صف خیریه فرشته سفید

WhiteAngelBreadline-Lange-23-7-92

 صف خیریه ی فرشته  سفید، دورتیا لانگ، 1934 (White Angle’s Breadline)

این عکس که جزو عکس های اصلی دوران رکود (بیشتر بخوانید) محسوب می شود، اولین تلاش «دورتیا لانگ» (1895-1965) برای عکاسی خیابانی است. تخصص لانگ، عکاسی پرتره بود و در استودیوی عکاسی ­اش به طور حرفه­ای فعالیت می کرد. او از استودیوی خود شاهد آشپزخانه خیریه­ای بود که توسط یک بیوه (معروف به فرشته سفید) اداره می­شد و در آن برای بیکاران سانفرانسیسکو غذا تهیه می کرد. احتمالا دیدن تلاش این بیوه جهت کمک به درد و رنج انسان­ها محرکی بود که لانگ استودیوی عکاسی را کنار بگذارد و از دوربین خود برای ایجاد تغییرات اجتماعی استفاده کند.

در سال 1934 و در اولین روزی که لانگ برای عکاسی وارد خیابان شد، توانست این صحنه خاص را شکار کند. این عکس ناراحت کننده اما زیبا، به خوبی چهره دوران رکود را به تصویر می­کشد؛ خستگی­ای که در حالت ایستادن مرد دیده می شود؛ خالی بودن ظرف غذایش، پنهان بودن چهره مرد زیر لبه­های کلاهش و انزوای او از جمع همگی پرتره­ای قوی از ناامیدی ایجاد کرده­اند. با وجود فضای پیچیده عکس، نگاه بیننده تنها روی یک نفر از جمعیت زیادی که در صف هستند خیره می­ماند. مردی که ژندگی لباسش بیانگر بیکار بودن طولانی مدت اوست. او پشتش را به جمع کرده، به نرده­ها تکیه داده و با نگاهی رو به جلو در فکر فرو رفته است. نوری که روی کلاه و ظرف غذا و مشت بسته اوست نیز تاکید بیشتری بر حضور این مرد ایجاد می­کند. در واقع لانگ توانسته تعادل خوبی بین عکسی اجتماعی و پرتره­ای از یک انسان تنها برقرار کند.

دورتیا لانگ تا زمان مرگش در سال 1965 به نشان دادن کشمکش آمریکایی­ها در عکس­هایش ادامه داد. امروزه برخی از عکس­هایش ـ از جمله عکس معروف «مادر مهاجر»- به عنوان نمادی از فرهنگ آمریکایی شناخته می شوند. قطعا در آینده عکس های بیشتری از این عکاس، در شبگار خواهید دید.

پ.ن:  این آشپزخانه توسط خانم لوئیس جردن (معروف به فرشته ی سفید) تاسیس شد و فقط بر روی کمک های خیریه مردمی استوار بود. در طی سه سال فعالیت، بیش از یک میلیون نفر از بیکاران و نیازمندان از غذاهای آشپزخانه بهره مند شدند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *