چه کسی کارت زرد را اختراع کرده ­است؟

yellowcard-6-5-93

چه کسی کارت زرد را اختراع کرده­ است؟

کارت اخطار پدیده­ عجیبی است که قدمت زیادی ندارد و شاید از چراغ­های راهنمایی رانندگی الهام گرفته شده ­است.

در میان استادیوم­ها، توپ­ها و روبات­هایی که برای  این جام­جهانی طراحی شده­اند، چیزهایی هم هستند که همچنان ثابت باقی مانده ­اند. شاید مشهودترین چیز، کارت زرد باشد. چه در حال حاضر و چه در گذشته، یعنی از جام ­جهانی 1970 که معرفی شد، یک کارت ساده، دستی و زرد  بوده و هست.  اما همین کارت زرد ساده می ­تواند به طرز عجیبی سرنوشت بازی را عوض کند.

روشِ استفاده از کارت زرد به طور مفصل در کتاب قوانین فیفا ذکر شده که خاطرنشان می ­کند بازیکنی که به هفت دلیل زیر کارت زرد دریافت کند، خاطی به حساب می­آید:

-رفتار غیرورزشی

-مشاجره بر سر رای داور؛ چه با حرف چه با حرکت

-اصرار به خطا

-وقت­کشی در از سر گرفتن بازی

-رعایت نکردن فاصله­ی مناسب هنگام از سر گرفتن بازی با ضربه­ی کرنر، ضربه­ی آزاد و یا پرتاب اوت

-وارد شدن به منطقه­ی بازی بدون اجازه­ی داور

-خارج شدن به عمد از منطقه­ی بازی بدون اجازه­ی داور

فیفا همچنین تاریخچه­ی ابداع کارت زرد را هم در پرونده­های خود دارد. کارت زرد توسط کِن آستون(1915-2001) ابداع شده ­است. او یکی از سخت­گیرترین و محترم­ترین داورها بوده که از سال 1966 تا 1972 در انجمن داوران فیفا خدمت کرده ­است. آستون انگلیسی­الاصل، بعد از بازی جنجال برانگیز انگلیس و آرژانتین، که یک بازیکن آرژانتینی عصبانی می­خواست به زور وارد رختکن انگلیسی­ها شود، به فکر ایجاد محدودیت­های رفتاری افتاد. بازیکن آرژانتینی سعی کرده ­بود که با داور آلمانی صحبت کند و او را متقاعد کند اما درخواست آتشی­مزاج او به نظر داور غیرمنطقی آمده ­بود و باعث شده­بود تا داور او را به جرم خشونت لفظی از زمین بیرون کند. بازیکن آرژانتینی قبول نمی­کرد که از زمین بیرون برود تا این­که آستون خود را وارد ماجرا کرد. بعد از بازی،  هنگامی که آستون داشت در مسیر خانه­اش رانندگی می­کرد، فکری به ذهنش خطور کرد. آستون در این­باره گفته­است:«داشتم در خیابان کِنسینگتون های رانندگی می­کردم که چراغ قرمز شد. فکر کردم که زرد یعنی حواست رو جمع کن، قرمز یعنی ایست! تو بیرونی!» به همین سادگی. تعبیر ساده­ی آستون حالا در بازی­ها به معنی اخطار و جریمه است که نه تنها در فوتبال بلکه در شمشیربازی، هاکی، والیبال و واترپلو هم استفاده می­شود.

راب واکر نویسنده، در روزنامه­ی دیزاین آبزِروِر در مورد کارت زرد چیزهایی نوشته و از آن به عنوان یک طرح زیبای مشکل­گشا یاد کرده­است:

خیلی شبیه اشیای دیگر نیست. فقط یک کارت زرد ساده ­است اما وقتی توسط یک مقام رسمی به بازیکنی که کار ناشایستی انجام داده، نشان داده می­شود قدرت خارق­العاده­ای دارد. نشان دادن آن باعث منفجر شدن استادیوم با صدای بوق و سوت می­شود و بازیکن کارت گرفته و هم­تیمی­هایش شروع به در آوردن شکلک­های کارتونی می­کنند. کارت زرد عواقب خاصی دارد: مالکیت، شوت آزاد و همچنین این احتمال که اگر بازیکن کارت­گرفته دوباره مرتکب خطا شود از بازی بیرون انداخته شود، تیم با کمبود نفرات مواجه شود و حق بازی در مسابقه­ی بعدی را هم نداشته­باشد.

کارت­ها راه ­حل هوشمندانه ­ای هستند تا همه متوجه شوند که در زمین خطایی رخ داده ­است. آنها از زبان هم فراتر می­روند: نه تنها برای افراد داخل زمین روشن هستند بلکه تمام کسانی که در استادیوم حضور دارند و یا از صفحه­ تلویزیون بازی را می­بینند، معنای آنها را می­دانند و بازی بدون کارت اصلاً قابل تصور نیست.

و همانطور که راب واکر در مقاله ­اش نوشته، جالب اینجاست که پیدا کردن استاندارد برای ظاهر کارت زرد خیلی مشکل است. بیشتر کارت زرد ها در ابعاد 7.62 در 10.16 هستند اما کارت زرد­هایی در ابعاد 6 در 12 هم رؤیت شده­اند. رنگ کارت زرد دقیقاً باید چگونه باشد؟ آیا کارت­ها باید کامپیوتری رنگ آمیزی شوند؟ طیف رنگی قانونی دارند؟ مقررات این کارت مقرراتی چیست؟ پژوهشگرهای فوتبال، لطفاً ما را روشن بفرمایید!

آستون احتمالاً قدردان تجزیه و تحلیل کارت زرد به عنوان یک اثر نمایشی توسط راب واکر است. آستون در مورد بازی فوتبال مورد علاقه­اش می­گوید:«بازی باید دو طرفه باشد؛ 22 بازیکن داشته باشد؛ داور هم بازی را کارگردانی کند. هیچ متن و هیچ نمایشنامه­ای وجود ندارد و شما نمی­دانید که آخرش چه می­شود فقط باید هیجان ایجاد کنید!»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *