جهان اشک ها از دریچه میکروسکوپ

جهان اشک ها از دریچه میکروسکوپ

رزلین فیشر عکاس، از اشک‌های ناشی از غم، لذت، خنده و خشم عکس‌هایی با جزییات بسیار بسیار زیاد گرفته است. این اشک ها همانطوری که در عکس­ها می­بینید با هم متفاوت هستند. از این عکاس قبلا عکس­هایش در مورد زنبور عسل در شبگار منتشر شده است. به تماشای اشک خود بنشینید.

در سال ٢٠١٠ میلادی، فیشر کتابی ازعکس‌های قابل‌توجه و با نگاهی کاملاً جدید از زنبورعسل منتشر کرد. او با استفاده از نوعی میکروسکوپ الکترونی قدرتمند ساختارمیکروسکوپیزنبورعسلراتاصدهایاهزارانبرابربزرگنماییکرد و به تصویری از فرم‌های شگفت‌انگیز و انتزاعی که بسیار کوچکتر از آن‌اند که با چشم غیرمسلح دیده شوند دست‌یافت.

اکنون، به‌وسیله‌ بخشی از یک پروژه با عنوان نقشهبرداریاشکها، او با استفاده از میکروسکوپ‌ها می‌خواهد از سوژه‌ آشنای دیگری، تصویری غیرمنتظره به ما نشان بدهد: اشک‌های خشک شده‌ انسان.

فیشر می‌گوید:«من این پروژه را حدود پنج سال پیش در دوره‌ای پر از تغییر و فقدان و اشک شروع کردم و بیش از حد مورد نیاز مواد اولیه‌ این پروژه را دراختیار داشتم.» بعد از پروژه‌یزنبور او با قطعهیزایدیازیکمفصلاستخوانی در بدن خود مواجه شد که پس از یک عمل جراحی برای خارج کردن آن زائده، با مشاهده‌ آن قطعه به این دریافت رسید که:«هرچیزی که ما در زندگیمان می‌بینیم فقط قطعه‌ای از نوک یک کوه یخی است.» او توضیح می‌دهد:«به لحظه‌ای رسیدم که ناگهان برایم جالب شد بدانم اشک از نزدیک چه شکلی است.»

او می‌گوید زمانی که یکی از اشک‌هایش را روی اسلاید گذاشت و آن را خشک کرد و سپس در نور استاندارد میکروسکوپ به آن نگریست «بسیار بسیار جالب بود، شبیه یک عکس هوایی بود، تقریباً مانند وقتی که از پنجره‌ هواپیما به منظره‌ای در پایین نگاه می‌کنم. سرانجام برایم جالب شد که بدانم آیا اشک ناشی از غم با اشک خوشحالی تفاوتی دارد؟ این اشک‌ها چه تفاوتی با اشک ناشی از سوزش چشم در برابر پیاز می‌توانند داشته باشند؟»

این سؤالات تفکربرانگیز درنهایت منجر به آغاز پروژه‌ عکاسی چندین ساله‌ای شد که در آن فیشر به جمع‌آوری، آزمایش و عکاسی بیش از صد نمونه اشک از خودش و تعدادی از اشک دیگر داوطلبان ازجمله یک نوزاد تازه متولد پرداخت.

از جنبه‌ علمی اشک‌ها به سهگونهیمتفاوت برمبنای منشأشان تقسیم می‌شوند. اشک‌های جاری شده در اثر اندوه و یا خوشحالی هر دو از گونه‌ «اشک‌های با منشأ روحی» هستند که با غلیان شدید احساسات مثبت و منفی برانگیخته می‌شوند.  «اشک‌های اولیه» اشک‌هایی هستند که به طور مداوم و به مقدار بسیار اندک (٠/٧٥ تا ١/١ گرم در شبانه‌روز) برای مرطوب و لیز نگاه‌داشتن قرنیه از چشم خارج می‌شوند. «اشک‌های واکنشی» در برابر هرگونه محرک آزاردهنده مانند گردوغبار، بخار ناشی از پیاز و گازها تراوش می‌شوند.

همه‌ اشک‌ها شاملموادبیولوژیکیمختلف (ازجمله روغن‌ها، پادتن‌ها و آنزیم‌ها) معلق در آب‌نمک هستند، اما همان‌طور که فیشر مشاهده کرد، اشک‌های مربوط به هر گروه، از مولکول‌های ناهمانند و متمایزی تشکیل شده‌اند. برای نمونه، اشک‌های عاطفی دارای هورمون‌های پروتئینی حاوی لوسین انکفالین (Leucine Enkephalin) ناقل عصبی، نوعی آرامش‌بخش طبیعی، هستند که در مواقعی که بدن تحت استرس است رها می‌شوند.

علاوه بر این، ساختار کریستالی بسیار بزرگی که از نمک زیر میکروسکوپ دیده می‌شود، باعث می‌شود که فرم و شکل دو قطره اشک از یک نوع و با آرایش مولکولی کاملاً یکسان از نزدیک متفاوت دیده شوند. فیشر معتقد است «متغیرهای بسیار زیادی وجود دارد، مانند آرایش شیمیایی، چگالی، نوع قرارگیری، میزان تبخیر و نحوه‌ تنظیم میکروسکوپ.»

فیشر هر چه بیشتر در این صدها نمونه‌ اشک دقت می‌کرد، بیشتر آن‌ها را شبیه مناظر با ابعاد بزرگ می‌یافت و ازاین رو آن‌ها را «تصویر هوایی سرزمین احساس» می‌نامد.

او می‌گوید: «برای من جالب و شگفت‌انگیز است که الگوهای موجود در طبیعت بدون در نظر گرفتن ابعادشان بسیار به هم شباهت دارند. الگوی فرسایش زمین که طی هزاران سال اتفاق افتاده است را در نظر بگیرید، به طریقی آن را با الگوی منشعب کریستالی اشک‌های خشک شده که در کمتر از یک لحظه شکل گرفته‌اند همانند خواهید یافت.»

مطالعه‌ از نزدیک و طولانی اشک‌ها فیشر را بر آن داشته است که به این اشک‌ها فراتر از مایعات نمکینی که در سختی‌ها و دشواری ها به سراغ ما می‌آیند فکر کند. او می‌گوید:«اشک‌ها وسیله‌ ابتدایی‌ترین زبان ما در لحظاتی به سختی مرگ، به بنیادی بودن گرسنگی و به پیچیدگی مراسم و آئین‌ها هستند. هر یک از اشک‌های ما یک عالم کوچک از تجربه انبوه انسانی را مانند قطره‌ای از یک اقیانوس به همراه دارد.»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *