معرفی یک گروه تئاتر خیابانی: نچرال ­تئاتر

معرفی یک گروه تئاتر خیابانی: نچرال ­تئاتر[1]

تئاتر خیابانی یک شکل جدید تئاتر است، هم در جهان و هم در ایران و نرگس غفاری یک گروه پیشرو در این زمینه را معرفی می­کند. اگر از تئاتر لذت می­برید این مقاله و تصاویرش را از دست ندهید.

کمپانی بریتانیایی نچرال­ تئاتر، یکی از گروههای پذیرفته­ شده تئاترخیابانی در اروپاست که بیش از چهل ­سال سابقه دارد و در سراسر­جهان (بیش از 80کشور)، نمایش اجرا­ کرده و اغلب همزمان با چند­گروه دیگر همکاری داشته­است. تخصص این ­گروه در نمایشهایی است که سرزده در­میان مردم اجرا می­شود.

«نمایش سرزده[2] نوعی نمایش سیار و متداولترین نوع آن است و هدف قاطی­ شدن با مردم یا رسوخ در آنها است. این­ نمایش به­ سبب عدم­ نیاز به صحنه­ آرایی، می­تواند درجاهایی که نمایش مورد استقبال قرار نمی­گیرد مانند مراکز خرید و مراکز کاری اجرا شود و در­عین اختلالی که ایجاد می­کند، برای کسانی که گرایشهای روشنفکرانه دارند جذاب ­است. در این­گونه نمایش تعامل با تماشاگر از نمایش­های ساکن متفاوت است. تبادلات ساده­ تر و بیشتر به­ صورت انفرادی صورت می­گیرد. نسبت به نمایش­ ساکن که مرز میان نمایشگر و تماشاگر مشخص­ شده، فضای وسیعتری برای بازی دارند. نمایش­هایی با این­ شیوه ایجاب می­کند که از تجهیزات دست­ و­ پاگیر حذر­شده، بر شخصیت، لباس و بداهه­ پردازی که تنها ابزار قاب ل­دسترس است، تأکید­شود»(میسون،1380: 219). برخی مولفه­ های نمایش سرزده از دید میسون که در تئاترهای نچرال­ تئاتر هم مشاهده می­شود، در زیر آمده­ است:

مولفه

ویژگیها

نمایشگر

 و

 تماشاگر

 • جلب تعداد اندکی تماشاگر برخلاف انواع دیگر توسط اجراگران.
 • وجود تصور بسیارروشنِ نمایشگر از کسانی که درمحیط قرار گرفته­ اند و دعوت از مردم برای همراهی نمایش.
 • کوتاه­بودن زمان حضور و گردش نمایشگران.
 • ارتباطی سریع و صمیمی با مخاطب و ترک محیط درصورت افزایش جمعیت یا به­ درازا کشیدن بیش­ از­ اندازه بازی.
 • داخل­ شدن اجراگران به مغازه­ ها و کافه­ ها جهت کاستن ازدحام.
 • تعیین­ نشدن مرزی بین نمایشگر و تماشاگر و از نزدیک دیده­ شدن بازیگران توسط مخاطب.
 • گاهی­ اوقات در استخدام جشنواره­ ها، نمایشگاه ها یا شهرهای بازی بودن.[3]

محیط

 • تعامل نمایش با تماشاگر و فضای اطراف، به­ عنوان اصلی مسلم.
 • هماهنگی یا تضاد با محیط:

1.هماهنگی: انتخاب شخصیت­ها و لباسهایی (حتی اندکی غیرمعمول) مأنوس با محیط.[4]

2.تضاد: نظیر تضاد افراد طبیعی با محیطی نامناسب یا برعکس، شخصیتهای غیرطبیعی با محیط معمولی.

نچرال­ تئاتر ترکیبی منحصر­ به­ فرد از کمدیهای بصری، با نگاهی بی­ عیب و نقص برای بیان و تشریح تولیداتشان با به­ کارگیری بیش­ از صد شخصیت و سناریو است. آنها خالق تئاتر مبتنی­ بر شخصیت هستند و کار خود ­را دردسترس، سرگرم­ک ننده و در تعامل با­ مخاطب معرفی می­ کنند.

شخصیت­های نچرال­ تئاتر تبحّر خاصی در سرزنده نگه­داشتن یک­ خیابان دارند. آنها با تجربه اجراهای بسیار در مراکز شهری سراسر جهان، با سناریوهای بصری و کلامی خود قادر به توقف خریداران و عابران پیاده در مسیرشان هستند.

1Immaculately-suited-men-an فرد گلدان به سر یکی از شخصیتهای کمپانی نچرال تئاتر که در فضای عمومی شهر، به طور اتفاقی با مردم ارتباط برقرار می­کند. (www.naturaltheatre.co.uk,2010).

«کمپانی نمایشهای خود را در چندزمینه دسته ­بندی می ­کند. نظیر:

 • سرگرمیهای شرکتی[5]: جان ­بخشیدن به نمایشگاهها، کنفراس­ها، افزایش ارزش محصولات در شرکت­ها و بخش­های خصوصی از طریق فراهم­ کردن اوقات تفریحی، گشایش­های بزرگ صحنه­ ای، خلق مهمانهای ناخوانده و سازماندهی کارگاههای سرگرم­ کننده.
 • نمایشهای سرزده: کاراکترهای این­ نمایش در دهه 1970م. اختراع­ شد. شخصیت­هایی با برخورد نزدیک، تعاملی، دردسترس و بسیار کمیک در هرموقعیتی. در این­ دسته از شخصیت­های بسیار قابل­ تشخیص در محیطی ناآشنا و یا برعکس از موقعیت­های سورئال در محیط­های کاملاً طبیعی استفاده می­شود.
 • القای مفهوم با لباس[6]: کاراکترها در لباس شخصیتهای تاریخی ظاهر می­شوند. یک ابزار آموزشی برای کودکان و بزرگسالان به­ منظور ارتقاء تجربه درهنگام بازدید از خانه­ های با­شکوه، اماکن تاریخی و موزه­ ها.

نچرال­تئاتر برای هرکدام از زمینه ­های مذکور شخصیتهایی را خلق کرده ­است.نظیر: چمدان صورتی[7]، کله مخروطیها[8]، دایه[9]، بولینگ خیابانی[10] ، قرمزها[11]، گلدانِ­گل[12]  پاپارازی[13] و بسیاری شخصیتهای خیابانی دیگر که همگی ساده و با تعامل بالا ارائه شده­است» (www.naturaltheatre.co.uk,2013)

1

گروه دایه ­های نچرال­تئاتر: مصمم برای رفتن به پیاده­روی، با پیش­بند­های رسمی خود و کالسکه­ های بچه­ قدیمی

تجربه به نمایشگران نچرال­تئاتر در نمایشهای سرزده کمک می­کند تا بدانند چه­­مدت انتظار لازم­است و یا چه­کسانی دربین مردم، تمایل­دارند تا به نمایش بپیوندند و چه کسانی نه. آنها خود را رهبران تئاترخیابانی و همه­دنیا را صحنه نمایش می­دانند.

9-2009-Natural-Theatre-comp

مردم کبوتری (The Pigeon Poo People) در جشنواره مَوًس­آف­دِ­تاین 2009(Mouth of the Tyne Festival) در بریتانیا. نچرال­ تئاتر آنها را اینگونه توصیف می­کند:”افراد پرنده­مانند یا پرنده­ های آدم­ نما؟!” (www.flickr.com,2009).

7-2009

زن انگلیسی دهه  پنجاه از روزهای مدرن خود صحبت می­کند. او از شخصیتهای نچرال­تئاتر است که با مردم دردودل می­کند! (www.flickr.com,2009).

2-2013

گروه پاپارازی نچرال ­تئاتر که درنقش عکاسانی آزاد که درپی گرفتن عکس­های بی ­پرده برای روزنامه و مجله هستند، دربین مردم حاضر می­شوند! (www.flickr.com,2013).

برای تماشای ویدئوهایی از این گروه روی لینک های زیر کلیک کنید

لینک یک

لینک دو


[1] – Natural Theatre Company

[2] – Walkabout street theatre

[3]– جایی که مردم مبلغی برای دیدن مجموعه­ای از سرگرمی­ها می­پردازند که نمایش سرزده ، تنها بخشی از آن است.

[4]– زیرا معمولاً ظاهر شخصیت­ها جلب­توجه نمی­کند. بلکه رفتار غیرمتعارف آنها موجب این­امر می­شود.

[5] – Corporate Entertainment

[6] – Costumed Interpretation

[7] – Pink Suitcases

[8] – The Cone heads

[9] -The Nannie

[10] – High Street Bowling

[11] -Reds

[12] -Flowerpots

[13] -paparazzi

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *