ماهی تن، غول زیبا و تمدن ساز رو به انقراض است

ماهی تن، غول زیبا و تمدن ساز رو به انقراض است

عکس­هایی را که می­بینید، برایان اسکری از ماهی­های تن نقره­ای اقیانوس اطلس گرفته است. ماهی­های عظیمی که در بیست سالگی به سه متر طول و بیش از دویست کیلو وزن می­رسند. ماهی­هایی بسیار زیبا که می­توانند با سرعت بسیار زیاد شنا، در مسافت­های بسیار طولانی مهاجرت، و در آب­های عمیق و سرد زندگی کنند. اما این غول­های زیبا در خطر جدی هستند.

ماهیگیران اسپانیایی را در عکس­ها می­بینید که چطور با سنت سه هزار ساله­شان، ماهی­های تن را میان چند قایق و در توری بزرگ اسیر می­کنند، بعد ماهی­های بزرگ را صید می­کنند و ماهی­های کوچک را به دریا برمی­گردانند تا رشد کنند. حتی این روزها مزارع کشت و پرورش ماهی تن، زیر دریای مدیترانه ساخته شده است که در آن ماهی­ تن را پرورش می­دهند تا جواب بازار رو به رشد را بدهد. این ماهی لذیذ که سفره­ی هیچ دانشجوی ایرانی از آن خالی نبوده است، در اثر صید بی رویه در پنجاه سال اخیر با هشتاد درصد کاهش جمعیت مواجه شده است.

در یکی از عکس­ها ماهی تن تقریبا سه متری را در حال شنا کنار یک غواص می­بینید. این ماهی در خلیج سن لارنس در کانادا شنا میکند. جایی که ماهی­های تن برای تابستان جمع می­شوند. این غول­ها در کانادا صید می­شوند و در یکی از عکس­ها یک صیاد کانادایی را در حال قطع کردن سر ماهی تن با اره موتوری می­بینید. بیشتر صید این بندر به ژاپن صادر می­شود.

در حال تماشای عکس­هایی که از بسیار زیبا تا بسیار تراژیک متغیر هستند، به روزهایی فکر کنید که با لذت ماهی تن را می­خوردید و اینکه تا چند سال آینده احتمالا این غذا نیز به فهرست غذاهای لوکس اضافه خواهد شد.

لینک اصلی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *