طبقه ­بندی بازی­های رایانه ­ای در سوئد بر اساسِ تصویرِ زنان

game-25-8-93

طبقه ­بندی بازی­های رایانه ­ای در سوئد بر اساسِ تصویرِ زنان

صنعت بازی­سازی در ایران هم نوپاست، و رو به رشد. در همان سالهای آغازین شکل گیری اش انواع نظارت ها و ممیزی­ها بر این صنعت اعمال شده است، اگرچه در موردِ این نظارت­ها واقعا لازم است که بحثی جدی صورت بگیرد، اما در سطحِ جهان نیز دغدغه در موردِ بازی ها کم نیست. با شبگار همراه شوید و بخشی از دغدغه­ی سوئدی ها را بخوانید.

یک آژانس تحقیقاتی نیمه دولتی در سوئد در حال بررسی است تا یک برچسب ویژه برای بازی هایی که تصویرشان از زنان بر اساس باورهای جنسیت زده اختصاص دهند.. مبنای این پژوهش آزمون بچدل است (the Bechdel Test)

بودجه ای حدود 40000 دلار برای این پروژه در نظر گرفته شده است، مدیر پروژه آنتون آلبین در این مورد میگوید:«من نمی دانم آیا در جای دیگری از دنیا پروژه­ای هست که این سوال را مطرح کند یا نه، و البته، ما میخواهیم که سوئد در این زمینه پیش قدم باشد.» البته هنوز مشخص نیست که آیا تمام بازی ها براساس بازنمایی شان از زنان طبقه بندی خواهند شد، یا فقط بازی هایی که بازنمایی مناسب و مثبتی دارند برچسب ویژه دریافت خواهند کرد.

تنها 16% از شاغلین در صعنت بزرگِ 935 میلیون دلاری سوئد زنان هستند(در سال 2013 بوستون گلوب گزارش کرد این رقم در آمریکا 3% از برنامه نویسان و 11% از طراحان را شامل میشود , the Boston Globe reported)

آلبین گفت:«البته بازی ها شاید کاملا تخیلی باشند، ولی خیلی بیشتر از خیالِ محض، میتوانند شکلی از بیانِ فرهنگی باشند که جامعه­ی فعلیِ ما، یا جامعه­ی آرمانی ما را منعکس میکند. بازی ها می توانند به ایجاد محیط کاری متنوع تر کمک کنند، و طرز فکر ما را در مورد چیزهای مختلف تغییر دهند.»

منبع اصلی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *