چطور صبح را عالی شروع کنید و عصری دلپذیر بسازید

morningrituals-17-9-93

چطور صبح را عالی شروع کنید و عصری دلپذیر بسازید

چه آدم صبح دوستی باشید چه نباشید، فعالیت­های صبحگاهی شما حال و هوای روز شما را می سازند. شما هم میتوانید از رختخواب بیرون بپرید فورا یک لیوان چای/قهوه بخورید و بروید سر کار، یا میتوانید این زمان را صرفِ آماده سازی برای یک روز پرثمرتر و کم اضطراب­تر بکند. فقط راحت خوابیدن مهم نیست، برای تکمیلِ چرخه­ی استراحتِ روزانه، خوب بیدار شدن هم بسیار مهم است. با شبگار همراه شوید و این پنج پیشنهاد را بخوانید، اجرا کردنشان نه سخت است، نه عجیب و غریب، ولی شاید نتایجشان شگفت زده تان کند.

شما اقلا مسوولِ یک زندگی هستنید، و وظیفه­ی پول در آوردن هر روز روی شانه­های همه بیشتر سنگینی میکند. این چند پیشنهاد را امتحان کنید تا روزهایتان پرثمر شود و وقتی فشارِ زندگی خیلی خیلی زیاد میشود بتوانید خونسردی خودتان را حفظ کنید.

  1. فعلا قهوه/چای را ترک کنید.

قبل از اینکه با خشم بگویید امکان ندارد بدون قهوه بتوانید زندگی کنید این پاراگراف را تا آخر بخوانید. قرار نیست حتما قهوه/چای را ترک کنید، ولی سعی کنید اولین چیزی که می­نوشید نباشد. یک فنجان آب ولرم با آبلیمو شروع بسیار بهتر است. هم سرحالترتان میکند، هم برای پوست خوب است، هم متابولیسم را بهتر میکند، یک نوع از انرژی بدونِ اعتیاد ایجاد میکند و برای سلمات دهان و دندان هم مفید است. برای اینکه بیشترین بهره را ببرید، یک ساعتی قبل از خوردنِ خوراکی بعدی صبر کنید.

  1. دست به تلفن نزنید.

بسیاری از همشهری­هایمان میگویند اولین چیزی که بعد از بیداری برمیدارند گوشیِ همراهشان است. سری به فیسبوک می زنند (تحقیقات نشان داده اینکار حال شما را بدتر میکند). اخبار را چک میکنند و از جنگ ها و بیماری ها و … مطلع میشوند و خلاصه هزار و یک خبرِ ناخوشِ دیگر! به جای اینکار یک فعالیتِ صبحگاهیِ کوتاه ولی قطعا سالم تر را جایگزین کنید: چند حرکتِ کششی ساده، کمی رقصیدن مقابل آینه ، یا حتی مرتب کردنِ رختخوابتان!

  1. یک مراسم نظافت منظم داشته باشید.

چه قبل از ورزش و صبحانه دوش بگیرید، چه بعد از آن، یک نظافتِ صبحگاهی بسیار مفید است، حتی اگر فقط برای سر و صورتتان باشد. این قضیه برای کسانی که در منزل کار میکنند بسیار خطرناک است، چون ممکن است به خودشان رسیدگی نکنند. حداقل سر و صورتتان را درست و حسابی بشویید، این قضیه فقط برای زیباتر شدن نیست، مربوط به انرژی و سرحالی هم می شود.

  1. فهرست کارهایتان را بنویسید

این روزها هر آدمِ شاغلی هر روز کلی کار برای انجام دادن دارد. خیلی ساده این کارها غیرقابل تحمل میشوند و رویِ هم انباشته، ولی بهتر است سعی نکنید ده تا کار را همزمان انجام دهید. تحقیقات نشان داده هیچکس میتوان چند را همزمان با کیفیت یکسان انجام دهد. و اگر تمام انرژی و تمرکزتان را روی یک پروژه نگذارید بعدا مجبور به دوباره کاری خواهید شد. یک فهرست کار داشته باشید که هر روز از آن کارهایتان را حذف کنید.  یک همچین فهرستی شما را سرحال نگه می دارد، و مطمئن میکند که هیچ چیز جزیی از قلم نیافتاده است. هر روز قبل از شروع کار، یک بار این لیست را به روز کنید و ببینید چند چند هستید.

  1. محیط کارتان را مالِ خود کنید

محیط کار پرثمر بسیار مهم است، چه این محیط خانه شما باشد، چه دفترِ کار باشد، چه مغازه و … . ایده آل این است که هر شب محل کارتان را تمیز کنید، ولی اگر اینطور نیست، صبح ها این کار را بکنید. یک ذهن فعال و تیز نیاز به محیط تمیز دارد. چه با فنگ شویی چه با هر عقل و نظمِ دیگری، محیط کار خودتان را طبق علاقه تان مرتب کنید. باور کنید نتیجه شگفت زده تان خواهد کرد.

یادتان نرود که صبح، تمام حال و هوای روز را تعیین می­کند، صبحتان را خردمندان شروع کنید، از وقتتان بهره ببیرد و اولویت هایتان را هر روز صبح با خودتان مرور کنید، خوش باشید.

لینک اصلی

عکاس: آندری آرمنت (andre arment)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *