مزارع خشخاش افغانستان

مزارع خشخاش افغانستان

اراضی زیر کشت خشخاش در افغانستان امسال به رکورد بیش از دویست هزار هکتار رسید. یعنی حدود 36% رشد نسبت به گذشته و این آمار را دفتر مبارزه با مواد مخدر سازمان ملل اعلام کرده است. به نظر میرسد با خروج تدریجی نیروهای آمریکا و ناتو از افغانستان، میل به کشت خشخاش از قبل هم بیشتر شده است، علی الخصوص در مناطق تحت کنترل طالبان.

تولید تریاک در افغانستان با این رکورد جدید به پیش از 5500 تن در سال جاری می رسد، که نسبت به سال 2012 49% رشد دارد. این مقدار تریاک ارزشی معادل 1 میلیارد دلار دارد (البته این رقم در بازارهای جهانی چند برابر میشود.) و جالب است بدانید که این رقم 4% تولید ناخالص ملی افغانستان است. اگرچه در بازار جهانی قیمت تریاک افت اندکی داشته است ولی قیمت خرید محصول در مزرعه از کشاورز یک سوم افزایش یافته است.

این مجموعه از عکس ها داستانی کامل را روایت میکنند. عکس اول از کار کودکان در مزرعه خشخاش است، بچه هایی که پس از مدرسه به مزرعه میروند تا به خانواده­هایشان کمک کنند. و پس از عکس های مزارع عکس­هایی از معتادین افغان در کابل می بینید. مناظری که البته در تهران خودمان یا دیگر شهرهای کشورمان هم کم دیده نمی­شوند و در نهایت تصاویری از کمپ­های ترک اعتیاد در افغانستان.

سوال بزرگ اینجاست که این تجارت پرسود یک میلیارد دلاری چطور و چرا باید متوقف شود؟ تجارتی که در سراسر جهان سود بسیاری را به افراد با نفوذ بسیاری می رساند. به نظر می رسد که افغانستان تا سال ها محل اصلی تولید تریاک باقی خواهد ماند.فب

لینک اصلی 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *