کمک­های اولیه، جان انسان‏ها و حادثه های رانندگی که می توانند مرگبار نباشند

First aid. Artificial breath. Isolated 3D image

کمک­های اولیه، جان انسان‏ها و حادثه های رانندگی که می توانند مرگبار نباشند ـ بخش اول

قبلا در شبگار، چند مقاله در مورد حوادث رانندگی منتشر کرده­ایم که به ریشه­های این حوادث، و واژه­شناسی و نوع نگاه به حوادث رانندگی می­پرداختند. مطلب جاده مرگبارتر از جنگ، و بخش اول و بخش دوم از مقاله نگوییم تصادف رانندگی، بگوییم حادثه، به همین مسئله می پردازند. مقاله حاضر به مسئله جدی و مهم امداد رسانی پس از حادثه می­پردازد. اینکه چطور مهارت در کمک­های اولیه، و یک صندوق، با وسایل ضروری جان خودمان یا کسان دیگر را می­تواند نجات دهد. با زهرا محمدی پیکر همراه شوید.

چند روز گذشته خبرمرگ بازيگر معروف سريال سريع و خشن پل واكر( (Paul Walkerدر حادثه رانندگي مورد توجه زيادي قرارگرفت و باعث اندوه افراد بيشماري شد و شاید هنوز تيتر بسياري از سايت هاي خبري است. اين اولين باري نيست كه بازيگري در حادثه رانندگي كشته مي­شود، سالها پيش جيمز دين كه تازه به قله هاي شهرت و افتخار رسيده بود در 24 سالگي  به همين شكل مرد. چند سال پيش هم گريس كلي كه ملكه موناكو بود، به همين سرنوشت دچار شد.

در ايران نيز از اين حوادث كم نداشته­ايم ، پوپك گلدره را كه يادتان هست. او پس از حادثه رانندگي ماه­ها  در حالت كما بود و در نهايت تسليم مرگ شد. چندي پيش هم كه خانم گوهرخيرانديش دچار حادثه اي شد كه خوشبختانه به خير گذشت. آیدین نیکخواه بهرامی، بسکتبالیست ملیپوشمان را چطور، یادتان هست؟

حادثه اخير و مرگ اين بازيگر دوباره ماجراي حوادث رانندگي و آمار بالاي تلفات آن در ايران را به يادمان آورد. آيا مي­دانيد بخش بزرگي از قربانيان اين حوادث، بعد از حادثه يعني وقتي منتظر نيروهاي امدادي هستند و يا در مسير رسيدن به مراكز درماني ميميرند در حالي كه برخي از آنها جراحت هاي جدي منجر به مرگ هم ندارند؟ متخصصان مي گويند يكي از عمومي ترين دلايل مرگ قربانيان حوادث رانندگي، آنوكسيا يعني  ناتواني در تامين اكسيژن به دليل بسته شدن مجاري تنفسي است . ( به طور متوسط كمتر از چهاردقيقه پس از انسداد مجاري تنفسي، مرگ اتفاق مي افتد.) زمان معمولي براي رسيدن آمبولانس به محل حادثه، حتي در مناطقي كه داراي امكانات عالي  امدادي هستند حدود10 دقيقه است و اگردر طول اين مدت اقدامات اوليه براي بازگشت تنفس مجروحان  انجام نشود، بسياري از آنان خواهند مرد. به همين دليل استفاده از تكنيك­هاي كمك­هاي اوليه، به ويژه با روش­هاي صحيح تا رسيدن تيم­هاي اورژانس پزشكي، معنايي بين مرگ و زندگي براي قرباني حادثه دارد.

بررسي­هاي ارزشمند پزشكي نشان مي­دهد كه بعد از يك حادثه رانندگي، ساعات طلايي براي مجروحان حادثه وجود دارد. درطول اين زمان، قرباني حادثه نیازمند است كه وسايل نجات فورا فراهم شود و در ادامه، مراقبت هاي پزشكي بعدي نيز به كمك آيد تا او شانس بيشتري براي زندگي داشته باشد وميزان آسيب ديدگي هاي ناشي از حادثه  براي او كمترشود.

komakavalie-1-7-10-92

توجه به زمان در عمليات امداد رسان ، نقش بسيار مهم و حياتي در اين زمينه ايفا مي­كند، به ويژه زماني كه گروه امداد وجود ندارد و يا تاخير كرده است. در اين لحظات هركس كه آموزش كمك هاي اوليه را گذرانده باشد مي­تواند به مجروحان كمك كند. اگر آمبولانس در دسترس نباشد اغلب آنها را مي توان با وسايل نقليه گذري به مراكز پزشكي منتقل كرد، البته توجه به اين نكته نيز ضروري است كه نحوه و كيفيت اين كمك رساني وابسته به داشتن آموزش كافي برای اجرای كمك­هاي اوليه  است.

در حوادث رانندگي، اغلب مرگ­ها در غياب  مراقبت­هاي پزشكي حادث می­شوند. البته بعضي  از اين مرگ­ها به دليل جراحات اوليه  غير قابل اجتناب هستند؛ اما بسیاری از جراحات مي تواند درمان شود، و در نتیجه از مرگ جلوگیری شود. اين تفاوت از مقايسه نرخ  متفاوت مرگ و مير ناشي از جراحات حوادث رانندگي در كشور هاي مختلف مشخص مي­شود. مثلا بررسي آماري تعداد مجروحان حوادث رانندگي در كشورهاي ايران و مالزي و مقايسه آن با كشورهاي توسعه يافته مانند آمريكا، ژاپن، كانادا و … نشان مي­دهد، كه تعداد مجروحان در ايران و مالزي بسياركمتر است به طوري كه در بين 21 كشور، ايران در رتبه دوازدهم و مالزي در رتبه چهاردهم قرار دارد. در حاليكه آمريكا ، ژاپن و كانادا به ترتيب اول تا سوم هستند. اما  در بررسي تعداد فوت شدگان حوادث رانندگي آمارها كاملا برعكس مي­شوند يعني از نظر آمار فوت شدگان در بين 21 كشور، ايران رتبه اول و مالزي رتبه دوم را دارا هستند، در حالي كه آمريكا رتبه هفتم، ژاپن رتبه بيست ودوم و كانادا رتبه پانزدهم را به خود اختصاص مي دهند . در اين جاست كه اهميت كمك هاي اوليه و امدادرساني در صحنه تصادف اهميت خود را مي نماياند.

كمك هاي اوليه شامل متدها وتكنيك هايي است كه عمليات مربوط به پيشگيري، آمادگي و فوريت در پاسخگويي به موارد اورژانس را بهبود مي بخشد.  كمك هاي اوليه نه تنها در حوادث جاده اي كاربرد دارد بلكه درمحيط خانه ها و محل كار نيز مي تواند مورداستفاده قرارگيرد. از موارد پزشكي نيز كه بگذريم، دانش كمك هاي اوليه مي تواند به افزايش مسئوليت اجتماعي و ارتقا ارزش هاي انساني كمك كند. بهمين دليل در بسياري ازكشورها پيشنهادشده است كه براي عابران و رانندگاني كه با حسن نيت به مجروحان حوادث جاده اي كمك مي كنند ، نوعي مصونيت قانوني ايجاد شود.

زهرا محمدی پیکر ـ عضو انجمن حامیان سفر ایمن

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *