سلام اسم من تایژین تاکوشیاست

wolflovespork-13-5-92pen story

تایژین تاکوشیا (Takeuchi Taijin)

خوردنی­های مورد علاقه­ی من برنج، شیر و استاپ موشن است!

برنج حاوی کربو هیدرات، شیر حاوی کلسیم و استاپ موشن برای من مثل ویتامین است!

و من امیدوارم که بتوانم با کمک اینها کارم را ادامه بدم و سرما نخورم!

وقتی کسی خودش را اینگونه معرفی می­کند و از علایق خود می­گوید؛ واقعا باید دید دست پخت او چیست.

گرگ گوشت خوک دوست دارد “A wolf loves pork”wolflovespork-13-5-92wolf & pig

تایژین تاکوشی یک کارگردان انیمیشن ژاپنی است؛ متولد 1984، شهر آیچی، و به صورت تخصصی در زمینه­ی استاپ موشن مشغول به کار است. انیمیشن ” گرگ گوشت خوک دوست دارد .” را در سال 2009 ساخت؛ روایتی 4 دقیقه­ای از تعقیب و گریز  یک گرگ و خوک. انیمیشن کوتاه و جذابی که با استقبال فراوانی رو به رو شد. و خوراک ذهن و منبع الهام بسیاری را فراهم کرد.

دیوید هاکنی نقاش، طراح، چاپگر، عکاس انگلیسی و یکی از مهم‌ترین پیشگامان جنبش پاپ آرت دهه­ی ۱۹۶۰ است. کولاژ ـ عکس­های  او منبع الهام تاکوشی قرار گرفت تا این دنیای مونتاژ شده و تو در تو را متحرک کند. تاکوشی به گفته خودش عاشق فضاهای عجیب و غریب و سوررئال است. او با استفاده ا ز 1300 فریم عکس،  در طول دوازده ماه این انیمیشن زیبا و جذاب را ساخت که خود این انیمیشن نیز منبع الهام سازندگان تیزر تبلیغاتی دوربین المپوس نیز قرار گرفت و آنها به مناسبت پنجاهمین سالگرد ساخت سری دوربین پن المپیوس، استاپ موشنی دقیقا با همین ساختار ساختند. بعدها به آنها خورده گرفته شد که کار آنها کپی است؛ اما همانطور که خودشان نیز جواب دادند؛ تلاش آنها برای شبیه بودن کار، خود نوعی ادای دین به تاکوشی و یاد آور کار او بوده است.( و همانطور نمونه های دیگری که نیز با این حال و هوا به تبلیغ محصول خود پرداخته اند مانند قسمت دیگری از همان تبلیغ دوربین المپیوس به نام ” پن غول پیکر ” و یا  تیزر تبلیغاتی دیگری به نام “دوربین کاغذی” که برای تبلیغ دوربین دیجیتال سامسونگ ساخته شده است.)

در واقع این انیمیشن را به راحتی نمی­توان استاپ موشن نامید؛ بلکه این کار استاپ موشن در استاپ موشن است؛ زیرا روند ساخت انیمیشن دوبار انجام شده است.  ابتدا عکس­برداری و پیکسلیشن به صورت جداگانه انجام شده و بعد از پرینت گرفتن فریم­ها و قرار دادن آنها و انیمت کردنشان در فضای داخلی خانه و عکس برداری مجدد از آنها نوع دیگری از استاپ موشن ساخته شده است. زیرا عکس­ها یا همان فریم­ها در فضای خانه حکم آبژکت هایی را بازی می­کنند که برای هیجان و تحرک بیشتر به کار گرفته شدند. در واقع ما شاهد نوعی کار ترکیبی و تلفیقی از انواع استاپ موشن هستیم. تلفیقی از پیکسلیشن و آبژکت انیمیشن!

هماهنگی و تعاملی که بین عکس­های چاپ شده در فضای داخلی خانه  وجود دارد؛ مانند آسانسوری که ازدیوار خانه بالا می­رود و یا گرگی که در سینک آشپزخانه شنا می­کند بسیار دیدنی است.

به کارگیری ابعاد و خارج کردن عکس­های دو بعدی و وارد کردن آنها به بعد سوم و شکستن قانونهای مرسوم نیز بسیار قابل توجه است. به گونه ای که مخاطب را تشویق می­کند تا با بازنگری چند باره در صدد کشف حقه­های کوچک برآید.

داستان پن“The PEN Story“

انصافا که سازندگان تیزر دوربین المپیوس به خوبی متوجه پتانسیل موجود در این انیمیشن و ایده­ی آن برای تبلیغ دوربین خود شده­اند.  چرا که تمام این انیمیشن گره خورده با عکس است و چه چیزی بهتر از عکس می­تواند معرف یک دوربین باشد؟ چه چیزی بهتر از توالی عکس­های گوناگون می­تواند معرف پیشرفت تدریجی دوربین عکاسی طی سال­های مختلف باشد؟

همانطور که گفته شد تیزر تبلیغاتی ” داستان پن ”  نیز در همان سال و برگرفته از انیمیشن  ” گرک گوشت خوک دوست دارد ” ساخته شد.

این تیزر 3  دقیقه­ای  به مناسبت پنجاهمین سالگرد ساخت سری دوربین های پن با استفاده از 60.000 عکس که 9600 آن چاپ و 1800 عکس دیگر نیز برای تکمیل پروژه گرفته شده بود؛ ساخته شد. همانطور که می­توانید در لینکی که پایین همین یادداشت ارائه شده ببینید، این تیزر به نظر پرکارتر و پر هزینه­تر از نمونه اولیه تاکوشی است.

تیزر با یک عکس یادگاری سیاه و سفید از پسر کوچکی شروع می شود؛ و رشد پسر را از سال 1959 تا  2009 می­بینیم که در نهایت با عکسی در 50 سال بعد در همان مکان که توسط یک دوربین دیجیتال المپیوس گرفته شده است پایان می­یابد. تیزری بسیار خلاق و تحسین برانگیز که به خوبی از تجربه­ی انیمیشن قبلی استفاده کرده واینبار با موزیک زیبایی که در روایت داستان نیز تاثیر به سزایی دارد همراه شده است.

می­توانید انیمیشن های مورد بحث را از طریق پیوندهای زیر تماشا کنید و لذت ببرید:

گرگ گوشت خوک دوست دارد

داستان پن

پن غول پیکر

دوربین کاغذی

4 دیدگاه دربارهٔ «سلام اسم من تایژین تاکوشیاست»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *