هفت عادتِ مشترکِ تمامِ آدم های جالب

ineteresting-31-1-93

هفت عادتِ مشترکِ تمامِ آدم های جالب

دغدغه­ بسیاری از ما این است: مبادا کسل کننده باشیم! مبادا کسی ما را دوست نداشته باشد! مبادا دعوت نشویم! و …. متن حاضر که در مجله­ی تایم منتشر شده است، راهنمایی است هفتگانه برای جالب بودن. شبگار بخوانید و جالب باشید.

1. کسالت بار نباشیم.

گاهی بهترین حمله یک دفاع خوب است. از این سمت نگاه کنید. همه ی ما در تشخیص کسالت بار بودنمان بد عمل می کنیم، چرا؟ چون ما خودمان را فوق العاده می دانیم.

نکته ی اصلی برای اینکه کسالت بار نباشیم را اسکات آدامز میگوید:مختصر حرف بزن، مفید حرف بزن.  اگر همیشه اصل مطلب را بگویی و همیشه مثبت و مفید حرف بزنی، خیلی خیلی بعید است که کسی شما را به معاشرت کسالت بار متهم کند.

اما خب، گاهی هم ممکن است لازم باشد بیشتر حرف بنزید و باید مطمئن شوید اوضاع به هم نریخته است. کتاب هنر معاشرت متمدنانه، یک راهنمایی خوب داد:کسی از شما درباره ی حرفتان سوالی می کند؟

اگر اینطور نیست، احتمالا وقت خوبی است برای قطع کردن حرفتان، یا پرسیدن سوالی از کس دیگری.

2. جذابترین آدم ها معمولا خوب گوش می دهند.

آدم هایی که خیلی تاثیرگذارند میتوانند جالب باشند ولی موقعیت می تواند به سرعت تغییر کند، دیگران احساس کنند از بالا برخورد میکنید یا برای کسی اهمیتی قائل نیستید.

همه دوست دارند در مورد خودشان حرف بزنند و یک جفت گوش شنوا همیشه خواهان دارد. اجازه بده طرف مقابلت هم حرف بزند. این کار به مغز آنها به اندازه غذا یا پول لذت می دهد.

با کم حرف زدن و گوش دادن می توانید تاثیر شگفت انگیزی بگذارید. طرفه این است که مردمی که ما بیش از همه دوست داریم، معمولا کمتر از همه حرف می زنند.

3. در مورد علائق طرف مقابل حرف بزنید.

این نکته را مستقیما از دیل کارنگی گرفته ایم، و اگر آنقدرها مهارت اجتماعی ندارید، این دیگر صریح ترین توصیه است.

چرا تلاش بیخود میکنید که بفهمید مردم از چه چیزهایی ممکن است خوششان بیاید؟

از طرف مقابل بپرسید اخیرا چه کرده و چه تفریحاتی دارد. بعد در همان مورد حرف بزنید. حالا هشتاد درصد راه را رفته اید.

اگر در مورد موضوع مطلع باشید شباهت باعث نزدیکی شما خواهد بود. اگر در مورد موضوع ندانید، ازشان بخواهید توضیحح بدهند و خوب گوش کنید وقتی در مورد موضوع مورد علاقه شان حرف می زنند.

4. سه تا داستان جالب داشته باشید.

کمدین ها وقتی روی صحنه هستند در مورد هرچیزی همینطوری حرف نمی زنند. اجرایشان را تمرین می کنند. شما همینطوری وارد یک مصاحبه ی کاری نمی شوید و هرچه به ذهنتان رسید نمی گویید.

همیشه باید سه تا داستان جالب دم دست داشته باشید که به جذابیتشان، و درگیر کننده بودنشان اعتماد داشته باشید.

یک نکته دیگر هم اسکات آدامز اضافه می کند: آدمها معمولا به داستان هایی که در مورد آدمهاست بیشتر علاقه مندند تا داستان هایی در مورد اشیا.

سریال های تلویزیونی و ستون های شایعات به یک دلیلی پر مخاطب هستند. ما همه مجذوب رفتار انسانی هستیم. از طرف دیگر اکثر آدم ها کوچکترین علاقه ای به شنیدن اینکه آخرین قابلیت گوشی جدید شما چیست ندارند.

5. از کاریزما غافل نشوید.

همه چیز در کلمات نیست. بسیاری از مردم جذاب هستند ولی اگر حرف هایشان را بنویسی معلوم می شود چیزی در چنته ندارند.

وقتی عاطفی حرف می زنید، کلمات فقط هفت درصد از آنچه منتقل میشود هستند، هفت درصد. لحن صدا و زبان بدنتان بسیار مهم تر هستند. این نکته از این پژوهش استخراج شده است. (Mehrabian & Ferris, 1967)

6. جای جالبی باشید

آیا در مورد مکانی که قرار است باشید میتوانید نظر دهید، مثلا مکان جلسه یا قرارتان؟

جای مهیجی را انتخاب کنید، بسترسازی همیشه مهم است.

معمولا ما انقدر تنبلیم که نمی خواهیم کشف کنیم احساساتمان از کجا می آیند ولی تحقیقات نشان میدهد که هیجان و خوشی از هر منبعی که باشد به آدمی که همراهش هستید متصل میشود، حتی اگر آن آدم دلیل خوشی نباشد. مثلا چرا نوازنده ها همیشه انقدر جذابند؟ چون همیشه جاهایی هستند که موسیقی و حضور جمعیت همه چیز را مهیج میکند.

7. و مهمتر از هرچیز دیگری: جالب زندگی کنید.

دن کیشوت را به یاد بیاورید:اگر میخواهی شوالیه باشی، مثل شوالیه ها رفتار کن.

اگر چیزی نمیخوانید، چیزی نمی بینید و فقط در مورد چیزهای تکراری فکر میکنید، احتمال قوی همان چیزهای تکراری هم از دهانتان خارج خواهند شد.

قرار نیست کار سخت یا گرانی انجام دهید. با رفقای جالبتان بیشتر معاشرت کنید، آدم هایی که با شما معاشرت میکنند بسیار روی رفتار شما تاثیر میگذارند، چه بخواهید چه نخواهید.

به هر حال بهترین راه برای جالب بودن، جالب زندگی کردن است.

 

1 دیدگاه دربارهٔ «هفت عادتِ مشترکِ تمامِ آدم های جالب»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *