مناطق روستایی تگزاس، اینترنت خانگی ندارند

توسط | به تاریخ 1392/06/24 | هیچ نظر

texasinternet-23-6-921

سی و یک درصد مردم تگزاس از اینترنت استفاده نمی­کنند. هنوز بسیاری از مناطق روستایی آمریکا تحت پوشش اینترنت نیستند و بسیاری از مردم این کشور هنوز در سال 2013 راغب به استفاده از فن­آوری اینترنت پرسرعت نیستند.

ویک سووِل هیجچ نوع سرویس اینترنتی در خانه خود در پَلِستاین ندارد. او حتی چیز زیادی از چگونگی  استفاده از لپ­تاپ نمی­داند. یک بار که مجبور بود از اینترنت استفاده کند متوجه شد نوه­ی او بیشتر از او در مورد کامپیوتر می­داند. این  یک زنگ خطر برای افسر بازنشسته 52 ساله در آن لحظه بود و به رینا ی 5 ساله که کامپیوتر را در پیش دبستانی یاد می­گرفت، گفت:« نسل ما کاملاً از نسل شما دور شده است.»

به گزارش  شبکه­ی اینترنتی تگزاس، که به صورت غیر انتفاعی توسط دولت برای انجام پروژه­های پوشش اینترنت پر سرعت راه اندازی شده است؛ سی و یک درصد از بزرگسالان تگزاس، از پهنای باند – اینترنت با سرعت بالا – در خانه برخوردار نیستند. این شرکت غیرانتفاعی اظهار کرد فقط 4 درصد از مردم تگزاس اصلاً به اینترنت پر سرعت دسترسی ندارند. این نشان می­دهد بسیاری از کسانی که می­توانند از آن استفاده کنند، نمی­کنند. که هر دو رقم به طور متوسط مشابه آمار و ارقام کل آمریکا می­باشد.

دان شایرلی مدیر اجرایی شبکه­ی اینترنتی تگزاس، گفت:« همه فکر می­کنند اگر ما اینترنت را در دسترس قرار دهیم، مردم از آن استفاده می­کنند.» او در مورد پهنای باند نیز می­گوید:«فردی که آن را تجربه نکرده است روشن نیست چگونه باید تمایلی برای داشتنش داشته باشد.»

بر اساس گزارشی از  مرکز توسعه­ی ملی کشاورزی و خدمات روستایی در سال 2013، در مناطق روستایی سراسر کشور تخصیص باند پهن همچنان کمتر از مناطق شهری انجام می­شود. بخشی از این تاخیر  به این علت است که دسترسی به این نواحی مشکل است. اما دلیل اصلی این است که آنها هنوز  متقاعد نشده­اند که اینترنت می­تواند نقش مهمی در غنی سازی زندگیشان داشته باشد. به خاطر حضور ساکنانی که  اغلب سالمند، سیاه­پوست، اسپانیایی تبار، فقیر یا کمتر تحصیل کرده هستند، شکاف بین شهر و روستا افزایش پیدا کرده است.

شارون استرووِر ،یکی از نویسندگان این گزارش و استاد ارتباطات در دانشگاه تگزاس در آستین و مدیر موسسه سیاستگذاری­های ارتباطات و اطلاعات می­گوید:« در 10 تا 15 سال اخیر، تعداد افرادی که به اینترنت پر سرعت مجهز شده­اند و در زندگی روزانه­ی خود از آن استفاده می­کنند، افزایش چشمگیری داشته است. جمعیت غیر کاربر به شدت کاهش پیدا کرده است، طوری که آن دسته از مردم به ندرت در جامعه دیده می­شوند.»

برخی از کسانی که اینترنت پر سرعت در خانه ندارند ـ  از طریق فن­آوری هایی مانند مودم کابلی، دی اِس اِل (DSL) و یا فیبر ـ  ممکن است به اینترنت شماره­گیری(dial-up) که بسیار کندتر عمل می­کند دسترسی داشته باشند. طرفداران راه­اندازی اینترنت پرسرعت می­گویند که تنها این پهنای باند اجازه می­دهد تا مردم از همه­ی  امکاناتی که اینترنت ارائه می­دهد، از جمله فیلم، رسانه­های اجتماعی و ویدیو چت استفاده کنند. استرووِر می­گوید:«تلفن همراه همیشه جایگزین خوبی نیست، زیرا سرویس­های بی­سیم می­تواند در مناطق روستایی بسیار کُند باشد و انجام برخی مراحل اداری ـ  مثلاً ایجاد و ارسال رزومه کاری ـ به راحتی بر روی یک تلفن همراه انجام پذیر نیست.»

texasinternet-23-6-922

برای سووِل دسترسی به اینترنت مشکل و یا خیلی گران نیست، اما او نمی دانست که علاوه بر بازدید از سایت  ای بِی(eBay)  چه کارهای دیگری می­تواند با آن انجام دهد.

چند ماه پیش، او در کلاس­های رایگان کامپیوتر در یک کتابخانه­ی عمومی در بوفالوی تگزاس، در جنوب غربی  پلستاین، در نزدیکی خانه دخترش ثبت نام کرد. از آن زمان به بعد، او با یک جهان رویایی از کپی کردن و چسباندن آشنا شد و یاد گرفت چگونه فیلم­های آموزشی ماهیگیری با طعمه­ی مصنوعی را در یوتیوب (youtube)پیدا کند.

او می­گوید:«من هنوز هم چیز زیادی بلد نیستم، اما در حال حاضر  احساس خیلی بهتری دارم. لازم نیست مدام از پسر و نوه­ام سوال بپرسم. معلممان هم اجازه نمی­دهد ما احساس حماقت کنیم.»

معلم او، بتی هفلر، در هیوستون و در شرکت فن­آوری برای همه، که ترکیبی از  94 مرکز کامپیوتر عمومی در آستین، هوستون ، سن آنتونیو و تگزاس است، کار می­کند.

مافوق او، فِرِن هانتر، می­گوید:«همیشه آسان نیست مردم را متقاعد کردن که این کلاس­ها  به­آنها کمک خواهد کرد. به همین علت گاهی کلاس­ها در کلیساها برگزار می­شود.»

 هانتر که در اسمیت­ویل در مرکز تگزاس مشغول به کار است، می­گوید:« باید بپذیریم که دسترسی به کامپیوتر  موضوع خیلی جذابی نیست، گاهی اوقات دشوار است به مردم قبولاند که به آن نیاز دارند.»

 او می­گوید:«اغلب مردم از اینترنت بی­سیم رایگان دفاتر و ادارات خیابان اصلی، که  نیمکتی خارج از درب ورودی می­گذارند و بالای آن می­نویسند:«بر روی نیمکت بنشینید و از اینترنت بی­سیم استفاده کنید.»، استفاده می­کنند.

ویل رید، مدیر عامل شرکت فناوری برای همه در اسمیت ویل، گفت :«چند مایل دورتر از مرکز شهر، امکان دریافت پهنای باند مناسب در منزل وجود ندارد.»

ژن لوپز هفته گذشته، کمی ­آنطرف­تر از خیابان اصلی اسمیت ویل ، در اتاقی در زیرزمین یک مرکز تفریحی که در آن دبرنا بازی می­کنند، در کلاس آموزش استفاده از ایمیل که توسط شرکت فناوری برای همه برگزار شده بود، شرکت کرد.

لوپز 62 ساله، یک پرستار بازنشسته است که در خانه اینترنت و کامپیوتر ندارد و  هرگز از ایمیل استفاده نکرده است.

او گفت:« کامپیوترها مایۀ دردسر هستند! من  از این که دیگران بتوانند  به حساب های بانکی و شمارۀ امنیتی ملی  من دست پیدا کنند، وحشت دارم.»

اما لوپز که برای یک پزشک پاره وقت کار می کند ، به تازگی متوجه شده است که به کسب مهارت­های کامپیوتری برای کار خود احتیاج دارد، چرا که او  ملزم به وارد کردن اطلاعات بیمه بیمار بر روی کامپیوتر است.

 او می­گوید:«من پرستار حاذقی هستم، اما کار دفتری چیزی است که اعصابم را خرد می­کند.»

لوپز به  تعلیمات مربی­اش کِیسی دیس  که چگونگی نوشتن و پاسخ دادن به پیام ها، ارسال فایل وامن نگه داشتن ایمیل هنگام استفاده از کامپیوتر های عمومی را توضیح می­دهد، گوش می­کند. این هفته،دیس در کلاس بر آموزش جستجوی شغل تمرکز می کند.

 معلوم نیست که کلاس­های فناوری برای همه بعد از اتمام کمک­بلاعوض دولت در پایان سال جاری ادامه خواهد داشت یا نه.به گفتۀ رید، او به دنبال سرمایه، کمک­های اهداکنندگان یا همکاری با دیگر سازمان های غیرانتفاعی است تا این کلاس­ها را همچنان برگزار کند.

 شایرلی از شبکۀ اینترنتی تگزاس، زیر مجموعۀ شبکۀ ملی، می­گوید :«چنین کلاس هایی بسیار مهم هستند. هرآنچه اینترنت ارائه می­کند باید انتقال داده شود، نه فقط اصول اولیه چگونگی استفاده از کامپیوتر !»

 image description

 ارزیابی شبکۀ ارتباطی تگزاس نشان ­می­دهد انجام کارهای سراسری در کشور، دسترسی به اینترنت پر سرعت، پذیرش و استفاده و پس از آن توصیه و تبلیغ رو به بهبود است. او گفت: :«دو سال پیش خیلی عادی بود که  رئیس مرکز توسعۀ اقتصادی شهرستان­ها، دسترسی به اینترنت پر سرعت را اصلاً در اولویت قرار نمی­دادند. اما حالا آنها برای تقاضای اینترنت به ما تلفن می­کنند. در حال حاضر، آنها را درک می­کنند که اگر اینترنت پر سرعت نداشته باشند، هیچ کسب و کاری در آنجا رونق نمی­گیرد. فقط این که فلان اتوبان چقدر زیباست دیگر مهم نیست.»

با توجه به گزارش مرکز توسعۀ کشاورزی و خدمات روستایی ملی، در طول چند سال گذشته، شکاف میان شهر و روستا از نظر دارا بودن اینترنت پر سرعت تا حد زیادی ثابت مانده­است. در سال 2010، این  شکاف 13 درصد بوده است که آمار سال 2003 هم همین را نشان می­دهد.

 به گزارش استرووِر و همکارانش برایان وایتکر و روبرتو گالاردو در دیلی یوندر((Daily Yonder ، وب سایت خبری روستایی، این فاصله در طبقات خاصی از جامعه بیشتر است . به عنوان مثال، خانوارها در مناطق شهری با حضور افراد 60 سال به بالا سریع تر از  نواحی روستایی با همین شرایط  به اینترنت پر سرعت تجهیز می­شوند.

استرووِر می­گوید:«یکی از موارد نگران کننده این است که  خدمات دولتی و همچنین خدمات خرده فروشی روز به روز بیشتر درحال تغییر به دسترسی آنلاین می­باشند.»

شایرلی می­گوید:« اغلب تنها گزینه برای درخواست کار​​، خواستار تجدید نظر در مبلغ مالیات، انتخاب بیمۀ درمانی و یا  تکمیل تکالیف مدرسه انجام آنلاین است که منجر به توسعۀ هر چه بیشتر ابزار دیجیتالی  می­شود.»

سووِل که در شرق تگزاس زندگی می­کند، هنوز در خانه اینترنت ندارد. اما او و همسرش در مک دونالد و یا کتابخانه از اینترنت استفاده می­کند.

او می­گوید«:این چیزی است که در نهایت سرو کله­اش در خانۀ ما پیدا می­شودو ما قطعاً در آینده عضو شبکه خواهیم بود.»

لینک اصلی مطلب

برچسب ها

هیچ نظر به “مناطق روستایی تگزاس، اینترنت خانگی ندارند”

پاسخ

ایمیل شما مخفی می ماند. فیلد های الزامی مشخص شده اند *


*