نجات گوریل کنگو: پناهگاهی برای حیوانات در خطر

نجات گوریل کنگو: پناهگاهی برای حیوانات در خطر

می­دانید که 98.4% از DNA  ما با گوریل مشترک است؟ اما مردمی که در کنگو دغدغه­ حفاظت از گوریل­ها را دارند خیلی بیشتر از ژن­های مشترک  با آنها دارند. مردم کنگو و گوریل­ها هردو قربانیان جنگ­های قومی و منطقه­ای هستند که مدت­هاست آفریقای مرکزی را گرفتار کرده است.

جنگ مدام، به علاوه تهدید شکارچیان، بیماری و جنگل­زدایی به گوریل­ها صدمه جدی زده است. اکنون فقط  حدود 800  گوریل کوهستانی در جهان زنده هستند که بیشترشان در کوهستان ویرونگا(Virunga)، زندگی می­کنند. رشته کوهی که میان سه کشور روآندا، اوگاندا و کنگو کشیده شده است. در این اوضاع و احوال 300 گوریلی که در کنگو زندگی می-کنند در خطر ویژه­ای قرار دارند، زیرا گروه شورشی m23،  در همین کوهستان مستقر شده است. گوریل­ها گاهی در درگیری تیر می­خورند و گاهی مستقیما شکار می­شوند زیرا بچه گوریل کالای قاچاق گرانقیمتی است، و گوشت بچه گوریل این روزها در شهرهای بزرگ آفریقا مد شده است. عکس اول از همین سری عکس­ها، گوریلی است که با گلوله کلاشینکف زخمی شده است و در حال نگهداری از او هستند.

در این شرایط جنگی، کمپی در کوهستان به این جنگ زدگان عالم حیوانات پناه می­دهد. بچه گوریل­هایی که مادرانشان را از دست داده­اند، گوریل­های زخمی، همه اینجا جا دارند. نگهبانان کمپ جوری از بچه گوریل­ها نگهداری می­کنند انگار فرزندان خودشان هستند. اینجا باغ وحش یا مرکز تحقیقاتی نیست، اینجا واقعا یک پناهگاه است. اما حتی این پناهگاه هم ایمن نیست.

از سال 1996 تا امروز پارک ملی ویرونگا بیش از 130 نفر رنجر را در درگیری های مسلحانه از دست داده است.در هر شرایطی رنجرها در موضع ضعف قرار دارند. از شورشی ها و شکارچی ها کمتر سلاح دارند، پس در جنگ رودر رو به سختی می توانند پیروز شوند. اگر در کنگو صلح شود و موتور توسعه باز هم به کار بیافتد معنایش نابودی بیشتر جنگل­ها خواهد بود. رنجرها زورشان به پیمانکاران هم نمی رسد. رنجرهای محافظ پارک ملی همیشه در موضع ضعف هستند.

با این همه، کمپ سنکوکوه(senkwekwe) واهه­ای از آرامش است در این جهان پر آشوب. جایی که بچه گوریل­ها به زندگی بر میگردند و و برنت استیرتون( Brent Stirton) با عکس­هایش به خوبی این تلاش را به تصویر کشیده است.

لینک اصلی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *