ماهی تن، غول زیبا و تمدن ساز رو به انقراض است

ماهی تن، غول زیبا و تمدن ساز رو به انقراض است

عکس­هایی را که می­بینید، برایان اسکری از ماهی­های تن نقره­ای اقیانوس اطلس گرفته است. ماهی­های عظیمی که در بیست سالگی به سه متر طول و بیش از دویست کیلو وزن می­رسند. ماهی­هایی بسیار زیبا که می­توانند با سرعت بسیار زیاد شنا، در مسافت­های بسیار طولانی مهاجرت، و در آب­های عمیق و سرد زندگی کنند. اما این غول­های زیبا در خطر جدی هستند.

ماهیگیران اسپانیایی را در عکس­ها می­بینید که چطور با سنت سه هزار ساله­شان، ماهی­های تن را میان چند قایق و در توری بزرگ اسیر می­کنند، بعد ماهی­های بزرگ را صید می­کنند و ماهی­های کوچک را به دریا برمی­گردانند تا رشد کنند. حتی این روزها مزارع کشت و پرورش ماهی تن، زیر دریای مدیترانه ساخته شده است که در آن ماهی­ تن را پرورش می­دهند تا جواب بازار رو به رشد را بدهد. این ماهی لذیذ که سفره­ی هیچ دانشجوی ایرانی از آن خالی نبوده است، در اثر صید بی رویه در پنجاه سال اخیر با هشتاد درصد کاهش جمعیت مواجه شده است.

در یکی از عکس­ها ماهی تن تقریبا سه متری را در حال شنا کنار یک غواص می­بینید. این ماهی در خلیج سن لارنس در کانادا شنا میکند. جایی که ماهی­های تن برای تابستان جمع می­شوند. این غول­ها در کانادا صید می­شوند و در یکی از عکس­ها یک صیاد کانادایی را در حال قطع کردن سر ماهی تن با اره موتوری می­بینید. بیشتر صید این بندر به ژاپن صادر می­شود.

در حال تماشای عکس­هایی که از بسیار زیبا تا بسیار تراژیک متغیر هستند، به روزهایی فکر کنید که با لذت ماهی تن را می­خوردید و اینکه تا چند سال آینده احتمالا این غذا نیز به فهرست غذاهای لوکس اضافه خواهد شد.

لینک اصلی

برچسب ها

هیچ نظر به “ماهی تن، غول زیبا و تمدن ساز رو به انقراض است”

پاسخ

ایمیل شما مخفی می ماند. فیلد های الزامی مشخص شده اند *


*