پل استر و اختراع انزوا ؛ در جستجوی حقیقت

onthelineoffiction-27-12-92

پل استر و اختراع انزوا ؛ در جستجوی حقیقت

کتاب اختراع انزوا نوشته پل آستر، با ترجمه بابک تبرایی را نشر افق  در 252 صفحه با قیمت 4800 تومان منتشر کرده است.  با بر خط داستان همراه شوید و در شبگار بخوانید.

«کلاغ با وقار گفت : وقتی مرده ها گریه می کنند یعنی دارند احیا می شوند. جغد گفت : متاسفم که باید با دوست و همکار نام آورم مخالفت کنم ولی تا جایی که به من مربوط می شود فکر می کنم که وقتی مرده ها گریه می کنن، معنایش این است که نمی خواهند بمیرند.» (کولودی ، ماجراهای پینو کیو، ص 103)

اولین مواجهه من با پل استرهمزمان با آشنا شدن با دوستی بود که  در مدت کوتاهی توانست دید من را به زندگی عوض کند. اولین کتابی که از استر خواندم «مرد در تاریکی» بود ، داستان پیرمردی که بی خواب شده است  و در بیداری شبانه­اش چیزهای جدیدی از زندگی­اش را کشف می­کند. پل استر نویسنده­ی آمریکایی، تجربه نوشتن هر چیزی را دارد؛ رمان، داستان کوتاه، فیلمنامه و حتی شعر. جالب است که به یک سبک هم افاقه نکرده است. با اینکه او را نویسنده پست مدرن می دانند اما او رمان رئالیسم جادویی و حتی افسانه حیوانات هم نوشته است.

«برای یک کودک معنایش این می­شد که آسمان هر لحظه ممکن است بر سرش خراب شود و او هرگز نمی­تواند از هیچ چیز مطمئن باشد. برای همین هم، یاد گرفت هرگز به کسی اعتماد نکند. حتی به خودش. همیشه کسی بود که از راه برسد و به او ثابت کند که آنچه فکر می­کرده، اشتباه بوده و هیچ ارزشی ندارد. او یاد گرفت که هرگز دلش بیش از حد چیزی نخواهد.» ص 74

«اختراع انزوا »یک جورهایی خودزندگینامه­ی پل استر است. کتاب به دو بخش تقسیم شده است که به نظر از هم جدا هستند اما در واقع لازم و ملزوم همدیگرند. در بخش اول «پرتره مرد نامرئی»  استر با راوی اول شخص، از مرگ پدرش در تنهایی می­گوید. پدرش که فروشنده لوازم خانگی بود و بعد ها ملاک شد ، از زندگی مادر و پدرش و کلا حول پدرش و رابطه دشوار آنها می چرخد. در بخش دوم «کتاب خاطره » استر داستان نویسنده را می­گوید در مواجهه با زندگی و گذشته اش، البته با راوی سوم شخص.

«در کدام لحظه یک خانه از خانه بودن باز می ایستد؟ وقتی سقف برداشته می شود ؟ وقتی پنجره ها بیرون کشیده شوند؟ وقتی دیوارها فرو بریزد؟ در کدام لحظه به توده ای آوار بدل می شود؟… و بعد یک روز دیوارهای خانه ات سرانجام ویران می­شوند . هرچند اگر در، کماکان سر جایش باشد.» ص 38

یکی از فیلم­هایی که با الهام و برداشت از داستان های پل استر ساخته شد «داستان آملی پولن » ژان پیر ژنه فیلمساز فرانسوی بود .

از ویژگی­های داستان های پل استر، توانایی او در قصه گویی است آن هم قصه گویی به شیوه سنتی. تا جایی که بعضی از رمان هایش داستان در داستان  می­شود. قصه­های او با اینکه کاملا به شیوه و سبک زندگی آمریکایی نزدیک است، اما در جاهایی از اسطوره های قدیمی آسیا و اروپا یاد می­کند که نشان از آگاهی نویسنده و دید باز او دارد. بارزترین ویژگی آثار او بینامتنیت است که او را بیشتر به پست مدرن ها نزدیک می­کند. در واقع برای آگاهی و درک بهتر آثار او باید به نوشته های قبلی او رجوع کرد.

«می فهمم که ورود به انزوای دیگری غیرممکن است. اگر این درست باشد که ما اصلا بتوانیم انسانی دیگر را، حتی اندکی بشناسیم، تنها تا جایی می­توانیم پیش برویم که خود او بخواهد خودش را بشناساند. آدم می تواند بگوید «سردم است»یا آنکه چیزی نگوید و ما ببینیم که او می لرزد. در هر دو حال خواهیم دانست که او سردش است. اما درباره انسانی که چیزی نمی­گوید و نمی­لرزد چه؟ جایی که همه چیز بغرنج است آدم نمی­تواند به جز تماشا کاری بکند .»ص28

کتاب اختراع انزوا ترجمه بابک تبرایی را نشر افق  در 252 صفحه با قیمت 4800 تومان منتشر کرده است.  در نهایت اینکه دنیای داستانی پل استر واقعی در عین حال خیال انگیز، گرم و ملموس در عین حال تلخ ، شخصی  و مرموز در عین حال آشنا برای همه است .

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *