله آهنگسازانی است که تخصص اصلی­اش ساخت موسیقی تریلر است. او برای بیش از ۲۰۰۰ فیلم تا به حال موسیقی تریلر ساخته، از جمله کارهایش می­توان به موسیقی تریلر فیلم­های، ماتریکس، جنگ ستارگان، تایتانیک، آخرین سامورایی و … نام برد.

پیشنهاد می کنم نام او را جستجو کرده و حداقل به تعدادی از قطعاتش گوش کنید. این قطعات اکثرا فضایی حماسی و پر هیجان دارند و زمانشان کمتر از دو دقیقه است، وقت زیادی از شما نخواهند گرفت. پشیمان نخواهید شد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *