کلیسایی از اسکلت مردگان

کلیسایی از اسکلت مردگان

سقف را استخوان های پا پوشانده اند، و جمجمه­ها دیوارها را ساخته ند و بیش از 21 هزار جسد در زیرزمین این کلیسا دفن شده اند.

از جاده که نگاه کنی گذشتن از کنار این کلیسای کوچک و بی ادعا ساده است. کلیسایی در یکی از قدیمی ترین شهرهای جنوب غربی لهستان. ولی درهای چوبی این کلیسا، طراحی داخلی غریب و شگفت انگیزی را مخفی می کنند. استخوان های پا و جمجمه­های بیش از سه هزار نفر از قربانیان جنگ و طاعون و با دیوارها و سقف کلیسا را پوشانده اند و در مقبره ای که با یک دریچه زیر کلیسا قرار دارد، بیست و یک هزار مرده دیگر مدفون هستند. میان سال های 1776 و 1804 کشیش محلی، واسلاو توماشک(Vaclav Tomasek)، با درد و مشقت زیاد، بقایایی از گورهای عمومی را که از جنگ های سی ساله لهستان و شیوع بیماری ها برجا مانده بودند تمیز کرد، و از آن بقایا استفاده کرد. هدف او ساختان آرامگاه و معبدی برای مردگان بود، مکانی برای یادآوری به زندگان، که از روی مقابر رم الگوبرداری شده است.

در محراب کلیسا، توماشک استخوان های مشاهیر و افراد جالب را قرار داده است، مثلا جمجمه شهردار محلی را؛ یا جمجمه هایی با سوراخ گلوله یا جمجمه­ای که انگار متعلق به یک غول است. وقتی سازنده کلیسا در سال 1804 در گذشت، جمجمه او نیز به محراب اضافه شد.

عکس ها را از سایت های مختلف برداشته ایم، اما به نظر میرسید منبع اصلی آنها وزارت امور خارجه لهستان باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *