بوستان هزاره در شیکاگو، ترکیب هنر، انسان و طبیعت

hezare--dide-koli-az-samte-

بوستان هزاره در شیکاگو، ترکیب هنر، انسان و طبیعت

پارک هزاره روی سقف یک پارکینگ زیرزمینی در شیکاگو ساخته شده با بودجه بیش از چهارصد میلیون دلار، با شبگار همراه شوید تا نرگس غفاری این دستاورد زیبای بشر در آغاز قرن بیستم را به شما معرفی کند.

در دنياي صنعتي امروز نياز ارتباط ميان انسان و طبيعت بيش از پيش احساس ميشود. گسترش شهرها كه با تخريب بستر خود همراه بوده، موجب كشيده شدن طبيعت به حومه شهرها  شده است .

هرچند كوشيده شده است تا با ايجاد پاركها و ايجاد انواع فضا هاي سبز اين ارتباط برقرار شود . اما آنچه در اين مورد اهميت دارد اين است كه نميتوان تنها ساخت يك پارك و يا مانند آن را به مثابه برقراري اين ارتباط دانست. بلكه بايد با يك تفكر قوي و شناخت موانع و نواقص و پس زمينه هاي فكري- فرهنگي– تاريخي ارتباط ميان محيط مصنوع شهري و منظر ايجاد شده را به بهترين شكل به وجود آورد. یکی از اين نمونه هاي موفق كه نشان دهنده نقش معماري در ايجاد منظر طبيعي و يك مكان عمومي فوق العاده است پارك هزاره (Millennium Park) در شيكاگو است كه از يك پارك فراتر رفته و اكنون به يك محيط خاطره انگيز و يك اثر شاخص در بافت شهري تبديل شده است. پارك هزاره علاوه بر آنكه يكي از آثار منتخب مركز هنر، معماري،  موسيقي و طراحي منظر است. يك نمونه بي نظيردر ايجاد فضاي عمومي طبيعي در بافت شهري است كه معماران  ـ طراحان و هنرمندان شاخص در قالب تيم هاي جداگانه، قسمت­هاي مختلف آنرا طراحي كرده اند. هزاره مركز شهري شاخص شيكاگو در اطراف درياچه ميشيگان،  نود و نه هزار متر مربع مساحت دارد.

برنامه ریزی جهت طراحي اين پارك در اكتبر سال 1997 توسط گروهی به سرپرستي ريچارد دالي، شهردار شيكاگو، با هدف ساخت يك مكان اجراي موسيقي جديد بر روي شبكه هاي حركتي وسايل نقليه و احداث پارکینگ زیرزمینی آغاز شد. اما پروژه هایی به آن اضافه شد و در جولاي 2004 فاز اول آن به بهره برداری رسید. پارك هزاره كه در حال حاضر بزرگترين باغ ساخته شده رویِ یک سازه­ی زیرزمینی در جهان است، با يك جشن افتتاحيه سه روزه آغاز به كار كرد و 300000 نفر در اين فستيوال بزرگ شركت كردند. طراحی پارك برنده جايزه در دسترس بودن و  طراحی سبز شد و از آن زمان، به جاذبه توريستي اصلي شهر شيكاگو تبدیل شد. اين موفقيت  به اين خاطر است كه طراحان از مرحله طراحي فراتر رفته اند و با درك شرايط پروژه  و اطلاع از نيازها و خواسته هاي شهر پيشرفته و ماشيني شيكاگو، ساكنان آن وپرداختن به ارتباط طبيعت ـ شهر ـ انسان و نهايتا معماري به عنوان يك عامل تعيين كننده در اين ارتباط، به طرحي رسيده اند كه به عنوان يك شاخص خود نمايي ميكند.

موقعیت بیشتر عناصر پارک در تصویر مقابل نشان داده شده است و چون توضیح همه آنها در این مطلب نمی گنجد، به چند مورد در این بخش و دو بخش بعدی، اشاره ای می کنیم:

fountain

Crown Fountain (آبنمای کِرون)

آب نمای کراون از مکانهای مورد علاقه کودکان و خانواده ها، تركيبي از هنر اجتماعي و مجسمه سازي ويديويي که توسط هنرمند اسپانيايي، JaumePlensa طراحی شده است. آبنما شامل دو برج 50 فوتی (15.2 متر) از جنس آجر شیشه ای است که زیر پای هر کدام از آنها استخری کم عمق وجود دارد. اين استخر از گرانيت سياه ساخته شده و باعث منعكس شدن تصوير دو برج بر روي زمين ميشود. اين بنا نشان دهنده عقيده پلنزا در مورد توجه به دو موضوع آب و نور در معماري و همينطور گسترش استفاده از تكنولوژي ويديو نسبت به كارهاي پيشين اوست. نکته جالب استفاده از تصاوير ساكنان بومي در سطح آبنماست که دائما آب به صورت آبشار از لوله كوچك قرار گرفته شده در قسمت دهان تصوير، به زير دو برج ميريزد. وقتي صدها شيكاگويي از اين محل عبور مي كنند، اميدوارند تصاوير خود را بر روي دو برج ببينند. هدف استفاده از چهره ها نشان دادن تنوع شهر به لحاظ نژاد و سن بوده است. چهره هاي مورد نظر از مدارس، كليساها و گروه هاي اجتماعي انتخاب شدند و فيلمبرداري از سال 2001 در مدرسه هنر شيكاگو آغاز شد. در هر ویدیو یک قسمت به چین خوردن لب های تصاویر اختصاص دارد که پس از آن آب فواره می زند تا این طور به نظر برسد که آب از دهان جاری می شود. در هر یک ساعت حداکثر 12 تصویر، هر کدام به مدت زمان 5 دقیقه نمایش داده می­شود. با وجود اینکه آب از اواسط بهار تا اواسط پاییز جاری می شود، تصاویر در تمام طول سال نمایش داده می شوند.

Millennium_Park_Fountain hezare--dide-koli-az-samte- fountain-1 40 Chicago_-_Crown_Fountain_-_

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *