چطور در بازار موبایل کلاه سرمان نرود

d8859178-02e0-4f2f-898a-377e7bdf0ed5

چطور در بازار موبایل کلاه سرمان نرود.

احتمالا هر کدام از ما تا کنون چند بار سر و کارمان به بازارهای موبایل ایران افتاده است. اگر ساکن تهران باشید این موهبت در یکی از پاساژهای معروف علاالدین، پایتخت و یا بازار موبایل ایران نصیبتان شده است. در باقی شهرها هم این بازارها کم نیستند؛ ولی نویسنده سعادت چندانی در زیارت آنها نداشته است، و از چند و چون کسب و کار در آنها هم اطلاع چندانی ندارد. اما حضور هر چند ماه یکبار نویسنده در بازارهای تهران و تکرار اتقاقاتی مشابه، علی الخصوص بار آخر، سبب نوشتن این مطلب شد.

هفته قبل به خواهش دوستی برای خرید Ipad mini راهی سه راه جمهوری شدم. به عادت همیشه شروع به گرفتن قیمت کردم و بعد از پرسیدن از چند مغازه در علاء الدین، چند قیمت هم در بازار موبایل ایران پرسیدم. قیمت‌ها تقریبا مشابه، با اختلاف حداکثر20 هزار تومانی، به جز یک مغازه که قیمت را50 هزار تومان ارزانتر گفته بود. با زیر و رو کردن هر دو  بازار و مطمئن شدن از قیمت مناسب مغازه مذکور، با غرور از  این شکار دلچسب برای خرید رفتم. بعد از یک معطلی نیم ساعته Ipad mini روی پیشخوان آمد. اما فروشنده یک کاغد و قلم هم به دست گرفت. در ادامه عین مکالمات رد و بدل شده بین من و فروشنده آمده است.

فروشنده: همون‌طور که می‌دونین دستگاه باید ستاپ باکس(Set Up Box) بشه. ما دو نوع ستاپ باکس داریم، ستاپ باکس تریال (trial)و ستاپ باکس پرمیوم(Premium).

من: ستاپ باکس؟ یعنی نصب نرم افزار؟

فروشنده: نه، نصب نرم افزار رو ما رایگان انجام می دیم. ببینین هر دستگاه اپلی وقتی خریداری می­شه باید ستاپ باکس بشه.

من: این ستاپ باکس هزینه هم داره؟

فروشنده: بله. نوع تریالش 30 تا لینک فعال می‌کنه …. هزینش می‌شه 80 تومن. نوع پرمیومش 160 تا لینک فعال می‌کنه…  و هزینه‌اش می‌شه 120 تومن.

من: عجب. این دستگاه روش ios که نصب هست. به ituns هم وصل که شد روشن می‌شه، نصب نرم افزار هم از اونجا انجام می‌شه. من اصلا نمی‌فهم منظور شما چیه!

فروشنده: درست. ولی این دستگاها حتما باید ستاپ باکس بشن. راه دیگه ای نداره.

من: حالا من بدون ستاپ باکس می‌خوام. خودم درستش می‌کنم.

فروشنده: نه! ما بدون ستاپ باکس نمی‌فروشیم.

با شنیدن این جمله در سکوت و عصبانیت مغازه را ترک کردم. پیشنهاد60 هزار تومان زیر قیمت، تبدیل شده بود به کلاه گشاد حداقل 30 هزارتومانی. ناامید سراغ باقی مغازه‌ها رفتم و عجب اینکه باقی هم اصلا بدون نصب نرم‌افزار نمی‌فروشند. هزینه نصب هم حداقل مبلغ 30 هزار تومانی بود.

بگذریم از اینکه با چه دردسر و صرف هزینه زمانی و مالی‌ای Ipad mini خریده شد! اما نکته روش‌های بسیار زشت فروشندگان لوازم فن‌آوری در این بازارها برای جذب مشتری ناآگاه ودریافت سود بیشتر است. ست آپ باکس؟ تنها نام نوعی دستگاه گیرنده دیجیتال به ذهن می‌رسد! فروشنده حتی ذره‌ای به شعور من احترام نگذاشت و سعی نکرد واژه‌ای بهتر انتخاب کند!

ماجرا اینطور شروع می‌شود که برای جذب مشتری قیمت کمتری پیشنهاد می‌شود؛ اما بعد از خرید، فروشنده با انجام کارهایی محیر العقول نه تنها صاحب سود معمول خود می‌شود، بلکه سودی حداقل دو برابر قیمت معمول می‌کند. فراموش نمی‌کنم زمانی که برای خرید Xbox فروشنده قصد داشت با هزینه 30 هزار تومانی روی دستگاه آنتی ویروس نصب کند و یا فروشنده وقیحی که با 10 هزار تومان روی ریش‌تراش مشتری نرم افزار میکروب‌کش نصب کرد! و همه اینها در خیابان جمهوری اتفاق اتفاد!

چاره چیست؟ راه حل بسیار ساده است. قبل از خرید هر وسیله‌ای، بهتر است جستجوی کوتاهی در اینترنت بکنید. مسلما لم دادن جلوی کامپیوتر و جستجوی بی دردسر خیلی بهتر از رفتن به این بازارهاست.

با جستجو در این اینترنت مطمئن باشید حتما اطلاعات فراوانی به دست خواهید آورد. می‌توانید نام و یا مدل وسیله‌ای که می‌خواهید را گوگل کنید. مطمئنا در همان صفحه اول سایت‌های بسیار مفیدی هستند که اطلاعات فراوانی در اختیار شما قرار خواهند داد. این اطلاعات خود به چند دست تقسیم می‌شوند:564429_orig_0

 1. مشخصات فنی دستگاه
 2. تعداد رای‌هایی که به آن دستگاه داده اند.
 3. تعداد بازدیدهایی که از آن دستگاه کرده اند.
 4. نظرات کاربران دیگر درباره دستگاه
 5. توضیح فنی درباره دستگاه که اغلب توسط متخصصی نوشته می­شود.
 6. قیمت محصول. نویسنده به شما قول می­دهد برای هر محصولی که بخواهید می‌توانید از طریق اینترنت قیمت آن را به دست آورید. شما می‌توانید با مراجعه به چند فروشگاه اینترنتی قیمت محصولی را که می‌خواهید به دست آورید و با مقایسه این قیمت‌ها به قیمت معقوب برای آن محصول برسید.
 7. آخرین و مهمترین نوع این اطلاعات مقایسه دستگاه با مدل‌های دیگر است. اکثر سایت‌های اینترنتی از این ویژگی برخوردار هستند و شما می‌توانید چند محصول را در یک جدول مقایسه اضافه کنید و ویژگی‌های آنها را با هم مقایسه کنید.

نکته‌ دیگری که نباید فراموش کنید حربه‌هایی است که فروشندگان فن­آوری به شما خواهند زد. اولین، ساده ترین و مهمترین روشی که این فروشندگان به کار می‌برند نوعی”ژارگون‌گویی” است. ژارگون‌ که معادل Jargon است به معنای اصطلاحات فنی مربوط به گروهی خاص است. ژارگون گویی به صورت کلی به معنی استفاده از کلمات سخت، نامفهوم و با مبهم گویی است. این روش در میان شبه روشن‌فکران ایرانی رواج فراوانی دارد و اغلب برای پنهان کردن بیسوادی آنهاست. اما دوستان فروشنده نیز از این موضوع بهره فراوان می‌برند. ژارگون گویی را از استفاده از کلمات سخت به استفاده از کلمات بی معنی رسانده‌اند. همانند همان ستاپ باکسی که گفتم. اکثر قریب به اتقاق ما خریداران هم در مقابل ژارگون گویی ‌های این فروشندگان سکوت می‌کنیم و طوری رفتار می‌کنیم که بله! ما معنی کلمه‌ای که شما به کار بردی می‌دانیم. فقط و فقط برای این اینکه نادان جلوه نکنیم. اما پیشنهاد نویسنده به شما این است که تا کلمه‌ای ناآشنا شنیدید معنی آن را از فروشنده بپرسید. اگر اصطلاحی واقعی بود شما هم معنی آن را یاد می‌گیرید و به دانش شما افزوده می‌شود. و اگر هم اصطلاحی بی معنی و ساخته ذهن فروشنده بود، قیافه مضحک فروشنده بعد از سوال شما حتما ارزش دیدن دارد و خود فروشنده هم پی می‌برد که نمی‌تواند سر شما کلاه بگذارد.

در بازار لپ تاپ حتما بپرسید که لپ تاپ که می‌خرید ریفربیشد معادل فارسی refurbished نباشد. ریفربیشد به محصولاتی گفته می‌شود پس از خروج از کارخانه خرابی داشته‌اند. به همین خاطر به کارخانه بازگردانده شده و تعمیر شده‌اند. این محصولات نو هستند اما تعمیر شده‌اند و شرکت‌های تولید کننده آنها را ارزانتر می‌فروشند. بعضی از فروشندگان لپ تاپ در ایران بدون اشاره‌ای به این موضوع، این محصولات را به قیمت محصول غیر ریفربیشد می‌فروشند. من اگر جای شما بودم از فروشنده می‌خواستم که در فاکتور قید کند این محصول ریفربیشد نیست!

نکته آخر هم اینکه مدتی وقت صرف کنید، به یک مغازه بسنده نکنید و حتما از چند مغازه بدون هیچ خجالتی قیمت بگیرد و ویژگی‌های فنی را بپرسید.

در پایان یادمان نرود که اینترنت بهترین، مطمئن‌ترین و راحت‌ترین راه را برای شما برای دست‌یابی به اطلاعات فراهم آورده است؛ یک محیط شفاف اطلاعاتی که نه تنها شامل محصولات و کسب و کار نیز می­شود، بلکه بازار و کسب و کار در اینترنت یکی از شفاف‌ترین این محیط‌هاست.

17 دیدگاه دربارهٔ «چطور در بازار موبایل کلاه سرمان نرود»

 1. البته قیمت گرفتن از سایت های اینترنتی مکمل قیمت گیری از مغازه هاست. چند روز پیش که قصد خرید ریکوردر داشتم، قیمت دستگاه مورد نظرم را در سایتی حدود 170 هزار تومان دیدم. مغازه های جلویی پاساژ هم در همین حدود می گفتند( با اختلاف 10 تومان) اما با کمی جستجوی بیشتر قیمت 120 تومان هم گرفتم.
  نکته مفید دیگر برای خرید، این است که قیمت برندهای مختلف را داشته باشید تا وقتی فروشنده ای برندی جدید( و به قول خودش بهتر) را معرفی می کند، با پرسیدن قیمت برندهای آشنا دستتان بیاید که فروشنده تا چه قیمت را به واقعیت نزدیک گفته.

 2. مساله‌ای که من به وضوح در بین تقریباً ۹۰ درصد فروشندگان موبایل و تبلت می‌بینم، بی‌سوادی‌شون در مورد امکانات اون وسیله هست. همین چند روز پیش، چند فروشنده موبایل رو دیدم که پورت micro usb رو با micro sim اشتباه گرفته بودند. جالبه وقتی مساله رو براشون روشن کردم، گفتن: «آها! اونو می‌گید؟!»

 3. سلام مرسی. یه مطلب اینطوری هم درباره بازار طلا و سکه بذارید. اونکه فکر کنم کتاب بشه نوشت درباره ش!

 4. مرسی ازاطلاع رسانیتون بنده هم کلاه سرم رفت بود وقتی برگشتم منزل ازاینترنت تحقیق کردم دیدم اختلاف قیمت حدود70 تومان است دریه گوشی 470تومانی لذا دست بکارشدم وبا تهدید به گذارش به تعزیرات وغیره شماره کارت دادم مبلغ اضافه رو با 3 بارتلفن کردن پس گرفتم اره عزیزان وقتی 4تا بی سواد به اصطلاحات بی ربط کلاه برداری می کنند واقعا توهین به شعور خریدار ه .پس ابتدا تحقیق و مطالعه بعد خرید و هیچوقت به توضیحات فروشنده اطمینان کامل نکنید.

 5. واقعا تحليل كارشناسانه و واقعگرايانه اي بود ممنون.خوشبختانه بنده به لطف داشتن دوستان آگاه به خريد لوازم الكترونيكي كمتر مغبون واقع ميشم.به نظر من همه بايد با آگاهي خريد كنن تا شاهد چنين رفتاراي زشتي نباشيم.

 6. سلام ممنون دستتون درد نكنه اره درسته من دو بار رفتم علا الدين گوشي بگيرم هر دو بار سرم كلاه رفت همين اصتلاحاتي كه شما بكار برديد بكار بردن در مورد اخر فارسي كردن گوشي بود كه 30 هزار تومان گرفت در حالي كه نرم افزارش توي اينترنت بود وميتونستم خودم دانلود كنم ونصب كنم ودر آخربگم اينكه گوشي توي سايت http://www.digikala.com 490 هزار تومان با گارانتي بود درصورتي كه من بدون گارانتي 510 هزار تومان ان هم با كلي خستگي فراوان كه شب از پا درد نتونستم بخوابم خريدم

 7. یه مورد هم برای من پیش اومد و دقیقا همین کلمات رو گفت البته این فروشنده خیلی زرنگ بود و همون اول گفت به اسم کی ثبت کنم و یه سیم کارت از من گرفت و پانچ کرد یکیشون هم جلوی در ایستاد من هر چقدر گفتم نمیخوام گفت به نام شما ثبت شده و نمیشه نخری اخرش با کلی چونه گوشی رو که 700 تومن میگفت 650 گرفتم ولی باز هم گرون گرفتم . اخرشم فاکتورش مهر نداشت و فقط نام خریدار و قیمت داشت فاکتورم لای کارتن گوشی گذاشت من اومدم خونه دیدم فردا میرم شمارشو میدم تعزیرات.هیچ موقع این جور جاها تنها نمیرم ولی این دفعه تنها و خسته بودم با اینکه کلاه سرم رفت ولی دهن فروشنده رو سرویس کردم .دفترشو نشون داد چند نفر رو قبل از من تیغ زده بود
  .خدا ازش نگذره

 8. این هفته به خیال خرید تبلت ارزان تر راهی تهران و همان پاساژ علائ الدین شدم. تبلت لنوو آ3500 می خواستم قیمت بین 580 تا 540 بود. وارد یک مغازه شدم. چهار نفر فروشنده جوان داشت راضی شد 530 هزار بدهد. سیم کارت را گرفت و همکار دیگرش فاکتوری را قلم زد. آقا ستاپ باکس چی باشه؟ من: ستاب باکس!گفت: کاستتامش 40 هزار اما شرکتی اش 80 هزار است و به این دلیل و این دلیل شرکتی اش بهتر است.من خوش خیال گفتم شرکتی بذار بعد هم بابت روکش روی تبلت 40 هزار و کیفش هم 50 هزار تومان ازم گرفت جمعا شد 700 هزار تومان.وقتی اومدم شهرمون موضوع را به یک دوست گفتم خندید و از احمق شدنم لجم گرفت. ذاتا آدم آرامی هستم و در بند پول و مادیات نیستم ولی دوست ندارم احمق فرضم کنند. احمق شده بودم. همین تبلت را در شهرمان می توانستم زیر 600 تهیه کنم. حتی یادم نبود از همونجا به دوستم یه زنگ بزنم شاید فکر کنید 100 یا 200 تومان پولینباشه اما تصور ساده و احمق دیده شدن آزار دهنده است. شاید ماهی فروش شمالی هم با شنیدن لهجه فارسی تهرانی ماهر را گرانتر به او بفروشد و یا ماهی پرورشی را به جای ماهی سفید به او بدهد این کار زشت در هیچ جا و از طرف هیچ کسی پذیرفته نیست. به امید سلامتی بازار کشور

 9. سلام
  منم این اتفاقا افتاده برا یه نرم افزار خیلی ساده برا گوشی سامسون استار اونم سیستم جاوا سی توم پول دادم بعضی ها واقعا وجدان ندارن البته فامیلمون هم برچسب های 5 تومنی رو 40 تومن میندازه به مردم واقعا خیلی جلبه

 10. سلام بله به من هم همین پیشنهاد رو دادن و من خیلی شیک با لبخندی مسخره آمیز به طرف گفتم خودتی و به من در مورد set up bax چیزی نگو من گوشی خام میخوام بدون نرم افزار ،محافظ و قاب ژله ای چند؟ 50 هزار بیشتر گفت منم … نشون داده و خارج شدم :))))

 11. ازدوست عزیزآقارضابرای راهنمائی تشکرمیکنم.من هم گوشی جی ال ایکس ازعلاالدین گرفتم وفروشنده صدوپانزده هزاربابت ست آپ گرفت.بعد که فهمیدم کلاهبرداریه توهمین سایت قسمت نظرات دیدم که میشه پس گرفت. ابتداازفروشنده درخواست رسیدکردم که گفت نمیدیم من هم به نماینده اتحادیه که توپاگردعلاالدین هست گفتم.نماینده هم فروشنده راصداکردوگفت بایدرسیدبدید.براحتی رسیدگرفتم تااگرکاربه شکایت رسیدمدرک داشته باشم ولی بیشترازاین چیزی به نماینده نگفتم زیراشنیده بودم که ممکنه دستشون توهم باشه.
  روزبعددوباره رفتم سراغ فروشنده واینبارباتهدیدبه شکایت به اتحادیه وتعزیرات . درنهایت موافقت کردکه گوشی رابه قیمت نمایندگی جی ال ایکس بده ومن هم بقیه پولم راگرفته ودست ازسرش برداشتم.ولی الان پشیمونم که ایکاش موافقت نکرده وشکایت میکردم تااینا هرغلطی دلشون میخواهدنکنند.
  چون شکایت ازاینا خیلی راحته ونیازی به مراجعه به مراکزقضائی نیست بلکه میشه ازسایت اتحادیه موبایل یاسایت
  اداره تعزیرات براحتی اقدام کرد.

 12. با سلام خدمت شما دوستان عزیز. امروز 40 هزار تومن سر من هم بابت همین ستاپ کلاه رفت. اونم درحالی که میخواست 20 تومن دیگه بابت اینکه با ستاپ کردن RAM گوشی رو از 1 به 2 ارتقا بده در حالی که من مطمئن بودم RAM گوشی 512 بود. واقعا این فروشنده های علاالدین اکثرا دزدند خدا کنه تو زندیگیشون خیر نبینن. واقعا بابت این اطلاعات که به اشتراک گذاشتید ممنونم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *