گرانترین عکس تاریخ

 RheinII-AndreasGursky-16-6-92

در نوامبر 2011 عکس”راین 2″به قیمت چهار میلیون و سیصد هزار دلار در حراج کریستی به فروش رفت و رکورد گرانقیمت ترین عکس فروخته شده در تاریخ را شکست.

این عکس را اندریاس گورسکی(متولد 1955 م.) عکاس معماری و منظره­ ی آلمانی تبار، در سال 1999 گرفته است. به گفته­ ی خود عکاس، یک نمای خاص از رودخانه­ ی راین توجهش را جلب کرده بوده؛ اما به دلیل ساختمان­های اطراف عکس رضایت بخشی از آب در نمی آمد. بعد از یک سال و نیم که این فکر را در سر داشت تصمیم گرفت عناصر آزار دهنده را بعد از گرفتن عکس حذف کند. بنابراین نمایی که در این عکس می بینید به کمک فتوشاپ به دست آمده است.

احتمالا برای شما هم این سوال مطرح شده است که آیا این عکس در حدی جذاب هست که بخواهد گرانترین عکس تاریخ عکاسی شود؟ در جواب باید گفت پرستیژ عکاس و ارزش عکس­های قبلی او طبعا در این قیمت گذاری بی تاثیر نبوده؛ اندریاس گورسکی از بهترین عکاسان در حال حاضر دنیاست و این نسخه­ ی عکس هم با عرض 3 متر بزرگترین  و اولین نسخه از 6 نسخه­ ی موجود آن است. اما در کل ارزش هر عکس به اندازه­ ای است که برای آن پول پرداخت شود. بنابراین برای خریدار ارزشش را داشته، اما برای من و شما… احتمالا نه!

فارغ از مسائل حاشیه ای که روی قیمت عکس تاثیر گذاشته­ اند؛ منتقدان عکس را حاوی نقاط قوت تکنیکی منحصر به فردی می­دانند. چرا که گورسکی توانسته عکسی به ظاهر خسته کننده و غیر جذاب بگیرد؛ اما در بیننده حس­های متفاوتی را ایجاد کند؛ حس تکرار یا احساس وسعت زیاد یا حتی حس خالی بودن و پوچی… .

گورسکی عکس را توسط افق حدودا به دو نیم تقسیم کرده، مخصوصا در حالی که آسمان جذابیت خاصی ندارد. احتمالا هر کس دیگری بود سعی می کرد آسمان را کمتر در عکس بیاورد و از قانون یک سوم استفاده کند. اما همین موضوع یکی از دلایلی است که منتقدان معتقدند باعث خیره کنندگی عکس شده.

خطوط افقی زیادی که تا قاب عکس ادامه پیدا کرده اند باعث شده اند حس ادامه دار بودن خطوط تا بی نهایت القا شود. در حالیکه این عکس از رودخانه گرفته شده و اصولا در ذهن ما مسیر رود کاملا مستقیم نیست مخصوصا که با خطوط مستقیم هم احاطه شده باشد. بنابراین عکاس می­خواهد حس خاصی را منتقل کند. اما چه حسی؟ این بستگی به نظر هر کدام از بینندگان عکس دارد. به نظر یکی از منتقدان، رود توسط خطوط مستقیمی که انسان مدرن ایجاد کرده محدود شده. بنابراین عکس نشاندهنده­ ی رد پای بشر در محدود کردن زندگی و طبیعت این رود است.

رنگهای عکس (احتمالا به وسیله فتوشاپ) کم شده اند؛ به طوریکه عکس از دو رنگ سبز و خاکستری تشکیل شده و از این لحاظ به عکس سیاه سفید که تنها دو رنگ سفید و مشکی دارد شبیه است. نحوه­ ی چینش رنگ ها هم جالب است، چرا که قطع شدن قطعه­ های رنگی؛ در شرایطی که روند خاصی نداشته باشد در عکاسی معمول نیست.

بنابراین گورسکی تعدادی از قوانین ترکیب بندی را در این عکس شکسته است. کاری که شاید خیلی از ما فکر می کنیم باید از آن پرهیز کرد؛ اگرنه عکس زیبا نمی شود. اما این عکس نشان می ­دهد که قوانین ساخته شده اند که شکسته شوند. این قوانین به بهبود کیفیت عکس کمک زیادی می­کنند اما زمانی که بتوان آنها را فراموش کرد و عکس­ ها را برای هدف­ های مختلف به شکل­های متفاوت ترکیب بندی کرد؛ می توان گفت که عکاس به قابلیت خاصی دست پیدا کرده…

این هم یک عکس کم کیفیت از نمای واقعی رودخانه ی راین (جهت درک تغییراتی که عکاس ایجاد کرده):

RheinII-AndreasGursky-16-6-92_#2

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *