شبستان شرقی مسجد امام

iran-masjedemam-10-6-92

شبستان شرقی مسجد امام در اصفهان را در عکس می بینید. مسجد امام واقع در ضلع جنوبی میدان نقش جهان و از مجموعه­ی بناهایی است که به دستور شاه عباس ساخته شدند. معمارش علی­اکبر اصفهانی، و خوشنویسانی چون علیرضا عباسی در آن کتیبه­نگاری کرده­اند. این مسجد یکی از اوج­های هزار سال مسجدسازی در ایران است. تمام مسجد دارای تناسبی شاهانه بوده و بر شالوده‌ای وسیع بنا گردیده است. قوس نیم گنبد سر در خارجی در میدان ۲۷ متر بلندی دارد و بلندی مناره‌ها در حدود ۳۳ متر است. مناره‌های بالای شبستان از آن هم بلند تر است، در حالی که گنبد روی آن بلندتر از همه قرار واقع گردیده است. جلوخان، که خود تقریباً ساختمانی است، حالتی دعوت کننده دارد که جمعیّت بیرو ن را به پناه، امنیّت و تجدید قوا در مسجد فرا می خواند. ارتفاع گنبد عظیم آن 52 متر، و مناره های داخلی آن 48 متر است. این مسجد که پیش از این به مسجد شاه معروف بوده است در جریان کودتای محمد علی­شاه پناهگاه گروهی از مجاهدین اصفهانی بود که برابر حاکم قجری اصفهان می­جنگیدند و مقاومتشان تا رسیدن نیروهای بختیاری هم ادامه داشت. از نکات خاص این مسجد، انعکاس صوت در مرکز گنبد بزرگ جنوبی آن است. مسجد امام یکی از برجسته­ترین نمونه­های معماری در قرن 11 هجری قمری است؛ یعنی قرن هفدهم میلادی.

3 دیدگاه دربارهٔ «شبستان شرقی مسجد امام»

  1. خیلی خلاصه گفته شد…ویژگیهای دیگری نیز دارد که باعث بالا رفت اطلاعاتمون میشه.لطفا جامع و کامل ارائه دهید مثل بقیه ی مطالبتون.

    1. امین حسینیون

      در مورد جامع و کامل بودن اشکالی وجود داره، اینکه نهایتی در موردش نیست. مسجد شاه نقش جهان هم موضوع رساله های دانشگاهی متعدد بوده، و کلی مطلب و مقاله در موردش هست. هرچیزی که ما بنویسیم ناقصه. هدف ما یک معرفی در حد شرح عکس است، ولی چشم، پیگیری میکنیم برای مقالات کاملتر در حوزه معماری

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *