جاده مرگبارتر از جنگ

 havadesejaddeha-20-6-922

همین دوشنبه،  18 شهریور 92، حادثه برخورد دو اتوبوس در  بزرگراه قم ـ تهران 44 کشته بر جای گذاشت. شبگار ضمن تسلیت به تمام داغداران این حادثه، و تمام کسانی که با شنیدن چنین اخباری یاد عزیزان از دست رفته یا آسیب دیده­شان در حوادث رانندگی  زنده می­شود، به بررسی ریشه­ای تر معضل حوادث رانندگی در ایران می پردازد.

در نوروز، تابستان و يا هر تعطيلات چند روزه­اي كه پيش مي­آيد؛ دوستان و اقوام براي مسافرت برنامه­ريزي مي­كنند و معمولا موضوع را با ما در ميان مي­گذارند. وقتي كه اين مسافرت زميني است؛ احساس دوگانه­اي به انسان دست مي­دهد. هم خوشحال مي­شود كه آنها چند روزي به گشت وگذار مي­روند و هم نگران كه: «خداكند به سلامت بروند و برگردند.»

 اين نگراني برمي­گردد به خواندن و شنيدن آمارهايي از اين قبيل كه رییس مرکز تحقیقات سازمان پزشکی قانونی گفته است: «در دهه 80، 241 هزار تن از مردم جان خود را در تصادفات از دست داده‌اند و 15 برابر این عدد (3615000نفر) را مصدومان تصادفات تشکیل می‌دهند.(دوشنبه 17 تير 1392؛ به نقل از جام جم) و رييس  پليس راهور ناجا نيز اعلام كرده است كه: «سالانه 10000 نفر مجروح حوادث رانندگي در راه بيمارستان فوت مي كنند.» (25/5/1392سايت پارسينه). این آمار بسیار نگران کننده است. کافی است به گزارش­های خبری از همین حادثه­ی اخیر در اتوبان تهران قم مراجعه کنید.

 سفر چه درون شهري، و چه برون شهري، يا براي گشت و گذار و خوشي و تفريح و مهماني است؛ يا براي كار. در هر حال براي مردن و مجروح یا معلول شدن نيست. وقتي كسي مثلا به جنگ مي­رود شما احتمال مرگش را هم در نظر مي­گيريد نه وقتي كه براي تفريح يا كار به سفر مي رود. ولي آمارها نشان می­دهند كه تعداد تلفات حوادث رانندگي در ايران از تلفات جنگ گذشته و بسیار بيشتر شده است. کافی است مقایسه کنید با آمار کشته شدگان در سوریه در عرض یک سال در اینجا، و یا آمار کشته شدگان ده سال جنگ آمریکا در سه کشور عراق، پاکستان و آمریکا را که اینجا منتشر شده است، با آمار تلفات ده ساله حوادث رانندگی ایران مقایسه کنید. تمام کشته شدگان جنگهای آمریکا 255 هزار نفر، و تمام تلفات حوادث رانندگی در ایران، 241 هزار نفر. اين جاست كه  سوالات زيادي به ذهن خطور مي كند كه با توجه به ماهيت پديده (مرگ ومعلوليت دراثر حوادث رانندگي)؛ داراي ابعاد مختلف است.

به راستي دلايل آمار بالای حوادث رانندگي در ايران  چيست؟havadesejaddeha-20-6-921

آيا ميزان خسارت هاي مالي برآورد مي­شود؟

فردي كه در اثر حادثه رانندگي معلول مي شود با چه سرنوشتي روبروست؟

آيا وضعيت خانواده هايي كه دراثر يك حادثه­ی رانندگي فردي (كه اغلب سرپرست خانواده است) را از دست داده و  يا يكي از اعضاي خانواده­ی آنها معلول و يا مجروح شده، مورد بررسي قرار مي­گيرد؟

آيا اين خانواده­ها مورد حمايت قرار مي­گيرند؟

چه برنامه­هاي فرهنگي و آموزشي براي كاهش حوادث رانندگي و آثار زيان­بار آن اجرا مي­شود؟

آیا تمامي امکانات موجود و ممکن برای کاهش حوادث ترافیکی مورد استفاده قرار می­گیرد؟

و بسیاری سوالات دیگر که نیاز به پاسخ دارند.

در ايران سازمان‌هاي دولتي متعددي در رابطه با حمل ونقل جاده­اي، و ترافیک فعاليت دارند؛ كه به حساسيت موضوع آشنا هستند. اما با توجه به اهميت فوق العاده­ی مسئله، و متاسفانه آمار بالاي حوادث رانندگي  و در نتيجه افزايش كشته­ها و مجروحان اين حوادث،‌ جاي خالي سازمان­هاي غيردولتي به چشم مي­خورد. سازمان­هايي كه  با فعالیت داوطلبانه­ی خود،  نقش مهمی در ارتقاء آگاهی عمومی و کاهش مشکلات اجتماعی و انساني  ایفا می­کنند و تاثير گذاري فعاليت مثبت آن­ها در اين زمينه غير قابل انكار است.

با جستجوي كوتاهي در اينترنت، با تعداد فراواني از سازمان­هاي غير دولتي در كشورهاي مختلف دنيا روبرو  مي­شويم كه در رابطه با حوادث رانندگي و مسائل جنبي آن فعاليت مي­كنند و اغلب هم در كشورهايي هستند كه آمار اين حوادث در آنها به نسبت مناطق ديگر چندان زياد نيست.

موضوع فعاليت اين NGO ها متنوع و گوناگون است و از مبارزه با رانندگي در حال مستي و استفاده از مواد مخدر تا كمك به معلولان و بازماندگان را در بر مي­گيرد. ولي در ايران با وجود اينكه تعداد حوادث رانندگي و ميزان تلفات آن در وضعيت هشدار است؛ مردم توجه چنداني به موضوع نداشته و شايد تلاش در اين رابطه را فقط در حيطه وظايف دولت مي­دانند. به همين جهت تعداد سازمان­هاي غير دولتي كه با اين موضوع تشكيل شده و فعاليت مي­كنند انگشت شمار است. اما همین حضور انگشت شمار غیردولتی در صحنه هم، شايد شروعي باشد براي توجه و تلاش براي كاهش حوادث رانندگي در كشورمان.

                                                                    زهرا محمدي پيكر/   عضوانجمن حاميان سفر ايمن

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *