10 حیوان ملوس، ولی خطرناک

برخی از حیوانات نه تنها وحشی خوانده نمی­شوند، بلکه گاهی اوقات رفتارهایشان دوستانه نیز به نظر می‌رسد. گونه‌هایی از جانورانی که می‌شناسیم به حدی خطرناک‌اند که حتی فکرش را هم نمی­توانید بکنید.(به هر حال دلیلی وجود دارد که به آن‌ها حیوانات وحشی گفته می‌شود. مگر نه؟)

10. دهمین امتیاز را واگذار می‌کنیم به سگ آبی 10-Breaver

سگ آبی با رفتارهای انسان گونه‌اش از جمله قطع کردن درختان و ساختن آبراه‌ها به رسمیت شناخته شده ‌است. دندان‌های این جوندگان غول پیکر، همواره در حال رشد است. دندان‌های آن‌ها مانند اره‌های زنده روی درختان به کار می‌افتد. اما این دندان‌ها به ندرت تهدیدی برای انسان‌ها محسوب می‌شوند. گرچه اگر پای دفاع از خود یا سرزمینشان پیش بیاید، در استفاده از دندان‌هایشان شک نمی­کنند.

با افزایش جمعیت در اروپا، محدود شدن منطقه استحفاظی سگ‌های آبی و این همپوشانی‌ای که در سرزمین‌های سگ‌های آبی و انسان­‌ها پیش آمده، میزان رو در رو شدن آن‌ها را با هم افزایش داده‌ است. از جمله صدماتی که به انسان‌ها زده‌­اند، می‌توان به حملۀ یک سگ آبی به یک ماهیگیر بلاروسی اشاره کرد. سگ آبی با حمله به رانِ این مرد، باعث قطع شریان شده و با خونریزی شدید او را از پای درآورد. مرد ماهیگیر سعی کرده‌ بود برای گرفتن یک عکس با سگ آبی، او را به دام بیاندازد اما با یک حرکت ناگهانی، به کام مرگ کشیده شد.

۹- نهنگِ باله کوتاه9-Whale

معمولا میزان خطرناک بودن یک آبزی پستاندار را به اندازه و قدرت او نسبت می‌دهند. اما در مورد اندازه متوسط آن‌ها حرفی زده نمی‌شود. نهنگ باله کوتاه (یا همان دلفین‌های بزرگ) اصولا در قانون حیوانات خطرناک قرار نمی‌گیرند و در داستان­ها به عنوان شخصیتی شایسته، ایفای نقش می­کنند.

زیست شناسان از این حیوان دریایی به عنوان دلفینی که با انسان‌ها مشکل دارد، به بدنامی یاد می‌کنند. همین حیوانات آبزی که در رمان‌ها دوست و یار انسان‌ها هستند، در رویارویی با انسان‌ها رفتارهای خطرناکی از خود نشان می‌دهند. یکی از ترسناک‌ترین داستان‌هایی که در مورد نهنگ باله کوتاه بیان شده ‌است، داستان نهنگی است که حد و مرز خود را شکسته و با گرفتن ران یک شناگر، او را نزدیک به 10 متر زیر آب فرو می‌برد اما شناگر خوش شانس، قبل از غرق شدن نجات پیدا می‌کند.

8- گوزن

ما فکر می‌کنیم که گوزن با گیاهخوار بودنش بی‌آزار محسوب می‌شود. اما به یاد داشته باشید که رژیم غذایی هیچ ربطی به منش و خلق و خوی یک حیوان ندارد. برعکس؛ این گیاهخوار از سُم و شاخ‌های قوی‌ای برخوردار است و اگر کسی به حریم شخصی آن‌ها وارد شود  به شدت زخمی خواهد شد. یکی از این آسیب‌ها زمانی پیش آمده که زنی در جاده منتظر اتوبوس بوده است. در حالی که گوزن‌های وحشی تهدید بزرگی برای انسان‌ها محسوب می‌شوند، نگهداری نمونۀ اهلی آن‌ها نیز خارج از اشکال نیست. یکی از مثال‌هایی که در مورد نگه داشتن گوزن اهلی می­توان بیان کرد؛ به مردی کانادایی‌ برمی‌گردد که از 11 گوزن دم سفید نگهداری می‌کرد. او توسط جفتک‌های پی در پی آن‌ها کشته شد. گوزن‌ها دارای رفتارهای اجتماعی از جمله حفظ حریمشان هستند و مانند یک ماده خرس از توله‌هایشان مراقبت می‌کنند.

7- روباه قرمز7-Red Fox

همیشه تمام سرزنش‌ها و سرکوفت‌ها نثار گرگ‌ها می‌شود. در حالیکه بهتر است بدانیم سگ‌سانان کوچکتر عاملین خطر بزرگتری برای انسان‌ها محسوب می‌شوند. روباهان قرمز اغلب به حیله‌گری معروف‌اند و بهترین طعمه­ی آن‌ها انسان‌های جوان هستند. روباه‌ها حتی ممکن است خانه­ی انسان‌ها را برای پیدا کردن قربانی‌هایشان هدف بگیرند. یکی از گزارشات اخیر در مورد دو بچه­ی ۹ ماهه که در بسترشان در خواب مورد حمله روباه قرمز قرار گرفتند بود؛‌ که بازوهایشان به شدت آسیب دیده ‌است. اگر این مثال برای متقاعد کردنتان کافی نبود به نمونه دیگری از این حوادث که منجربه قطع انگشت شخص دیگری در یک مورد مشابه شده ‌است اشاره می‌کنم. البته خوشبختانه عضو قطع شده توسط پزشکان به شخص بازگردانده شده‌ است.

6– راکن6-Raccoon

ممکن است حتی پیدا کردن و دیدن این حیوانات کوچک شما را به دردسر بیاندازد.  امروزه حملات این حیوان، او را ملقب به خرس کوچک (خرس مینیاتوری) کرده ‌است. راکن‌ها که تقریبا در شاخه­ی سگ سانان دسته­بندی می‌شوند، جزو حیوانات بومی آمریکا هستند که با موفقیت با محیط زندگی شهری تطابق یافته ‌اند. با دندان‌ها و پنجه‌های تیز و قوی می‌توانند به حیوانات خانگی و انسان‌ها صدمات زیادی وارد نمایند. یکی از بدترین گزارشات مربوط به حمله­ی گروهی راکن ها به یک زن است که به دلیل گازها و چنگ‌هایی که متحمل شده بود، مجبور به تزریق آمپول‌های ضد هاری شده و تحت درمان قرار گرفت. از دیگر این حملات میتوان به آسیب دیدن یک زن توسط پنجۀ پاهای عقب یک راکن اشاره نمود.

5– عنکبوت پشت قرمز جهنده5-Red Backed Jumping Spider

این نوع از عنکبوت‌ها متعلق به مناطق غربی آمریکای شمالی هستند که بدنی جمع و جور و گرد با پشتی قرمز دارند. این گونه‌ها با سرعتی غیر قابل باوری حرکت می‌کنند و برای زدن یک نیش دیوانه کننده، حتی لحظه‌ای تردید نمی‌کنند. این نیش منجربه تورم و درد بسیار شدید در ناحیه­ی گزیده شده می‌گردد و تا چند روز ادامه دارد. عنکبوت پشت قرمز جهنده از نظر توانایی‌های برجسته‌ای از جمله کمین کردن، نمونۀ خوبی برای معرفی عنکبوتیان به حساب می‌آید.

4– نیش گربه ماهی4-Catfish

بسیاری از گربه­ماهی‌های آب‌های شیرین از جمله صخره­ماهی‌ها (s‌Stonecat) و مدتوم‌ها (Madtoms) دارای برآمدگی‌ تیزی روی باله‌شان هستند که به وسیله­ی آن سم کشنده‌ای را به طعمه­ی خود تزریق می نمایند. باله­ی‌ ماهی‌های نیش زننده برای این منظور تغییر شکل یافته است. دریافت یک نیش از این ماهی‌ها عواقبی از جمله تورم، سوزش و حتی ضعف و حالت تهوع را  تا چند روز در پی خواهد داشت. در برخی افراد این نیش باعث نکروسه شدن بافت و اجبار برای قطع عضو شده‌ است.

3– گاز گرفتن طوطی‌

طوطی‌ها پرندگان باهوشی هستند که اغلب در سرزمین‌های گرمسیری زندگی می‌کنند. یکی از شاخص‌ترین نقشی که انسان‌‌ها را به یاد طوطی‌ها می‌اندازد، همراه شدن آن‌ها با دزدان دریایی است. طوطی‌های بزرگی مانند طوطی‌های آمازونی، آفریقایی‌های خاکستری و یا طوطی‌های دم بلند آمریکای جنوبی دارای نوکی قدرتمند هستند که گاهی قابلیت قطع عضو را نیز دارند. آن‌ها گاهی اوقات با صاحبانشان نیز رفتارهای خصمانه دارند. از جمله­ی این رفتارها می­توان به آسیب‌های جدی چشمی، قطع انگشت، زخم‌های تروماتیک لب، کنده شدن لاله گوش و در کل آسیب‌های جدی نواحی صورت اشاره نمود.

2– غازهای وحشی2-Wild Goose

غازهای وحشی، به خصوص گونه­ی کانادایی آن‌ها به قدم زدن در زمین‌های گلف و شنا کردن در برکه‌های شهری عادت کرده‌اند. اغلب در این مکان‌ها خانه و کاشانه­ی خود را ساخته و زیستگاه اصلی‌شان را از یاد برده‌اند. این کار باعث همپوشانی زندگی آن‌ها با انسان‌ها شده و در نتیجه حملات آن‌ها همراه با آسیب‌هایی به سر و صورت و شکستگی‌های استخوانی شده‌ است.

1– کفتارها

1-Hyena

درگیری با یک کفتار یکی از بدترین راه‌هایی است که می‌تواند روز و یا زندگی‌تان را به نابودی بکشد. فراوان‌ترین گوشتخوار آفریقا که قدرت گاز گرفتن فوق العاده‌ای دارند، کفتار راه راه است. بر خلاف تصور انسان‌ها که کفتارها را موجوداتی ضعیف و کوچک تصور می‌کنند، آن‌ها موجوداتی درنده و متهاجم هستند که برای دفاع از سرزمین‌هایشان از حمله به هیچ جانور زنده‌ای کوتاهی نمی‌کنند. گاهی یکی از اهداف شکارشان انسان‌ها هستند. در یکی از این حملات یک دانشجو کشته شده و تنها جمجمه و تعدادی از دندان‌های وی باقی مانده‌ است.

12 دیدگاه دربارهٔ «10 حیوان ملوس، ولی خطرناک»

 1. آقا انصافن منظورتون از ملوس چی بود؟
  کفتار، عنکبوت، سگ آبی؟؟؟!!!!!
  تا حالا شنیدین کسی بگه عجب کفتار ملوسی؟

  1. امین حسینیون

   والا شما شاید باورتون نشه ولی من شنیدم، اتفاقا همین کفتار رو هم پرس و جو کردم چند نفر گفتن آخی حیوون به این خوبی. شما خودت ندیدی بعضیا افعی رو بغل میکنن صورتشو یه جوری ناز میکنن انگار بچه گربه س؟!

  2. واقعا همه این حیوانات از نظر من ملوس هستند
   همانطور که آقای حسینیون هم گفتن، من از زمره کسانی هستم که حتی عنکبوت پشت قرمز هم دوست دارم و فکر میکنم خیلی خیلی ملوس هست

 2. واقعاً که خیلی حیوانات جالبی هستندولی ملوس نیستن. برای من هم که محیط زیستی هستم پست جالبی بود.ممنون

  1. امین حسینیون

   خواهش میکنم، در مورد ملوس بودن یا نبودن عسل خانوم هم بحث داشتن، اقلا قبول کنید راکن ملوسه

 3. یعنی ری استارت کردی نسل خودت رو
  به شدت مقاله چرتی بود
  روباه ها بدلیل انتقال هاری خطر ناکن نه خوردن ادما کلا هیچ موجودی علاقه به خوردن انسان یا طرف شدن با انسان رو نداره مگه اینکه بچه هاشونو تهدید کنید یا وارد قلمرو اونها بشید بز و گوسفند رو و مرغ رو هم به لیستت اضافه کن چون ممکنه به بیضه هات حمله کنن و نسلت و منقرض کنن این حیوانات خطر ناک نسل کش

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *