به نظر شما تست IQ اینترنتی معتبر است؟

iq test_0

به نظر شما تست IQ اینترنتی معتبر است؟

نظرات اخیر بوریس جانسون(شهردار لندن) موجب شده تا خیلی ها در مورد آی­کیوی خود صحبت کنند. تست­های زیادی برای اندازه گیری IQ وجود دارد، خیلی از آنها آنلاین در دسترس هستند و کاربران از آنها استفاده می­کنند. اما سوال این است: «آیا آنها از نظر علمی هم معتبر هستند؟»

بوریس جانسون (Boris Johnson) که از سال 2008 شهردار لندن بوده است، به تازگی در یکی از سخنرانی های خود در مورد آی­کیو اظهاراتی داشته است؛ و با این سخنرانی اخیر توانست بسیاری از افراد را درگیر بحث و صحبت در مورد هوش و IQ کند. هوش موضوع پیچیده ای است و هر چه  بحث­های عمومی بیشتری در این باره وجود داشته باشد، مردم بیشتر آگاه می­شوند. چرا که برخورد کردن با فردی که به داشتن IQ بالا اشاره می­کند بدون اینکه دقیقا بداند واقعا به چه معنیست، متداول است.

تست­های IQ زیادی وجود دارد که روانشناسان از آن استفاده می کنند، مانند تست Stanford-Binet، مقیاس هوش بزرگسالان وسچلر (Weschler Adult intelligence scale) و مواردی از این دست. تست­های کاملی برای ارزیابی توانایی های مختلف. این تست­ها منظما اصلاح و به روز می­شوند، و معمولا باید توسط یک متخصص آموزش دیده در شرایط خاصی اجرا شوند. معمولا هزینه ای نسبتا منصفانه ای دارند، چرا که جز ابزارهای علمی مثل میکروسکوپ و مانند آن، محسوب می­شوند.

بسیاری از انواع تحقیقات غیر علمی که به رشته هوش مربوط نمیشوند، به این آزمون های رسمی دسترسی ندارند، در نتیجه باید در جای دیگر به دنبال آن باشیم. یکی از این جاها به طور قطع اینترنت است، و همه ما مطمئنیم اگر در گوگل کلمه “تست آی کیو” را تایپ کنیم، نتایج زیادی دریافت می­کنیم. همچنین می­دانیم مواجهه شدن با فردی که در مورد آی کیوی خود اظهاراتی میکند و نمره خود را ازین آزمونها گرفته است، بسیار معمول است، اما سوال این است که آیا این تست­ها برای سنجش آی کیو شما معتبر هستند؟

در یک پژوهش، من تعداد کمی از این تست­ها را امتحان کردم. انجام دادن این آزمونها به اندازه کافی ساده است. در واقع تنها نیاز به یک اتصال اینترنت و شاید یک صفحه فیسبوک و یا توییتر برای وارد شدن داشته باشید. یافته های من به شرح زیر هستند.

b4021f10-2bf0-45b2-8bde-f2230261b2e7-460x276

تست اول

بر اساس تست اول، من به وضوح یک نابغه هستم. البته این نتیجه نباید تعجب آور باشد، من در علم اعصاب دکترا دارم، استاد دانشگاه و نویسنده صفحه علم روزنامه گاردین (Guardian science writer)هستم، چطور ممکن است از هوش بالایی برخوردار نباشم؟ با توجه به توزیع نرمال IQ، نمره 133 بدان معنی است که من در گروه هوشی “بسیار برتر” قرار می گیرم. که تنها 2% از کل جمعیت، هوشی برابر یا بیشتر از این دارند. با توجه به نتایج به دست آمده، بوریس جانسون در سخنرانی خود معتقد است که من باید از حمایت بیشتری بهره مند شوم، که از نظر من پیشنهاد پسندیده ای است.

از آنجایی که این یک تحقیق علمی است، یک داده­ نقطه­ای به تنهایی برای ایجاد پایه ای برای نتایج کافی نیست، در نتیجه تستهای بیشتری را امتحان کردم.

734c2449-d359-4e21-a200-af4891cb0912-460x276

تست دوم

این طور به نظر میرسد که من بعد از به دست آوردن نمره به این بالایی در تست اول، بسیار ازخود راضی و حتی مغرور شدم و این مسئله در عملکردم تاثیر گذاشت. بر اساس تست دوم، من 10 امتیاز کمتر نسبت به تست اول به دست آوردم. با توجه به توزیع نرمال، من در گروه پایینتری یعنی “برترها” قرار می­گیرم، که جزیی از 7% جمعیت هستم. این نتیجه هنوز هم کاملا قابل احترام است، ولی برای فردی به درخشش من، نوعی بی آبرویی محسوب میشود و قابل تحمل نخواهد بود!!!

6bfc6b17-8b55-47fe-9c1f-50305fcf634b-460x276

تست سوم

برای تست سوم، واقعا تمرکز کرده بودم. چون میخواستم احترام درونی خودم را پس بگیرم و نمره آی کیو خودم را افزایش دهم. به نظر می­رسد بیش از اندازه بوده است و نمره نهایی من ” بالاتر از 140″ شد. بیایید کمی در مورد آن فکر کنیم: نمره من به حدی بالا بود که خود نرم افزار تلاش برای محاسبه  نمره  من را رها کرده بود. هم چنین این نتیجه به من میگوید من “تنها” فرد باهوش جهان هستم. از نظر من این کلمه “تنها” اتهام مبهمی به همراه دارد، انگار خود نرم افزار هم دچار این تردید است که آیا فردی میتواند چنین نمره ای بیاورد!؟ ولی من توانستم، چرا که من به وضوح هرکولی از توانایی شناختی هستم. خوشا به حال من!

5aa14bcd-2a95-4dd5-a8d9-e1857edf770b-460x276

تست چهارم

تست چهارم ادعا میکند که در گروه تستهای”پیشرفته” قرار میگیرد، و من هم تصمیم گرفتم که آنرا امتحان کنم. ظاهرا من از انجام تستهای استانداردی که برای طبقه معمولی کارگران است خسته شده­ام، پس قاعدتا نیاز به تستی دارم که مرا بیشتر به چالش بکشد. ولی باز هم نمره من 138 شد، و مرا همچنان در گروه “بسیار برترها” نگه داشت. حتی تست­های پیشرفته هم نمیتواند نیروهای هوشی و فکری مرا شکست دهند. این طور که به نظر میرسد من می توانم دانشمند دیوانه­اش باشم و برای فتح جهان اقدام کنم

نتیجه

احتمالا  فاش کردن تکنیکهایی که برای به دست آوردن چنین نمرات بالایی استفاده کردم آموزنده خواهد بود. اساسا، همه تستها شامل سوالات چند گزینه­ای می باشند و من هر کدام را کاملا تصادفی انجام دادم. کل زمان آن برای من کمتر از نیم ساعت طول کشید. در حالی که از نظر تکنیکی ممکن است جواب صحیح را به طور شانسی انتخاب کرد(یکی از مسائلی که در تست­های آی کیو وجود دارد، استفاده از MCQs می­باشد)، که احتمال آن به طور غیر باوری زیاد است. نتایجی که در یک تست ارائه می شود سرنخی به ما در ادامه می­دهد که می­توانیم متوجه شویم چه خبر است.

من به سختی 30% از سوالات را درست جواب دادم، و چون این کار را با سرعت انجام دادم، یعنی آی کیو زیادی دارم؟ تست پیشرفته می­گوید این نشانه ای از هوش است که کاری را با سرعت ولو اشتباه انجام دهیم،  و به همین دلیل به من پاداش دادند. نمی­توانم به سناریوی مشابه دیگری فکر کنم. اگر یک لوله کش به شما بگوید ” من بخاری شما را به محض اینکه آنرا لمس کردم نابود کردم”، مسلما پرداختن یک جایزه به او اولین چیزی نیست که به ذهن شما خطور میکند.

این بررسی گذرا نشان میدهد که بسیاری از تستهای آنلاین آی کیو چیزی که می گویند نیستند و فقط حیله ای برای گرفتن ترافیکهای وبی و سفارشات مردمی هستند. آنهایی که من استفاده کردم، پوشیده از تبلیغات بودند، و من نمی­توتنم تصور کنم کسی که بخواهد محصولی را بفروشد، مشتریان خود را احمق خطاب کند ( نه حداقل قبل ازینکه پول آنها را داشته باشند).

ممکن است تست­های آی کیو آنلاین معتبر وجود داشته باشد، ولی باید در انجام دادن آنها احتیاط کنید. و باید با هر کسی که علنا نمرات خود را نشان میدهد محتاطانه برخورد کنید. فرد باهوش اینگونه رفتار می­کند.

لینک اصلی

6 دیدگاه دربارهٔ «به نظر شما تست IQ اینترنتی معتبر است؟»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *