کمک­های اولیه، جان انسان‏ها و حادثه های رانندگی که می توانند مرگبار نباشند ـ بخش دوم

logo

کمک­های اولیه، جان انسان‏ها و حادثه های رانندگی که می توانند مرگبار نباشند ـ بخش دوم

قبلا در شبگار، چند مقاله در مورد حوادث رانندگی منتشر کرده­ایم که به ریشه­های این حوادث، و واژه­شناسی و نوع نگاه به حوادث رانندگی می­پرداختند. مطلب جاده مرگبارتر از جنگ، و بخش اول و بخش دوم از مقاله نگوییم تصادف رانندگی، بگوییم حادثه، به همین مسئله می پردازند. مقاله حاضر به مسئله جدی و مهم امداد رسانی پس از حادثه می­پردازد. اینکه چطور مهارت در کمک­های اولیه، و یک صندوق، با وسایل ضروری جان خودمان یا کسان دیگر را می­تواند نجات دهد. بخش اول این مقاله را اینجا بخوانید، و برای خواندن بخش دوم با زهرا محمدی پیکر همراه شوید.

 به دليل اهميت نقش كمك هاي اوليه در كاهش قربانيان تصادفات ترافيكي، طبق سند راهنماي سال 2000 اتحاديه اروپا، كليه كشورهاي عضو اتحاديه از تاريخ اول اكتبر 2003 مكلف شده­اند كه اقدامات ضروري را انجام دهند تا متقاضيان گواهينامه رانندگي بياموزند كه در يك حادثه چگونه بايد رفتار كنند و چگونه به قربانيان حوادث رانندگي كمك كنند.( چگونگي تخليه وانتقال مسافران سالم و مجروحان واجراي كمك هاي اوليه) اين سند راهنما همچنين اشاره مي­كند كه آموزش و بازآموزي دوره­هاي كمك­هاي اوليه بايد براي رانندگان حرفه­اي نيز برگزارشود.

در آوريل 2001 نيز، شوراي اقتصادي ـ اجتماعي سازمان ملل(UNECOSOC )، تصميمي اتخاذ كرد كه بر اساس آن، نقش و اهميت آموزش كمك­هاي اوليه و همچنين وسايل كمك­هاي اوليه همراه با توصيه­هاي لازم براي استفاده كنندگان از جاده­ها و خيابان­ها مشخص و پررنگ شود. اين تصميم در تمام كشورهاي عضو از سال 2003 لازم الاجرا بوده است.

اين برنامه  نتيجه همكاري ومشاركت بسيار نزديك ميان  فدراسيون اروپايي قربانيان حوادث ترافيكي ، سازمان جهاني صليب سرخ و هلال احمر بوده است. درآموزش كمك هاي اوليه به جز رانندگان عادي وحرفه اي مي توان ساير گروه هاي مردم مانند: كودكان ، دوچرخه سواران ، موتورسيكلت رانان و رانندگان تاكسي  را  نيز در نظرداشت .

استانداردهاي كمك هاي اوليه

آموزش به منظور حمايت و نجات زندگي انسانها، سازمان­هاي و بنيادهاي بين المللي را به مشاركت عملي  واداشته است. اين آموزش با ايجاد آگاهي و گسترش خلاقيت از طريق پوشش رسانه­اي، برگزاري دوره­هاي آموزشي به صورت حضوري  يا غير حضوري بر پايه سيستم آموزش الكترونيكي و با استفاده از سي ـ دي و اينترنت، كامل مي شود.

آموزش كمك­هاي اوليه را مي­توان در فعاليت­هاي گروهي نيز جاي داد. البته اساسي­ترين نكته در مورد اين آموزش اين است كه در ارائه آن بايد به شرايط محلي، آداب ورسوم و ظرفيت­هاي هر منطقه توجه داشت و احترام گذاشت.

به علاوه، آموزش مردم به طوري كه از عهده كمك به مجروحان تصادفات رانندگي برآيند، بايد حاوي اطلاعات زيرباشد:

ـ  بايد موارد مورد آموزش در فواصل مختلف دوباره يادآوري و تمرين شوند.

 ـ بايد پوشيدن لباس­هاي رفلكتيو براي ديده شدن در شب، استفاده ازكلاه ايمني، بستن كمربند ايمني، رعايت سرعت مجاز و رانندگي نكردن بعد از نوشيدن مشروبات الكلي، به طور مرتب مورد تاكيد قرارگيرد.

ـ بايد در صحنه حادثه، ايمن  و حمايتگر عمل كرد يعني بايد از تصادفات بيشتر جلوگيري كرد و ريسك آن را براي امدادگران به حداقل رساند و در مورد ايمني خود و نيز ايمني مجروحان  حادثه و ساير عابران نيز مطمئن شد.

ـ بايد موضوع حادثه  را به اورژانس وپليس گزارش كرد، اطلاعات مربوطه را داد و توصيه هاي لازم را اجرا كرد.

ـ بايد آموخت  وقتي كه ضرورت ايجاب مي­كند چگونه يك مجروح را  از جاي خود حركت داد.

ـ بايد وضعيت جسماني مجروح را ارزيابي كرد. يعني علائم حياتي ، ميزان هوشياري، وضعيت گردش خون و تنفس كنترل شود و همچنين نيازهاي رواني كه مي تواند تاثيرگذارباشد، حتي الامكان برآورده ساخت.

ـ بايد چگونگي مواجهه با  خونريزي ، ناهوشياري ، شوك  و شكستگي استخوان را آموخت .

 ـ  بايد به شخص مجروح امكان داد تا رسيدن نيروهاي امداد، در وضعيت راحتي قرارداشته باشد.

 ـ بايد شرايط را زير نظر داشت و با حمايت­هاي رواني، روحيه مجروح را حفظ كرد.

ـ بايد  قادر بود كه  ضمن نظارت  بر شرايط  روحي  و رواني شخص مجروح ، كمك هاي مورد درخواست را نيز پيگيري كرد.

جعبه كمك هاي اوليه

از موارد اصلي واساسي كه  هميشه بايد همراه رانندگان  باشد، جعبه كمك هاي اوليه است در اين جعبه بايد  وسايلي  باشد كه بتوان با استفاده از آنها بصورت كاملا مطمئن:

ـ خونريزي هاي خارجي  را كنترل كرد.

ـ شكستگي هارا ثابت نگهداشت .

ـ از كاهش دماي بدن قرباني و دچار شوك شدن او جلوگيري كرد.

ـ از جراحت ها مراقبت كرد.

ـ پيام اعلام خطر نوشت.

ـ روشنايي لازم را ايجاد كرد.

اين تذكرات  نيز ضروري است كه:

ـ وسايل كمك هاي اوليه بايد در يك جعبه محكم جاي داده شده و قابل ديدن باشد.

ـ جزوه راهنما شامل مراحل كمك هاي اوليه و شماره تلفن هاي مراكز امدادي  بايد در اين جعبه باشد.

ـ علاوه بر همه موارد قبلي به همراه داشتن يك وسيله هشداردهنده (مانند مثلث قابل ديدن) مي تواند ساير رانندگان را متوجه موقعيت كرده و از تصادفات بيشتر جلوگيري كند.

آموزش كمك های اوليه

بسياري از موسسات  مانند صليب سرخ جهاني و هلال احمر،  آموزش كمك هاي اوليه را سازماندهي مي كنند. به عنوان مثال در كشور غنا، رانندگان تاكسي براي دريافت مجوز كار بايد دوره آموزشي كمك­هاي اوليه را گذرانده باشند. تحقيق انجام شده­اي نشان مي­دهد كه 61% آنان در سال اول از مهارت خود استفاده كرده اند. سازمان صليب سرخ تايلند نيز اخيرا يك مركزآموزش كمك­هاي اوليه تاسيس كرده است كه آموزش رانندگان تاكسي و اتوبوس و ساير گروه­هاي مردم را به عهده دارد. مراكز مشابه نيز در بلغارستان، تونس، يمن و ساحل عاج وجود دارد. پليس و ماموران آتش نشاني كره جنوبي،  اكوادور  و اسلووني نيز اين آموزش را مي بينند. درآلمان و نپال، كودكان در سنين مختلف آموزش كمك­هاي اوليه را مي­بينند.

علاوه بر صليب سرخ و هلال احمر بعضي از  شركت هاي بزرگ نفتي و شركت هاي حمل ونقل محلي در كشور هاي فيجي ، فيليپين  وگامبيا از برنامه آموزش كمك هاي اوليه حمايت مي كنند.

  در بوسني وهرزگوين، هنرجويان رانندگي از نظر قانوني موظف هستند قبل از اينكه گواهينامه رانندگي بگيرند، گواهينامه آموزش كمك­هاي اوليه را كسب كنند. اغلب كشورها پست­هاي امدادي در جاده­ها و بزرگ راه ها مستقر كرده­اند. مثلا در ايران و ويتنام پست­هاي دائمي امدادي در جاده ها مستقر شده است. در توگو، 90 پست امدادي در طول تابستان باز مي­شوند. در تونس، عربستان سعودي، بوليوي و فيليپين پست­هاي امدادي ويژه در مدت برگزاري آيين­هاي مذهبي در جاده­ها مستقر مي­شوند. در بعضي از كشورها نيز تعدادي از پمپ بنزين­ها به عنوان پست امدادي مورد استفاده قرار مي­گيرند.

اتحاديه اروپا از فعاليت هاي مبتني برآگاهي بخشي در زمينه كمك هاي اوليه به منظور تشويق شهروندان اروپايي براي يادگيري و دانستن آنچه كه بايد در هنگام وقوع يك تصادف انجام دهند، حمايت مي­كند. صليب سرخ اروپا، دو برنامه فعاليت براي ارتقا ميزان پيشگيري از حوادث در هنگام رفت و برگشت به مدرسه را سازماندهي كرده است.  در كاستاريكا، صليب سرخ يكي از اعضاي شوراهاي محلي ايمني جاده­اي است و در جمهوري چك، صليب سرخ يكي از اعضاي شوراي ملي ايمني جاده­اي است.

خيلي از كشورهاي جهان نيز 9 سپتامبر يعني روز جهاني كمک­هاي اوليه  را با تمركز و تاكيد بر ايمني در رانندگي  برگزار مي­كنند.

  زهرا محمدی پیکر ـ انجمن حاميان سفرايمن

komakavalie-2-20-10-921 komakavalie-2-20-10-92

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *