چهره­ بندی­ های بی نظیر پرواز سارها

چهره­ بندی­ های بی نظیر پرواز سارها

مجموعه­ زمزمه اثر ریچارد بارنز(Richard Barnes) ، بیشتر شبیه آثار هنری انتزاعی است تا عکاسی از طبیعت. اما  بیشتر دقت کنید، و می بینید که آن شکال تیره و عجیب در واقع  گله های در هم فشرده­ سار هستند، در چهره­ بندی ­های منحصر به فردی که پروازها سارها را خاص می کنم.

دانشمندان هنوز نمی دانند چرا سارها این اشکال باشکوه را می سازند، اگرچه پیشگری از حمله  مهاجمین اصلی ترین نظریه در این زمینه است، یا اینکه چطور هر ساری ی تواند کاملا هماهنگ با هزاران سار دیگر بچرخد، اما با کمک تحلیل تصویر بسیار پیشرفته و مدل­های محاسباتی، کم کم درک می کنند که سارها چطور می توانند این رفتار گروهی پیچیده را اجرا کنند. تا به حال به این نتیجه رسیده اند که این الگوهای پروازی با معادلاتی که از ترکیب فیزیک و بیولوژی ساخته می شوند بهتر از هرچیز دیگری قابل توجیه است، در سال 2010 مجله­ غریب نوشت:

تحلیل ریاضی از پویایی گله ها نشان می دهد که چطور حرکت هر سال متاثر از حرکت تمام سارهای دیگر است، و برعکس. مهم نیست یک گله چقدر بزرگ است، یا دو پرنده در دو سمت مخالف گله باشند. انگار هر سار مفرد به همان شبکه متصل است…
بارنز که این پرواز را در حومه­ی رم ثبت کرده است، در نمایشگاه اخیرش کاری به علم این پروازها ندارد، به جای مباحث علمی متمرکز است روی زیبایی غریب و نفس گیرشان. گله های سار در فضا شناورند، و غوطه وری آنها ضمن آشنایی زدایی از زندگی جانوران، نمایانگر پیوند هنر و طبیعت هم هست. این عکس ها الان در نیویورک، گالری فولی در حال نمایش هستند.

منبع

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *