قرعه کشی جام جهانی: در گروه آسانی قرار گرفته ایم؟

iran

قرعه کشی جام جهانی: در گروه آسانی قرار گرفته ایم؟

این سوالی است که خیلی ها می پرسند.علاوه بر این سوال، پرسش های دیگری نیز مطرح می شود: تیم های گروه مان چه ویژگی هایی دارند؟ آیا با سبک های مشابهی فوتبال بازی می کنند؟ چطور باید با آنها بازی کرد؟ این نوشته، به این سوالات می پردازد.

بعد از قرعه کشی گروه های جام جهانی برزیل، بحث بر سر حریفان ایران داغ شده است. بحث کنندگان به دو دسته عمده فوتبالی ها و مردم عادی فوتبال دوست تقسیم می شوند، نکته جالب در بحث های اکثر فوتبالی ها این است که گروه ایران را به آرژانتین تقلیل می دهند، گویا برای این افراد نیجریه و بوسنی در حد تیم های محلات ارزیابی می شوند و با خوش بینی از 4 امتیاز و صعود می گویند. حقیقت این است که بخشی از این اکثر! فوتبالی ها نیجریه و بوسنی را نمی شناسند و از قدرتشان اطلاعی ندارند، اگر هم از اینها بپرسید در 2 سال اخیر بازی نیجریه و بوسنی را دیده اید، مطمئنا ندیده اند. اما مطمئناً اندکی این تیم ها را می شناسند. پس چرا قدرت آنها را نادیده می گیرند؟ شاید بگویید تیم ایران را دست بالا می گیرند و یا واقعاً تیم ایران قدرتمند است. اینکه تیم ایران قدرتمند است را می توانید از باشگاه هایی که در آنها بازی می کنند دریابید، باشگاه های ایرانی چند سال است که حتی در آسیا هم موفق نبوده اند، که نشان دهنده قدرت لیگ ایران است، تنها یک بازیکن (دژآگه) در لیگ های معتبر داریم،  بحث بیشتر درباره تیم ایران نوشته دیگری می طلبد. اما برگردیم به بحث آن عده از اهالی فوتبال که گروه ایران را گروه راحتی می پندارند، به نظر من رفتار این افراد در ارزیابی کردن امکان صعود تیم ایران بیشتر شبیه خالی کردن زیر پای کیروش  پس از جام جهانی است، خوشبختانه یا متاسفانه اکنون فوتبالی ها در انواع تکنیک های علم سیاست خبره شده اند. اما حقیقت این است که در گروه وحشتناکی افتاده ایم، حریفانی که تهاجمی بازی می کنند و به یک یا دو گل هم راضی نمی شوند.

argentina

آرژانتین

آرژانتین فقط مسی نیست، همانطور که کیروش در یکی از اولین مصاحبه هایش بعد از قرعه کشی تاکید کرد. باید گفت آرژانتین فقط مسی نیست. اگر شک دارید به این اسامی توجه کنید:

خط دفاعی:

ازکوئیل گارای دفاع وسط بنفیکا که مورد توجه باشگاه های مطرحی چون میلان و منچستر سیتی است. پابلو زابالتا، دفاع راست منچستر سیتی. نیکلاس اتامندی دفاع وسط پورتو که مورد توجه چلسی و منچستر سیتی است.

هافبک:

خاویر ماسکرانو، هافبک دفاعی(در خط دفاع هم از او استفاده می شود) بارسلونا. اِوِر بانِگا، هافبک وسط والنسیا.

عناصر هجومی آرژانتین علاوه بر مسی اینها هستند: آنخل دی ماریا، بال راست رئال مادرید. ازکوئیل لاوتزی، گوش چپ پاریسن ژرمن. کون آگوئرو، سنتر فوروارد منچستر سیتی. اریک لاملا، گوش راست تاتنهام. گونزالو هیگواین، سنتر فوروارد ناپولی. ریکاردو آلوارز، هافبک هجومی اینتر.

آرژانتین به راحتی به عنوان تیم اول آمریکای جنوبی به جام جهانی صعود کرد در حالی که بازیکنان مطرحی چون توز هم به تیم ملی دعوت نمی­شوند. آنها از سیستم های متفاوتی از 3-5-2 تا 4-4-2 استفاده می کنند. مساله اصلی برای تیم ایران، ترکیب هجومی آنها است که از بهترین بازیکنان دنیا تشکیل یافته است.  این سوال هم میتواند جالب باشد: آیا مهار دی ماریا، یا آگوئرو، از مهار مسی ساده تر است؟ اینطور به نظر نمی رسد.

 884425_Nigeria

نیجریه

نکته اولی که در مورد نیجریه باید گفت جوانی تیم آنهاست، میانگین سنی تیم نیجریه 25 سال است.ت یمی کاملا هجومی و دونده که مطمئناً به شدت ایران را تحت فشار قرار خواهند داد. بازیکنان مطرح آنها عبارتد از: احمد مسی، گوش راست زسکا مسکو که مورد توجه آرسنال است؛ امانوئل امنیکه، سنتر فوروارد فنرباغچه؛ ویکتور موسس هافبک هجومی لیوپول و هافبک باتجربه شان، اوبی میکل که در چلسی بازی می کند. نیجریه از سیستم 4-3-3 استفاده می کند، نکته ای که باید روی آن تاکید کرد منظم بازی کردن آنهاست که در تیم های آفریقایی پارامتری کمیاب است. در آخرین بازیشان آنها با ایتالیا به تساوی 2-2 رسیدند. مساله اصلی برای ایران، دوندگی بی امان، ساختار هجومی قدرتمند و جوانی آنهاست. این تصور که بردن از نیجریه کار ساده ای است، واقعا اشتباه است.

bosnia

بوسنی و هرزگوین

در مقدماتی جام جهانی در گروه G اروپا با 30 گل زده به راحتی صعود کردند، شاید گفته شود که آنها در گروه آسانی بودند اما این نباید ما را فریب دهد، آنها واقعاً قدرتمندند و کاملاً سازمان یافته بازی می کنند، اگر بازیهای آنها را دیده باشید این نکته را تایید می­کنید. مساله اصلی اما، خط حمله آنهاست با ادین ژکو، سنتر فوروارد منچستر سیتی و میرالم پیانیچ هافبک هجومی رم. بوسنی هم از سیستم 4-2-3-1  و هم 4-4-2 استفاده می کند.

نتیجه گیری کلی:

با تیم هایی هجومی روبرو شده ایم که بازیکنان هجومی خیلی خوبی هم دارند. اینکه از سید 4، بوسنی در گروه ایران قرار دارد باعث خوشحالی عده­ای مثلاً منصوریان شده است، باید گفت بله در قیاس با ایتالیا، هلند، فرانسه، انگلیس یا پرتقال (دیگر تیم های سید 4)، حضور بوسنی شاید اتفاقی خوب تلقی شود. در کل گروه بسیار سختی است نه از این بابت که واقعاً در گروه مرگ قرار گرفته باشیم، بلکه مساله این است که با تیم های هجومی بازی می کنیم. کیروش مطمئنا کار سختی پیش رو خواهد داشت تا با کیسه گل از برزیل برنگردیم. امیدواریم تا چند روز آینده هیجانات قرعه کشی فروکش کند و واقع بینی جایش را بگیرد.

2 دیدگاه دربارهٔ «قرعه کشی جام جهانی: در گروه آسانی قرار گرفته ایم؟»

 1. بسمه رب شهدا و صدیقین
  همین که با استکبار جهانی و آمریکای جنایتکار هم گروه نیستیم نشانه مثبتی است از اینکه آقا امام عصر (عج) با نظر رحمت به کشور ما می نگرند.
  و اما بعد
  پرسش اساسی که می توان مطرح نمود این است که: مثلن تو کدوم گروه قرار می گرفتیم برامون آسون بود ؟؟؟

 2. “گروه A: برزیل، کامرون، مکزیک، کرواسی

  گروه B: اسپانیا، شیلی، استرالیا، هلند

  گروه C: کلمبیا، ساحل عاج، ژاپن، یونان

  گروه D: اروگوئه، کاستاریکا، ایتالیا، انگلیس

  گروه E: سوئیس، اکوادور، هندوراس، فرانسه

  گروه F: آرژانتین، نیجریه، ایران، بوسنی

  گروه G: آلمان، غنا، آمریکا، پرتغال

  گروه H: بلژیک، الجزایر، کره‌جنوبی، روسیه”
  آسان به چه معنا؟ امکان صعود داشته باشیم؟ هیچ گروهی.
  آسان به چه معنا؟ گلهای کمتری دریافت کنیم؟ گروه های C, E, H.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *