ادوارد کورتیس، مردی که سرخپوستان را مصور کرد.

ادوارد کورتیس، مردی که سرخپوستان را مصور کرد.

ادوارد کورتیس، عکاسی است که بیش از 30 سال از عمر خود را صرف مستند سازی زندگی قبایلِ رو به انقراض سرخ پوستان امریکایی کرد. او امروزه به عنوان یکی از بهترین عکاسان و قوم شناسان امریکایی شناخته می شود. از او قبلا در شبگار عکسی منتشر کرده ایم  به نام جنگجویان شایان که می توانید اینجا ببینید و اطلاعات بیشتری در موردش کسب کنید.

ادوارد شِریف کورتیس(Edward S. Curtis) در سال 1868 میلادی متولد شد. او در سن 23 سالگی به همراه یکی از دوستانش فعالیت خود را در یک مغازه ی عکاسی آغاز نمود. کورتیس در زمینه عکاسی پرتره و حکاکی عکس ها متخصص شد، به طوری که در 29 سالگی صاحب استودیوی شخصی شده و نامش به عنوان عکاس و حکاک عکس، شهرت پیدا کرد.

اولین عکس او از یک سرخپوست امریکایی در سال 1895 گرفته شد. پرنسس آنجلین، دخترِ مسن رئیس قبیله ی سیاتل بود که خارج از مرزهای سیاتل، در فقر زندگی می­کرد (چون زندگی سرخپوستان در داخل مرز شهر ممنوع اعلام شده بود). کورتیس او را به استودیوی خود آورد و به ازای هر عکس یک دلار به او پرداخت کرد. سه سال بعد دو عکس او از پرنسس آنجلین و عکس “به سمت خانه”اش در نمایشگاهی که توسط انجمن ملی عکاسی برگزار شده بود به نمایش در آمد و مورد استقبال منتقدان قرار گرفت. به طوری که عکس “به سمت خانه” در همان نمایشگاه به عنوان بهترین عکس انتخاب شده و مدال طلا را از آن خود کرد.

در سال 1900 کورتیس برای اولین بار دو پروژه ی عکاسی از قبایل سرخپوستی را به عهده گرفت. برخی این را آغاز پروژه کورتیس برای  ایجاد مجموعه  جامعی از زندگی و فرهنگ قبایل سرخپوست آمریکای شمالی می دانند. او می­دانست که تا نسل بعد، دیگر اثری از قبایل سرخپوستان باقی نخواهد ماند. اما برای پروژه خود نیاز به تامین مالی داشت که خوشبختانه پرزیدنت روزولت، کورتیس را با یکی از ثروتمند ترین افراد امریکا، مورگان، آشنا کرد و او هزینه ی پروژه را متقبل شد. ادوارد کورتیس پس از آن سی سال از عمر خود را وقف عکاسی و مستند سازی زندگی بیش از 80 قبیله سرخپوستی از مرزهای مکزیک تا شمال آلاسکا نمود.

عکاسی از این قبایل با چالش­های زیادی روبرو بود. او باید نگاتیوهای حساس و شیشه ای را در میان بیابان­های غربی امریکا حمل می­کرد. به علاوه به دست آوردن اعتماد قبایل سرخپوستان که مورد آزار سفیدپوستان قرار گرفته بودند، کار مشکلی بود. به طوری که آنها به دوربین او خاک می پاشیدند و حتی سعی می­کردند به وسیله  زنان قبیله شان او را اغوا کنند تا بدنام شود. در ابتدا کورتیس با پرداخت پول آن ها را راضی می­کرد. اما به مرور اعتماد آنها را به دست آورد، چرا که خودش هم تغییر کرد و توانست دنیا را از چشم سرخپوستان ببیند.

نتیجه تلاش او، مجموعه ای 20 جلدی با عنوان “سرخپوست امریکای شمالی[1]” است که هر جلد شامل 75 عکس و بیش از 300 صفحه متن می­باشد. تیموتی ایگان زندگینامه  کورتیس را در کتابی با عنوان “شبهای کوتاه شکارچی سایه؛ حیات حماسی و عکس های جاودان ادوارد کورتیس” نوشته است[1] . The North American Indian

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *