بی بی سِیِدان

 

bibiseidan-5

بی بی سیدان  گردشگاهی طبیعی در نزدیکی اصفهان است. این هفته به آنجا سفر کرده­ایم تا شما را هم با این منطقه­ی زیبا آشنا کنیم.

هنوز تابستان به سر نیامده است. هنوز گرمای تابستان گریبانگیر ماست.  و هنوز آفتاب دست از سر ما بر نمی دارد. بنابراین به آب تنی و آب بازی برای فرار از گرمای شهریور نیاز داریم! هرچه زودتر به فکر بیفتید تا هوا سرد نشده است!

در ادامه برنامه آب­تنیمان این بار به اصفهان و سمیرم سفر می­کنیم. جایی که این بار رفته­ایم منطقه­ای به نام بی بی سیدان در سمیرم اصفهان است که به زبان خودمانی بی بی سیدون نامیده می­شود؛ یعنی بی بیِ دو سید. منطقه­ای که معروف است حاجت­ها را روا می­کند!

بی بی سیدان منطقه­ای است در جنوب استان اصفهان و 35 کیلومتری شهر سمیرم. برای رسیدن به آن باید از سمیرم به سمت جاده یاسوج رفته و پس از حدود 35 کیلومتر به سمت چپ بپیچید. در این جاده­ی فرعی، بعد از حدود 15 کیلومتر به یک پل باریک آهنی می­رسید. دوباره به سمت چپ می­پیچید و وارد راه فرعی خاکی می­شوید.

این جاده خاکی از میان باغات سیب و هلو، و یک مجتمع پرورش ماهی می­گذرد. از اینجا باید پیاده مسیر را طی کنید. بعد از رد کردن باغات و مجتمع پرورش ماهی؛ به منطقه­ی اصلی بی بی سیدان وارد می­شوید و می­توانید به شنا و آب­تنی بپردازید.

متاسفانه شب قبلی که ما به این منطقه سفر کردیم؛ باران شدیدی باریده بود و رودخانه گل­آلود شده بود. بااین حال ما دست از آب بازی بر نداشتیم و دلاورانه پا به آب زدیم. مشکل اینجا بود که به علت گل آلودی آب، زیر پای خود را نمی­دیدیم و گاه به صخره­ها برخورد می کردیم. اگر شما نیز با مشکل گل آلودی آب برخورد کردید؛ حتما درون آب آهسته قدم بردارید چون سنگ های زیرِ آب باعث سُر خوردن و افتادن شما خواهند شد.

جذابیت این سفر، حرکت در مسیر رودخانه است و گاه به گاه تماشای حوضچه­های آب و آبشارک­هایی که می­توان زیر آن­ها دوش گرفت. این آبشارک­ها به همراه برگ­های ریز و درشت سرسبزی که کنارشان روییده است؛ مناظر فوق العاده زیبایی را رقم زده است.

عکسای آب گلالود (1)

متاسفانه دوربینم در این سفر به علت اینکه خوب آب­بندی­اش نکرده بودم؛ خراب شد. نتوانستم از مناظر زیبای سفر عکاسی کنم. اگر شما هم مانند گروه ما قصد عبور از مناطق هیجان­انگیز رودخانه را دارید حتما از کیسه ضد آب استفاده کنید و یا وسایل خود را به خوبی آب بندی کنید. یعنی به خوبی وسایل خود را پوشش دهید تا اگر کوله پشتیتان وارد آب شد وسایلتان لطمه ای نبینند. مخصوصا ناهارتان!!!

در این سفر داشتن پاپوشی مناسب بسیار ضروری است چیزی که دقیقا اینجانب رعایت نکردم، و در آخر صندل­هایم را در آوردم و بدون پاپوش از روی سنگ­ها و صخره­ها حرکت می کردم. این را هم بدانید که آفتاب اینجا هم دست از سر شما بر نمی­دارد. آفتابی دارد بس سوزان! پس کلاه نقابدار و ضد آفتاب از لوازم ضروری سفر شما خواهد بود. نگران نباشید؛ وقتی تن به آب بزنید خنکا را حس خواهید کرد و دیگر گرما اذیتتان نخواهد کرد.

گاهی عمق رودخانه خیلی زیاد می­شود و فشار آب هم ممکن است خطرساز شود. اما اگر شناگری ماهر هستید نگران نباشید. در جاهایی که عمق آب کم است، تا می توانید آب بازی کنید و لذت ببرید. فراموش نکنید که لباس اضافی با خود همراه داشته باشید که هنگام برگشت به آن نیاز خواهید داشت. البته آفتاب بی بی سیدان خیلی سریع لباس هایتان را خشک خواهد کرد!

نکته­ای که اشاره به آن لازم و ضروری است سرویس بهداشتی است! آخرین محل برای سرویس بهداشتی شهر سمیرم است؛ حدودا 33 کیلومتر قبل از بی بی سیدان. بعد از آن دیگر از سرویس بهداشتی خبری نیست و باید به فکر سرویس صحرایی باشید! سفر به بی بی سیدان نیز مانند تنگه واشی می تواند سفری یک روزه باشد. البته بستگی دارد از کجای ایران به این منطقه سفر می­کنید. اگر اصفهانی هستید که حتما به این منطقه سری بزنید.

آب خنک، زیرانداز، نایلون ضخیم یا کیسه­های ضد آب و پلاستیک برای زباله­هایتان را فراموش نکنید. متاسفانه در برخی گوشه­ها زباله­های زیادی رها شده­اند و مناظر زیبا را زننده کرده­اند.

در آخر به همه دوستان توصیه می­کنم این محل را از دست ندهند. گرچه ما به جای آب بازی، گل بازی کردیم اما همین نیز با صفا و صمیمت بود و خوشگذرانی­ای به یاد ماندنی. هیجانی که در طول سفر و در میان صخره­ها داشتیم. تماشای دوستانی که از روی صخره­ها سُر می­خوردند، آب پاشی­ها و خیس کردن یک­دیگر، همه و همه خاطرات یک روز به یادماندنی از سفر بی بی سیدان خواهند بود.

برای دیدن آب زلال و صاف بی بی سیدون سری به این پیوند بزنید 

برای دیدن عکسهای بهتر و با کیفیت تر به این پیوند سر بزنید

عکسای آب گلالود (2)

8 دیدگاه دربارهٔ «بی بی سِیِدان»

  1. به نظر نمیاد! واقعا هست! متاسفانه آب گلالود بود وقتی ما رفتیم. ولی ایشالا شما میرید حتما آب صافه و حسابی آب بازی می کنید نه گل بازی!!!

 1. اون عکس اولیه چه قشنگه!

  کاش از خود بی بی سیدان هم میگفتی که چی هست. مقبرس ارامگاهه امامزادس مسجده

  1. عکسای قشنگ تر هم هست ولی متاسفانه عکس اول برای من نیست. بقیه عکسا رو خودم گرفتم.
   در مورد بی بی سیدان و وجه تسمیه اش خیلی پرسیدم به جایی نرسیدم. حالا بازم قراره از یکی از دوستان که مال همون حوالی هست بپرسن و اطلاع بدن منم اینجا می ذارم اطلاعات رو. معذرت که متن ازین لحاظ ناقص هست

 2. اون عکس اولیه چقد قشنگه!

  کاش از خود بی بی سیدان هم میگفتی که چی هست. مقبرس ارامگاهه امامزادس مسجده

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *