نشستن با مگس کاترین منسفیلد روی چنار هوشنگ گلشیری

onthelineoffiction-15-10-92

نشستن با مگس کاترین منسفیلد روی چنار هوشنگ گلشیری

کاترین منسفیلد و هوشنگ گلشیری هیچ ارتباطی به هم ندارند ، فقط هر دو  تاثیر به سزایی در ادبیات کشورشان داشتند . این هفته دو داستان از آنها معرفی می­کنم.

کاترین منسفیلد نویسنده انگلیسی، هر چند در زمان خود به خاطر داستان های نامتعارف و مدرنش گمنام بود، اما اکنون یکی از تاثیر گذارترین نویسندگان داستان کوتاه به حساب می­آید. داستان «مگس» قصه مردی است که شش سال است پسرش را از دست داده، در این شش سال یادش رفته که چه اتفاقی افتاده اما یک اتفاق او را دوباره یاد پسرش می اندازد و … . با اینکه داستان کاملا روان و ساده بازگو می شود، اما پر است از نشانه های ادبیات مدرن. بیخود نیست که منسفیلد را یکی از پیشرو های ادبیات مدرن می­دانند. این را هم بگویم که ترجمه این داستان چنگی به دل نمی­زند و اشتباهات تایپی هم دارد، اما متاسفانه لینک بهتری پیدا نکردم.  این بخشی از داستان مگس است :

« برایشان علی السویه بود، ما می­چسبیم به آخرین تفریح هایمان، همان طور که درخت می­چسبد به آخرین برگ هایش. وودیفیلد پیر همان طور نشسته بود، سیگاری آتش زده بود و همان طور آزمندانه به رئیس نگاه می کرد که توی صندلی اداره اش می­لولید، پنج سال از او پیرتر بود، خوش بنیه، سرخ رو، هنوز نیرومند، هنوز پا بر جا، از دیدنش خوشش می­آمد. پیرمرد آرزومندانه و با تحسین اضافه کرد: جای گرم و راحتی داری، به شرفم سوگند.

و با کارد کاغذ بری به روزنامه تایمز مالی زد. در واقع به اتاقش افتخار می­کرد، خوشش می­آمد که از آن تعریف کنند. به خصوص از تعریف وودیفیلد پیر بیشتر خوشش می آمد. احساس خوشنودی عمیق و نابی می­کرد که در اتاق محکم یره جایش نشسته و به این پیر درب و داغان که خودش را شال گردن پیچیده، نگاه می­کند.»

لینک داستان

بدون هوشنگ گلشیری ، ادبیات معاصر ایران از این چیزی که هست کمتر می شد. همین که  تا الان در ستون بر خط داستان یادی از گلشیری نکردم، بی انصافی من بوده است. اما این هفته داستانی را معرفی می کنم که در مجموعه داستان « نیمه تاریک ماه » نشر نیلوفر چاپ شده است. داستان «چنار»  قصه مردی است  که از درخت چناری وسط خیابان بالا می رود، همه کسبه و اهالی و رهگذرها به خیال اینکه او قصد خود کشی دارد دور درخت جمع می شوند اما مرد انگیزه ی دیگری دارد .

اغلب گلشیری را به شازده احتجابش می شناسند، اما مجموعه داستان «نیمه تاریک ماه » پر است از داستان های خواندنی که هر کدام بازتابی از مسائل اجتماعی و سیاسی زمان خودش بوده است. با خواندن  داستان چنار هم دستتان می آید که فضا در آن سال ها چه جوری بوده است. این داستان شاید بهترین داستان آن مجموعه نباشد، اما حتما ترغیبتان می­کند تا پیگیر  بقیه داستان ها و نوشته های هوشنگ گلشیری بشوید. من شخصا از سبک و روش او در نوشتن خیلی چیز ها یاد گرفتم.  این قسمت از داستان را بخوانید:

« ماشین‌ها یکی یکی توی خیابان ردیف می‌شدند. از سواری جلویی دختر جوانی سرش را بیرون آورده بود و مرد را که داشت بالای چنار تکان می‌خورد می‌پایید‌. مرد شکم گنده‌ای که کراوات پهنی زیر یقه سفیدش آویزان بود از سواری پایین آمد و به جمعیت نزدیک شد‌. چند پاسبان از راه رسیدند و در میان مردم ولو شدند. پاسبان‌ها مردم را متفرق کردند. اما مردم عقب و جلو رفتند و دوباره جمع شدند. مرد چاق کراواتی از پاسبان سیبیلو پرسید: «چه خبره؟ اون مرتیکه بالای چنار چکار داره؟»

لینک داستان

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *