ژاپن توپ ضد شهاب سنگ را با موفقیت آزمایش کرد.

Spacecanon-3-8-92

ژاپن توپ ضد شهاب سنگ را با موفقیت آزمایش کرد.

قبل از راه رفتن باید چهاردست و پا رفتن بیاموزید ـ چه بچه باشید چه یک توپ ضد شهاب سنگ. حالا بعد از یک آزمایش موفق روی زمین، توپ ضد شهاب سنگی که ژاپنی­ها برای سفینه هایابوسا 2 ساخته اند آماده است تا اولین گامهایش را در فضا بردارد.

این توپ را سازمان فضانوردی ژاپن (JAXA) ساخته است و کارش  این است که یک شلیک به قلب یک شهاب سنگ به اسم 1999JU3 بکند تا یک ماشین ـ ربات که قبلا روی شهاب سنگ مستقر شده از خاک آن نمونه برداری کند. چون سطح شهاب سنگ ها همواره در تماس با فضای خشن فضا هستند، تنها راه دستیابی به اطلاعات درونشان چنین تدابیری است.

پس ابتدا هایابوسا 2 بین زمین و مریخ در جایگاه درستش قرار میگیرد. جایی که 1999JU3 در حال گردش است.  سفینه توپ را شلیک می کند، پایین می رود و پشت شهاب سنگ پناه می گیرد تا انفجار صدمه­ای بهش وارد نکند. در این محله دانشمندان ژاپنی که روی زمین هستند توپ را از روی زمین منفجر می کنند و بعد هایابوسا 2 دوباره از مخفیگاهش بیرون می آید و تمام خرده شهاب سنگ­هایی که در فضا پخش شده اند را جمع می کند و با خودش می آورد.

گرچه تا آزمایش نشدن نمونه ها نمی شود مطمئن بود، اما دانشمندان تقریبا یقین دارند که این شهاب سنگ از زمان آغاز منظومه شمسی تا امروز تقریبا یکسان باقی مانده است، شاید این خاک کهن اطلاعات جدیدی از آغاز منظومه شمسی داشته باشد. اما امید اصلی دانشمندان پیدا کردن مقادیری آب یا حتی بقایای مواد ارگانیک از آغاز کهکشان است.

باید کمی صبر کنیم تا بفهمیم شبها سنگ 1999JU3 چه چیزهایی برای ما دارد؛ هایابوسا 2 اواسط 2018 به مقصدش می رسد و ما زودتر از اواسط 2019 نمونه ها را نخواهیم داشت؛ اما در حال شب ها راحت تر بخوابید چون زمین دیگر توپ فضایی هم دارد.

لینک اصلی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *