نگاه خیره نابینایان

maria

نگاه خیره نابینایان

تا به حال به چشمان یک نابینا نگاه کرده اید؟ حدس میزنم جواب منفی باشد. این فرصتی است تا این حس خاص را تجربه کنید. با شبگار به تماشای نگاه خیره نابینایان بیایید.

Nayra

در پرتره اغلب در مورد قدرت نگاه خیره بحث شده است، اما تا امروز، نگاه خیره نابینایان، رازی است، یا هراسی است که از ثبت آن پرهیز میشود. در ژانویه 2013 عکاسی به نام روبن پلاسنسیا کانینو(Rubén Plasencia Canino) تصمیم گرفت از نابینایان عکاسی کند، با تمرکز روی نگاه خیره آنها، و نام این پروژه را «مبهم» (Obscure) گذاشت.

Tony

برای شروع پروژه او با وانس (ONCE) تماس گرفت، سازمان ملی کمک به نابینایان و کم بینایان در اسپانیا، که البته خدماتش  بین المللی است. وانس موافقت کرد تا کمک کند، و به مدت دو ماه، پلاسنسیا روی این پروژه کار کرد. پروژه ای که به قول خود پالسنسیا گرچه بسیار سخت اما «چشمانم را و قلبم را به روی جهانی از احساسات تازه باز کرد.»

پالسنسیا گفته است که این پروژه بیننده را مجبور میکند مستقیم به چشم های نابینا نگاه کند، انگار یک کتاب مقابل بیننده باز کرده باشی. «عکس پنجره است باز که میشود به دنیای ناشناخته نگاه کرد.اگر کمی عمیق نگاه کنید، داستان های بیشماری را خواهید یافت.»

او از بیننده دعوت می­کند به چشم های نابینا نگاه کند. این کار با عکاسی از فاصله نزدیک، با پس زمینه تاریک انجام میشود تا جزییات برجسته شوند و داستانی در مورد احساس فرد در آن لحظه خاص در عکس گفته شود. او گفت: «این چیزی است که این عکس ها میخواهند منعکس کنند:اینکه فرد توی عکس در آن لحظه چطور به شما نگاه میکند.» پلاسنسیا مبنای زیبایی شناسانه پروژه اش را نقاشی های دوران باروک قرار داده است و روش آنها در کاربرد تاش های رنگ و نور روی پس زمینه های تیره در سایه ها.  پلاسنسیا میگوید وقتی عکس هایش را در گالری تصور میکرده به تابلوهای نقاشی کاراواجیو فکر میکرده است که سوژه هایشان به بیننده نگاه می کنند.

jony Jamie ilda estela andres

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *