کودکان جنگجو در رینگ

کودکان جنگجو در رینگ

ساندرا هوین(Sandra hoyn) عکاس، در سال 2011 در تعطیلات به تایلند سفر کرده بود که تصادفا از مسابقات موآی تای در نزدیکی بانکوک باخبر شد. موآی تای را به «رزم هشت عضو» هم می­شناسند چرا که در این مبارزه دو دست؛ دو پا؛ دو زانو و دو آرنج به کار می­روند. موآی تای ورزشی بسیار خشن و دشوار است و مبارزین حرفه­ای معمولا دچار مصدومیت­های سخت میشوند. ورزشی که شاید به اسم تای بوکس هم بشناسیدش.

اما آنچه هوین را غافلگیر کرد خود این ورزش نبود؛ جنگجویانش بودند. کودکانی حتی شش ساله وسط رینگ بودند و با هم می­جنگیدند. او فورا با مربیان و کودکان برای عکاسی از مسابقات تماس برقرار کرد و نام این مجموعه را «کودکان جنگجو» گذاشت.

اگرچه در آغاز به خاطر مشکل تفاوت زبان کمی کار کردن برای هوین سخت بود؛ نهایتا توانست چهار هفته را با بچه­ها در خانه؛ محل تمرین و مسابقات بگذارند. او فارغ التحصیل عکاسی از دانشگاه علوم کاربردی هامبورگ در آلمان است و حدود ده سالی هست که در حین سفرهایش عکاسی می­کند. او تلاش می­کند به فرهنگ­های محلی نزدیک شود و سری عکس­های زیادی را در آسیای جنوب شرقی گرفته است؛  مثلا مجموعه عکسی در مورد قاچاق انسان.

او در مورد کارش در ای.میلی به یک مجله می­گوید: «من احساس میکنم باید نشان داد که در جهان چه می گذرد و آدمها در چه شرایطی زندگی میکنند.گاهی برایم سخت میشود که فاصله روزنامه نگارانه ام با موضوع را حفظ کنم. بسیاری از قهرمانان داستان هایم دوستان من می شوند؛ این دوستی از یک طرف به داستان کمک میکند و از طرف دیگر بی طرف ماندن را سخت میکند. باید مدام به خودم یادآوری کنم که فقط یک دوست نیستم؛ یک عکاس خبری هم هستم.»

هوین میگوید اگرچه بسیاری از دیدن تصاویر این کودکان غافلگیر شدند اما در تایلند امری است عادی؛ و دیدن خردسالان در حال تمرین موآی تای روزمره است. بیشتر خانواده­ها برای فرار از فقر چنین می­کنند. در عکس­های او انگار این ورزش برای بچه­ها بسیار خطرناک است؛ اما هوین نوشته در مدت حضورش ندیده کودکی آسیب جدی ببیند. زیرا بچه اصولا آنقدر قوی نیستند و ادامه می دهد «عده کمی از این کودکان صاحب پول؛ شهرت و افتخار می­شوند.»  اگرچه شرط بندی در تایلند غیرقانونی است به نظر نمی­رسد کسی علاقه­ای به اجرای این قانون داشته باشد.

او می­گوید:«شوکه­کننده­ترین بخش ماجرا برای من فشاری بود که روی این بچه­هاست. آنها ابزار کسب درآمد والدینشان هستند و مجبورند مبارزه را ببرند؛ زیرا والدینشان پول زیادی رویشان شرط می­بندند. خیلی­ها هستند که تمام پولشان را در یک شب می­بازند.»

لینک اصلی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *