جکسون پولاک: عکسهایی از نقاش کنش در مسیر اوج

جکسون پولاک: عکسهایی از نقاش کنش در مسیر اوج

جکسون پولاک از مشهورترین نقاشان قرن بیستم است، هنرمندی که نقاشی­های عجیب، و روش کار عجیب­ترش که آمیخته با رقص و آیین بوده، همواره مورد بحث بوده است. با شبگار به تماشای این عکس­ها از زندگی او بنشینید.

در آگوست 1949، مجله تایم سوالی تاریخی در مورد جکسون پولاک پرسید:«آیا او بزرگترین نقاش آمریکاست؟» و با همین سوال به شهرت جکسون پولاک کمک زیادی کرد. پولاک تلاش زیادی کرد تا به این سوال جواب بدهد، و به بدبین­­ها نشان دهد که چرا پرسیدن این سوال کاملا صحیح است.

در سال 1949، جکسون پولاک به شهرت رسیده بود و با پولی که از دلال آثار هنری، پگی گوگنهایم گرفته بود، ملکی در این روستا خرید. در نزدیکی اقیانوس و در محیطی طبیعی. به همراه همسر نقاشش لی کراسنر به آنجا نقل مکان کرد و یک طویله بزرگ را تبدیل به استودیو کاری خود کرد. جایی که دهه آخر عمرش را صرف خلق بسیاری از آثار مشهورش کرد. سال های آخر عمر پولاک بیشتر به جدال با افسردگی و اعتیاد به الکل گذشت.

در طول این مدت لی کراسنر نقاشی را کنار گذاشته بود تا از شوهرش که پیشرو سبک اکسپرسیونیسم انتزاعی محسوب میشد و با آثارش توانسته بود نیویورک را به مرکز هنر نقاشی پس از جنگ جهانی دوم تبدیل کند، حمایت کند. پس از مرگ پولاک، لی دوباره به نقاشی روی آورد ولی چندین سال طول کشید تا بالاخره او را به خاطر کار خودش بپذیرند. نه به عنوان خانوم جکسون پولاک.

این عکس ها محصول زمانی هستند که مارتا هولمز عکاس مجله لایف با نقاش و همسرش گذراند. عکس هایی که نماهایی خاص از زندگی این دو نفر و کار کردن این هنرمند را به نمایش می گذارد. هنرمندی که لقب «نقاش کنش» (action painter) برایش انتخاب شده بود.

لینک اصلی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *