دریاچه ای که هر حیوانی را سنگ می کند

در تانزانیا دریاچه بزرگی هست با رازی مرگبار. هر حیوانی که با این دریاچه برخورد کند سنگ می­شود. کمی شبیه فیلم­های علمی تخیلی یا داستان­هایی است که در مورد آخرالزمان می­گویند؛ اما این دریاچه واقعی است. این پدیده به خاطر ترکیب غریب و منحصر به فرد آب دریاچه است که PH آن همواره بین 9 تا 10.5 است. اینکه این دریاچه چطور کار می­کند را من دقیقا نمی­دانم؛ کمی بحث شیمیاییش پیچیده است. ولی اگر کسی واقعا علاقه داشت اینجا توضیحات کاملش را می­تواند پیدا کند.

عکاس مشهور طبیعت نیک برانت(Nick Brandt)؛ که در سال 1995 موزیک ویدئوی مایکل جکسون؛ آواز زمین(earth song) را در شرق آفریقا کارگردانی کرده بود موفق شد این عکس­ها را بگیرد. مجموعه عکس­های او از دریاچه ناترون در تانزانیا در کتابی به نام «در سرزمین غارت شده» به همراه عکس­های دیگری از شرق آفریقا منتشر شده است.  او در مورد این عکس­ها اینطور می­گوید:

«من این موجودات را تصادفی پیدا کردم. همه جور خفاش و پرنده­ای بینشان بود. مرده بودند و به ساحل دریاچه ناترون در شمال تانزانیا کشیده شده بودند. کسی دقیقا نمی­داند چطور مرده­اند؛ ولی به نظر می­رسد به خاطر خاصیت انعکاسی شدید دریاچه گیج می­شوند. همانطوری که پرنده ها با شیشه پنجره­ها برخورد می­کنند؛ اینها هم به دریاچه افتاده­اند. آب دریاچه محلولی بسیار قوی است. انقدر قوی که جوهر روی قوطی فیلم کداک مرا ظرف چند ثانیه در خودش حل کرد. همین محلول قوی حیوانات را خشک می­کند؛ و همانطور حفظ. من همانطوری که اینها را کنار ساحل پیدا کردم ازشان عکس گرفتم. بعد آنها را در وضعیت­هایی که در زندگی داشتند قرار دادم و دوباره عکس گرفتم.»

بقیه این عکس­ها را در کتاب برانت می­توانید پیدا کنید؛ یا کتاب را از اینجا  بخرید. شاید هم قسمت شد و به تانزانیا سفر کردید و این دریاچه را هم دیدید. فقط حواستان باشد از آب دریاچه فاصله بگیرید.

2 دیدگاه دربارهٔ «دریاچه ای که هر حیوانی را سنگ می کند»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *