آشنایی با گروه موسیقیِ E.S.Posthumus

آشنایی با گروه موسیقیِ E.S.Posthumus

 music12-4-10-93

اگر مخاطب شبگار باشید حتما با سلسله یادداشت­های ارشک عزیزی در موردِ موسیقی آشنا هستید، این هفته نوبت این گروه خاص است که شنیدنشان برایتان لذت بخش خواهد بود.

E حرف اول Expriement (تجربه)

S حرف اول Sound (صدا)

و Posthumus به اثر هنری گفته می شود که پس از مرگ هنرمند پخش می شود.

این گروه از حدود سال ۲۰۰۰ شروع به کار کرد. دو برادر به نام های فرانتس فونلیشتن و هلموت فونلیشتن (Franz Vonlicthe & Helmut) گروه را بنیانگذاری کردند و در سال ۲۰۱۰ با مرگ فرانتس گروه به کار خود خاتمه داد.

سبک اصلی و غالب این گروه نو کلاسیک است. ارکستر سمفونیک به معنای کلاسیک آن بدنه ی اصلی آثار این گروه را شامل می شود و سازهایی از جمله گیتار الکتریک و درام ست راک و … در بعضی از قطعات همراه با ارکستر به صدا در  می آیند. فرم اکثر قطعات این گروه به شکل کلاسیک اما کاملا کوتاه شده می باشد. یعنی قطعات از فرم های دو بخشی موسیقی پاپ خارج شده و کمی پیچیده تر می شوند، بعضی قطعات در فرم تم و واریاسیون، روندو Rondo و ترنری Ternary قرار دارند که همگی اینها فرم های کلاسیک هستند، اما بر خلاف قطعات موسیقی کلاسیک، طول زمانی این قطعات از پنج دقیقه فراتر نمی رود و فرآیند موومانی بودن قطعه نیز حذف شده.

هارمونی آثار این گروه همانطور که از نام سبکشان هم پیداست بسیار به آثار باروک و کلاسیک شبیه است و کمتر هارمونی مدرن یا حتی اواخر دوره ی رمانتیک را می توان در این آثار یافت.

با وجود این خصوصیات، یعنی سازبندی حجیم و در عین حال امروزی و پاپ، فرم های جذاب و در عین حال کوتاهی قطعات، و هارمونی دل نشین و جذاب دوره ی باروک و کلاسیک، موسیقی این گروه گوش هر شنونده ای را به خود جذب می کند.

طرفدار هر سبکی که باشید از رپ گرفته تا باروک حتما با موسیقی این گروه نوآور ارتباط برقرار خواهید کرد.

پس از سال ۲۰۱۰ هلموت فونلیشتن کار خود را به دو شکل ادامه داد، یکی در گروهی به نام لس فریکشن Les Friction که گروهی راک ولی با رویکرد نو کلاسیک است (در مورد این گروه به زودی صحبت خواهیم کرد) و دوم به صورت انفرادی و با نام خودش که حدودا دنباله رو همان سبک پوستوموس است.

در جمع سه آلبوم کامل و چندین قطعه ی مستقل حاصل کار چند ساله ی گروه پوستوموس است.

اولین آلبوم گروه با نام Unearthed شامل ۱۲ قطعه است که هر کدام اسم شهر یا مکانی مهم هستند، در این میان نام اصفهان و نینوا هم به چشم می خورد.

پیشنهاد می کنم حتما قطعات زیر را جستجو کرده و گوش کنید.

E.S.Posthumus:

Isfahan, Unearthed Album

Ebla, Unearthed album

Mosane, Cartographer Album

Vorrina, Cartographer Album

Unstoppable, Single Track

Unstopable, Single Track

Helmut Vonlicthen:

Terzen,  mDust Album

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *