میمون های نقابدار در خیابان های اندونزی

میمون های نقابدار در خیابان های اندونزی

وحشت اکثر اوقات نه از ناشناخته ها، بلکه از چیزهای آشنا می آید. چیزهای آشنایی که تغییر شکل یافته اند و تبدیل به متنی دهشتناک شده اند. شاید این توضیحی باشد که چرا عکس های عکاس فنلاندی پرتو ساکسا، «نوعی از خودت» انقدر ناراحت کننده هستند. ساکسا یک عکاس پرتره حرفه ای است، و وقتی در 2012 به جاکارتا، پایتخت اندونزی رسید و میمون های نقابدار را دید منقلب شد. میمون های نقابدار و به زنجیر کشیده شده ای که مجبورند در خیابان ها نقش بازی کنند. پاییز سال گذشته ساکسا به کمک یک روزنامه نگار اندونزیایی به تحقیق در مورد «لوطی های جاکارتا» پرداخت؛ کسانی که میمون ها را تربیت میکنند و به گداها اجاره می دهند.

ساکسا بعد از میمون ها عکاسی کرد، میمون هایی که اغلب ماسک های عروسکی و لباس بچه می پوشند، عکس های او حس غریبی را منتقل می کنند. سوژه هایش بسته با زنجیرند و از پشت نقابل هایشان خیره می شوند، حسی از بازیگوشی و بی گناهی را منتقل میکنند و یک وحشت بشری بنیادین را: وحشت از برده شدن. به تمامی تحت کنترل بودن و ذلیل قدرتهایی بزرگتر از خودمان بودن.

در کنار ناراحتی که عکس ها بر می انگیزند، شاید بسیاری از بینندگان حسی دیگر هم داشته باشند، حس خشم. شاید شما هم از خودتان بپرسید بر چه اساسی چنین ظلم و سوء استفاده ای باید اتفاق بیافتد؟ ساکسا در مصاحبه ای گفته:«مسئله مربوط به حس همدردی است.» عکس های ساکسا پرتره های ساده نیستند. اعلامیه هایی هستند که ما چقدر نسبت به رنج دیگران بی تفاوتیم.

اوایل سال 2013، تربیت و کرایه میمون در اندونزی غیر قانونی اعلام شد. حالا این عکس ها صرفا یادآور یک سنت تلخ و واقعیتی تکان دهنده هستند.

لینک اصلی 

3 دیدگاه دربارهٔ «میمون های نقابدار در خیابان های اندونزی»

 1. این کارو کردند که چی؟! زیباست یا جذاب؟؟؟؟؟؟!!!
  خود میمونها خیلی بانمک ترن!
  دیوانگی شاخ و دم نداره!
  عکاس خوب حس رو منتقل کرده.

  1. امین حسینیون

   به هر حال هر قوم و ملتی بخش های وحشیانه و عجیب و غریبش را یکجوری نشان میدهد، اینها میممون رنگ می کنند، اسپانیایی ها گاوبازی میکنند و …

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *