منویِ غذایِ اولین عید شکرگذاری (Thanksgiving ) چه بود؟

Thanksgiving-10-9

منویِ غذایِ اولین عید شکرگذاری (Thanksgiving ) چه بود؟ 

اگر مثل ما خیلی از سریال­ها و فیلم­های آمریکایی را می­بینید، لابد با عید شکرگذاری(Thanksgiving) و منویِ غذای آن آشنا هستید. اما واقعا در اولین عید شکرگذاری هم همین غذاها سرو شده بود؟  همراه شبگار سفری به اولین عید شکرگذاری داشته باشید و غذاهایی که در آن ایام خورده می­شد.

 

امروزه شام سنتی مراسم عید شکرگزاری شامل غذاهایی می شود مثل: بوقلمون، مخلفات درون آن، پوره سیب زمینی، سیب زمینی شیرین، سس توت وحشی، پای کدو و…

اما اگر کسی بخواهد یک غذای کاملا سنتی و تاریخی درست کند، که  فقط شامل آن چیزهایی شود که تاریخدانان مطمئن هستند که در به اصطلاح “اولین عید شکرگزاری” سرو شده است، نتیجه آن چیز خیلی زیادی نخواهد بود!

“کاتلین وال” می گوید: «در آن عید، غاز وحشی، ذرت (برای پختن نان یا نوعی حلیم) و گوشت گوزن وجود داشت. اینها تنها غذاهایی هستند که در موردشان اطمینان وجود دارد.»

دو منبع اصلی (تنها اسناد باقیمانده در مورد غذا) تایید می کنند که در سال 1621، این مواد اصلی بخشی از جشن برداشت محصول بودند که توسط زائران و سرخپوستان آمریکایی بین همه پخش می شدند.

یک مرد انگلیسی به نام «ادوارد وینسلو» که در آن جشن شرکت کرده بود، برای دوستش در نامه ای می نویسد:

«بعد از جمع آوری محصول، فرماندار چهار مرد را برای شکار پرنده فرستاد. قرار بود پس از آنکه میوه زحمتمان را جمع کردیم، دور هم جشن گرفته و شادی کنیم. آن چهار مرد در آن روز تا جایی که میتوانستند پرنده کشتند. طوریکه برای یک هفته آن جمعیت غذا تهیه شد. هنگام استراحت و تفریح، خیلی از بومی ها بین ما می آمدند. بزرگترین پادشاهشان “ماساسوتی” و چند مرد دیگر که ما سه روز سرگرمشان کرده و از آنها پذیرایی کرده بودیم، رفتند و پنج آهو کشتند و به مزرعه آوردند و آنها را به فرماندار و ناخدا و دیگران بخشیدند.»

«ویلیام برادفورد» فرمانداری که وینسلو به او اشاره می کند، نیز در مورد پاییز 1621 شرحی داده و می گوید:

“و در کنار پرندگان آبزی انباری از بوقلمون وحشی نیز بود. که مقدار زیادی از آن را در کنار گوشت گوزن، پخته و قرار میدادند.”

اما تعیین دقیق آنچه مردم و سرخپوستان آمریکایی در عید شکرگزاری قرن 17 خورده اند، احتیاج به کاوش و جستجوی بیشتری دارد.

برای گردآوری یک سری حدسیات مستند، کاتلین وال کتابهای آشپزی و تشریح باغهای آن دوران را مطالعه می کند. بقایای باستان شناسی مانند نمونه دانه ها و ذرت هایی که ممکن است نشانه ای باشند برای او که کشف کند جوامع آن زمان چه چیزهایی را در باغها و مزارع پرورش میدادند.

بحث ما با «پرنده» شروع شد. وال می گوید: «بوقلمون آنطور که امروزه غذای مهم و اصلی عید است در آن زمان نبود. اگرچه ممکن است که بومیان آمریکایی بوقلمون وحشی هم پخته باشند، اما این شک وجود دارد که غاز و اردک پرنده های اصلی غذا بوده باشند. او در تحقیقش عنوان می کند که قو و کبوتران مهاجر هم به اندازه غاز و اردک در دسترس بوده اند.»

کبوتران مهاجر (که اکنون بیش از یک قرن از انقراضشان میگذرد) در آن زمان خیلی زیاد بودند. به گفته وال: میتوانستی یک ربع قبل از دیدنشان صدای آنها را بشنوی. گفته شده که شکارچیان به آنها تیراندازی کرده و میتوانستند دویست تای آنها را یکباره شکار کنند.

معمولا پرندگان کوچک را کباب کرده و پرندگان بزرگ را می پختند. وال می گوید: من همچنین فکر می کنم که بعضی پرندگان را (همانطور که در بسیاری از دستورات غذایی آن زمان ذکر شده) ابتدا پخته و بعد کباب می کردند یا برعکس. اما گویا اگر ابتدا کباب می شدند مزه بهتری میدادند. پس آنها را کباب کرده و کمی می سوزاندند و آبگوشت تیره تری هم درست می کردند.

شاید هم داخل پرنده ها را پر می کردند. اما نه با نان.(نانی که از ذرت تهیه میشد و نه گندم. و بخشی از غذا بود. اما روش تهیه آن نامعلوم است.) زائران داخل پرنده را با تکه های پیاز و سبزی پر می کردند.

وال میگوید: «یک روش پر کردن فوق العاده در قرن 17 وجود داشت و آن استفاده از بلوط پوست کنده شده بود. به نظر خیلی خوب می آید!»

او ادامه میدهد: «من شک ندارم که در اولین عید شکرگزاری که سه روز به طول انجامید، هر آنچه از پرندگان کباب شده باقی می ماند را  داخل یک دیگ بزرگ ریخته و روز بعد، از آن آبگوشتی تهیه می کردند. چنانکه آنرا با حبوبات غلیظ کرده و یک آبگوشت درست و حسابی می ساختند.»

وال در پایان عنوان می کند: «علاوه بر غاز وحشی و آهو، آن جوامع  چیزهای دیگری مثل مارماهی، ماهیهای صدف دار، خرچنگ، حلزون و صدف نیز می خوردند. آنها ماهیهای صدف دار را خشک کرده و بقیه را دودی می کردند.»

لینک اصلی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *