تابلوی جیغ

 Dailyimage-TheScream-6-5-92

این تابلو را احتمالا دیده­اید. تابلوی جیغ، که نام متداول چهار اثر از هنرمند نروژی ادوارد مانچ(Edvard Munch)  است که در فاصله 1893، تا 1910 کشید. این نقاشی  اولین از چهار تاست؛ کشیده شده در 1893. خود نقاش در مورد انگیزه­اش برای این تابلو در خاطراتش نوشته است، و همان خاطره را بعدا در تابلوی پاستلی که در 1895 کشید، به شکل شعر روی قاب تابلو کنده کاری کرد. به نظر می­رسد خود مانچ نیز با آرتور لوبوف (Arthur Lubow)  هم­عقیده بوده که تابلوی جیغ، یا همانطور که نقاش نامگذاری کرده است:«جیغ طبیعت»؛ نمادی از هنر مدرن است. شعر مانچ را با هم بخوانیم:

«با دو دوستم در جاده قدم می­زدم ـ خورشید غروب می­کرد ـ ناگهان آسمان سرخ چون خون شد ـ ایستادم، حس کردم از پا افتاده­ام و روی نرده­­ها خم شدم. فراز شهر خون بود و لهیب آتش، دوستانم به راهشان ادامه دادند، ولی من همانجا از اضطراب می­لرزیدم ـ و جیغی ابدی را که از طبیعت می­گذشت حس کردم.»

اگر هنوز یادتان نیامده، یادآوری می­کنم که نقاب معروف قاتل در فیلم وحشتناک جیغ، با الهام از همین تابلو بوده است. شاید شما هم صدای جیغ طبیعت را از درون تابلو بشنوید.

1 دیدگاه دربارهٔ «تابلوی جیغ»

  1. برای من که سابقه ی کار و تا حدودی مطالعه در خصوص اسکیزوفرنی را دارم ، این نقاشی همیشه نماد اسکیزوفرنی و یا اختلال از هم پاشیدگی روان داشته . حال که نقل مانچ از اثرش را خواندم نیز بیش از پیش بر این عقیده ام استوار شدم. برای دریافتن عمیقتر چیزی که می خوام بگم ، پیشنهاد میکنم کتاب خاستگاه اندیشه در ذهن دوجایگاهی را بخوانید ..

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *