سقوط اپل!

samsungbeatsapple-7-5-92

سقوط اپل!

کاهش سود فروش شرکت اپل و بالا رفتن تقاضا برای گوشی­های گَلِکسی سامسونگ به امپراتوری چهار سالۀ شرکت کالیفرنیایی پایان داده است. اَپِل دیگر سازنده­ی پرفروش­ترین تلفن­های همراه دنیا نیست، چرا که تقاضای بالای گوشی­های گلکسی سامسونگ، کر­ه­ی جنوبی را به پیشتازی در صنعت ساخت گوشی­های تلفن همراه بدل کرده ­است.

 شرکت کالیفرنیایی اپل سودی معادل 3.2 میلیون دلار در 3 ماهه­ی دوم سال برآورد کرده که بر اساس مطالعات تحلیلی، اُفت فاحشی نسبت به 4.6 میلیون دلار سال گذشته دارد؛ و همینطور اختلاف زیادی پیدا کرده با سود تقریبا 5.2 میلیون دلاری شرکت سامسونگ از فروش مدل­های معمولی و هوشمندش  در مدت زمان مشابه.

با اینکه گوشی­های گران قیمت آیفون نقشی اساسی در به جلو راندن شرکت اپل به عنوان سازندۀ پرفروش­ترین گوشی ایفا می­کرد، مشتریان آیفون دیگر اصراری برای داشتن آخرین مدل آن ندارند.  تقاضای بالا برای آیفون 4 که سه سال پیش وارد بازار شده و به نسبت آیفون 5 قیمت مناسب­تری دارد؛ بازار فروش آخرین غول تکنولوژی اپل را کساد کرده ­است.

با کاهش تقاضای گوشی­های هوشمند در همه جای دنیا، ما به التفاوت قیمت فروش شرکت اپل به بالاترین حد خود رسید. طبق آخرین گزارشات مالی شرکت، متوسط قیمت فروش آیفون در 3 ماهۀ دوم سال به 518 دلار رسید در حالی که در سه ماهۀ اول به قیمت 613 دلار فروخته می­شد.

چنین اُفتی گریبانگیر شرکت سامسونگ هم شد چراکه فروش آن از 5.6 میلیون دلاری که برای 3 ماهۀ دوم 2012 تخمین زده شده بود، پایین تر بود. اما کارآیی بی­نظیر گوشی اِس 4 سامسونگ به امپراتوری چهار سالۀ آیفون پایان داد.

به گفتۀ نیل ماستون، تحلیل­گر استراتژیک شرکت اپل، سامسونگ توانسته با کیفیت صدای بالا، قیمت مناسب و کنترل قیمت در هر شرایطی، نهایتاً به عنوان بزرگترین­ترین وپرفروش­ترین سازندۀ گوشی­های همراه شناخته شود. اپل اکنون برای تولید مدل­های جدیدتر با قیمت پایین­تر برای فائق آمدن به رقیبش و جبران ضررهای به وجود آمده تا پایان نیمۀ دوم 2013 تحت فشار است.

علاوه بر تولید گوشی­های جدید، اپل به فکر حراج مدل­های قبلی خود افتاده است تا نظر مشتریان حساس به قیمت را نیز جلب کند. اما شایعه­ای نیز در مورد تغییر استراتژی اپل به گوش می­رسد؛ تیم کوک، رئیس هیئت مدیره قصد دارد تا با اختصاص بودجۀ جدیدی به آیفون دربارۀ برنامۀریزی­های امسال پاییز تجدید نظر کند.

طبق تحقیقات شرکت پژوهشی آی دی سی،  قیمت تمام گوشی­های هوشمند با برندهای مختلف از ابتدای سال 2012، به طور متوسط از 450 دلار به 375 دلار کاهش پیدا کرده­است. با برداشتن یارانه­ی گوشی­های همراه به علت مشکلات اقتصادی جنوب اروپا، مدل­های ارزان­قیمت اِل­جی و سونی بازار خوبی پیدا کردند. بازار داغ دستگاه­های هوشمند در چین سبب شده تا برندهای داخلی چینی مانند زِد تی ای و هووایی هم از فروش خوبی برخوردار شوند. در واقع همین نرخ بالای تقاضا باعث شد تا سامسونگ از لحاظ کمّی در فروش از اپل پیشی بگیرد.

تحقیقات تحلیلی نشان می­دهد که فروش جهانی آیفون از 17% به 14% که پایین­ترین سطح در طول سه سال گذشته است کاهش یافته، در حالی­که نرخ فروش سامسونگ به 33% رسیده­ است. سامسونگ در چند ماه اول سال، قبل از ژوئن، 76 میلیون دستگاه گوشی به فروش رسانده که این میزان بیش از دوبرابر فروش 31 میلیون عددی اپل و بیشتر از 49 میلیون دستگاه فروخته شدۀ خود سامسونگ در سال گذشته است. اِل جی، زِد تی ای و هووایی هم میزان صدور کالاهای خود را به دو برابر رسانده­اند.

لینک     اصلی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *