نمايشگاه هنر پيتزا در شهر نیویورک

pizza-still-life-611

نمايشگاه هنر پيتزا در نیویورک

نمایشگاهی در نیویورک برگزار شده است از آثار هنری مربوط به پیتزا، در شبگار با این نمایشگاه و آثار هنری­اش آشنا شوید. متن گزارش از یک منبع خاص است، ولی عکس­ها و برخی اطلاعات از منابع دیگر گرد آوری شده اند. این شما و این هم  «دوران پیتزا.»

پيتزا و پیشینه­اش به قرن هجدهم ميلادي باز مي­گردد. گفته مي­شود اين تركيب موفق نان و گوجه فرنگي و پنير اولين بار درناپلبهدستآمدهاست، اما امروز همه دنيا را با تنوعنامحدودش به خود علاقه­مند و حتي موزهاي را در فيلادلفيا از آن خود كرده است.

پيتزاتايم عنوان نمايش افتتاحيه مارلبروبروماستريتگالري منهتن است كه بيش از ٢٥ اثر هنري الهام گرفته از پيتزا را به نمايش مي­گذارد. اين آثار برداشتي تفريحي از پيتزا به عنوان غذا، برند مصرفي، نماد فرهنگي و شايد از همه مهم تر به عنوان مخرج مشترك است. ورا نيكوف، سرپرست موزه، پيتزا را «استعاره­اي از جامعه» مي­نامد، چيزي كه بيشتر سليقه­ها را راضي و مردم را كنار هم جمع مي­كند.

Riepenhoff-611

آن چه به اثر فيزيكالپيتزانتوركينگتئوري جانريپنهوف جان مي­دهد، مفهوم اجتماع است كه اولين بار در شب افتتاحيه در قالب يك پيتزاي ٣٨ اينچي پوشيده شده از پيتزاهاي مينياتوري كوچك ارائه شد.

ريپنهوف يك پيتزافروشي محلي را استخدام كرد تا بزرگترين خميري كه در اجاقش جا مي­گيرد را بپزد و سپس جعبه­اي منحصر اين پيتزا ساخت.

در شب افتتاحيه بازديدكنندگان دعوت مي­شدند تا از اين اثر هنري خوراكي امتحان كنند و جعبه خالي پيتزا را در گالري به جا بگذارند.

ريپنهوف اين اثر را كلاژی توصيفمي­کند كه ماهيت و هستي اجتماع را از ديدگاه هنر به نمايش می­گذارد. نيكوف از موقتي بودن اين اثر تحت تاثير قرار مي­گيرد، این گونه كه: «بازديدكنندگان آمدند، اثر هنري را ديدند و خوردند؛ آن جا چيزي بود و الان آن چيز ناپديد شده است.»

devereux-611

در آثار ميشلدوركس، پيتزا با ديگر شمايل فرهنگ عمومي آميخته مي­شود.اين طراحي هاي رنگي دنيايي شبكه مانند می­سازند ، پيتزاي پرنده با موج سواري غارنشين يا پسركي خم شده روي آن را به تصوير مي­كشد. در«دود» دايناسورهاي پاستلي در زير شفق شمالي كه به وسيله ايربراش(Airbrush) كشيده شده، جست و خيز مي­كنند، درحاليكه در «كيومن» علامت خفاش در بالاي منظره شهر در پس زمينه جلوه مي­كند.

ديگر كارها از هيجان بيشتري برخوردارند. «اسلايس ٨/٢٣/١٣» و «برش/برش»، آثار اندروكو، به فرم آشنا مثلثي پيتزا در قطعات ريز هندسي و لكه هاي رنگي مي پردازد.

مجموعه «برادران پيتزا»، اثر ويل بونه، نتيجه­اي شبح­وار از كپي گرفتن از پيتزاست. در اين عكس­ها تكه­هاي پپروني روي زمينه مشكي مانند جاي جوش روي صورت نمايان شده­اند.

boone-611-e1380295495780

نيكوف كه كار كردن روي اين نمايش را پاييز گذشته آغاز كرد، از تعداد زياد آثار هنري مربوط به پيتزا شگفت زده شده و مي­گويد:«من احساس مي­كنم اين نمايش مي­تواند سه بار ديگر با آثار هنري كاملاً متفاوت برگزار شود.» تنوع آثار هنري از ديد او قابل درك و طبيعي بود چرا كه او پيتزا را به تنهايي مانند يك پرده نقاشي مي داند. «رده بندي هاي مختلفي از پيتزا وجود دارد، از پيتزاهاي اسلايسي بسيار ارزان تا پيتزاهاي رستوران هاي مجلل، تا پيتزاهاي يخ زده و تا پيتزاهاي درست شده به سليقه ي شخصي. شما مي توانيد پيتزا را به تناسب تجملي و يا ساده تر درست كنيد.»

freeman-lowe-611

PizzaTime-25-9-923 PizzaTime-25-9-924

لینک مطلب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *