نلسون ماندلا، امید سیاه، قهرمان قرن بیست و یکم، مرد

Mandella-15-9-921

نلسون ماندلا، امید سیاه، قهرمان قرن بیست و یکم، مرد.

آموزش بهترین سلاح برای تغییر جهان است. یاد گرفته ام که شجاعت نبود ترس نیست، غلبه بر ترس است. مرد شجاع کسی نیست که نمی ترسد، کسی است که بر ترسش پیروز می­شود. خیلی چیزها تا قبل از انجام شدن غیرممکن به نظر می­رسند. آزادی فقط رهایی از زنجیرها نیست، زندگی به نحوی که آزادی دیگران لطمه نخورد هم بخشی از آن است. همیشه باید از زمان خردمندانه بهره برد، و همیشه برای کار درست وقت خوبی است.

این­ها جملات امید سیاه بودند، نلسون ماندلا. مردی که در روستایی به شدت فقیر درنزدیکی کیپ تاون Mandella-15-9-922 متولد شد. پدرش را از دست داد و رییس قبیله بزرگش کرد، می­گویند برای فرار از ازدواج قبیله­ای به پایتخت گریخت، او متولد 1918 بود و از 1939 تلاش می­کرد مدرک حقوقش را بگیرد، مدرکی که بالاخره در زندان و در سال 1989 توانست بگیرد. ماندلا را همه به عنوان مردی صلح طلب می­شناسیم. اما این مرد صلح طلب ماندلای پیروز است. ماندلایی است که 1990 از زندان آزاد شد، 1994 اولین رییس جمهور سیاه پوست آفریقای جنوبی شد و جهان را به سمت قرن بیست و یکم هدایت کرد. او قهرمان قرن بیست و یکم بود.

ماندلا 1944با پیوستن به ANC  یا کنگره ملی آفریقا، مبارزه­اش را آغاز کرد، و شصت سال طول کشید تا پیروز شود (قابل توجه دوستان.). حتما موافقید که  پیروزی او رییس جمهور شدن نبود، او کشورش را تغییر داد، از کشت و کشتار بعد از تغییر رژیم جلوگیری کرد.(برای درک این مهم فیلم invictus با بازی مورگان فریمن گزینه خوبی است، هم فال است و هم تماشا.) ارتباطش با دشمنان سابقش قطع نشد، آنها شرکای آفریقای جنوبی باقی ماندند. او انتقام نگرفت. صبر کرد. کمیته­های حقیقت یاب تشکیل داد تا تک تک به موارد رسیدگی کنند و مهمتر از همه، خیلی سریع از قدرت کناره­گیری کرد.

 او رفاه و احترام را به کشورش هدیه داد. احترام یعنی همه از مرگت متاثر شوند. ماندلا شاید تنها انسانی است که مرگش را بنیامین نتانیاهو، دالای لاما، رییس کمیسیون اروپا، و حجت الاسلام احمد خاتمی، و سید محمد خاتمی تسلیت گفته اند و از  او به بزرگی یاد کرده­اند. نلسون ماندلا مرد محترمی بود. او بیش از 250 جایزه بین المللی برده است ـ شخصا ـ بیش از پنجاه دانشگاه به او مدارک افتخاری اهدا کرده­اند، و جایزه صلح نوبل را هم در 1993 برده است. سازمان ملل متحد روز 18 جولای را روز جهانی نلسون ماندلا نامگذاری کرده است، تا راهش  که خدمت به مردم بود ادامه داشته باشد.

همین مرد صلح طلب در سال 1961 شاخه نظامی کنگره را برای مبارزه با آپارتاید بنیان گذاشت. فعالیتی که پس از زندانی شدنش معلق شد. او با پاسپورت جعلی و لباس مبدل مسافرت می رفت و استاد فرار از بازداشت بود. حتی روزی هم که بازداشت شده بود، در لباس راننده ای بود که دیگران را به مقصد می رساند. سخنرانی معروف ماندلا پس از دستگیری با عنوان «من آماده مرگم.» باعث شد دادگاه او را به جای مرگ به زندانی طولانی محکوم کند. زندانی که ماندلا را مشهورتر از قبل کرد.  مقاومت ماندلا در زندان، تسلیم نشدنش به پیشنهادات، نپذیرفتن معاملاتی که برای آزاد شدنش پیشنهاد می دادند، و هدایت و رهبری اش از داخل زندان، او را از یک مبارز آفریقایی، تبدیل به یک الگوی جهانی کرد. ماندلا چهره­ امید را تغییر داد.

مادیبا(اسم محلی ماندلا)، در سخنرانی مشهورش در دادگاه، خطاب به قاضیان گفت: «ایده آل من جامعه ای آزاد و دموکراتیک است، که در آن زندگی همه در هماهنگی است، با فرصت های برابر. این ایده آلی است که امیدوارم به خاطرش زنده بمانم، اما آقایان، اگر لازم باشد، این ایده آلی است که آماده­ام برایش بمیرم.» ماندلا از معدود انسان­هایی بود که به ایده آلش رسید. و وقتی می گوید جهان در دستان توست تا تغییرش دهی، نمی توانی به ریشش بخندی چون واقعا از روستایی در نزدیکی کیپ تاون بیرون آمده و جهانی را تغییر داده است. با مرگش، جهان یکی از ستون­هایش را از دست داد. تحسین ماندلا کاری است به مراتب ساده، سخت ترین کار پیدا کردن نقصی در زندگی اوست. مردی که من در دانشکده حقوق دانشگاه تهران، وقتی که بچه بودم، حدود سالهای 70-71 در کنار خانواده­ام دیدمش. حالا درک میکنم که پدر و مادرم چرا اصرار داشتند ماندلا را از نزدیک ببینم.

خط زندگی ماندلا را می توانید اینجا را مرور کنید و البته این مطلب هم خیلی سریع زندگی مادیبا را مرور می کند. و برای خواندن 17 نکته جالب از زندگی ماندلا به این مطلب مراجعه کنید.

Mandella-15-9-923

2 دیدگاه دربارهٔ «نلسون ماندلا، امید سیاه، قهرمان قرن بیست و یکم، مرد»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *