مارکوپولوی واقعی در برابر مارکوپولوی سریالِ 2014

مارکوپولوی واقعی در برابر مارکوپولوی سریالِ  2014

«نتفلیکس» سریال جدید و پر زرق و برقی را در مورد ماجراهای کاوشگر تاریخی «مارکوپولو» شروع  کرده است. فصل اول آن در ده قسمت و بودجه­ی 90 میلیون دلار پخش شده است، می خواهید قبل از دیدنِ سریال و قبل از اینکه هالیوود در موردش صحبت کند، داستان واقعی مارکوپولو را بدانید؟ پس با شبگار و رکسانا صنم­یار همراه شوید و با مارکوپلو آشنا

marcopolo5

مارکوپولوی نتفلیکس

نتفلیکس قصد دارد با مجالس عیش و نوش گیشاها و انواع فانتزی­های جنسی دیوانه­تان کند. اما حماسه مارکوپولو بیشتر درباره مسیر سفر اوست تا در مورد ماجراجویی های جنسی. اگرچه بله، امکانش خیلی زیاد است که او به همان کیفیت، ماجراجویی هایی در رختخواب هم کرده باشد. اما او 24 سال در سفر بود.

افسانه ستیز اصیل

آنچه شما باید هنگام دیدن سریال نتفلیکس بدانید این است که داستان مارکوپولو اولین ماجرای شرح داده شده از سرگذشت یک اروپایی در شرق دور است. مردم دیگری هم قبل از او تا آنجا رفته بودند، اما خیلی چیزی در موردش ننوشته بودند. و برای بیشتر مردم در اروپای قرون وسطا، آسیا و شرق دور رازهای بزرگی بودند. و برعکس. بنابراین مارکوپولو فقط یک سرزمین جدید را کاوش نمی کرد و تجارت راه نمی انداخت. بلکه او مردی بود که افسانه های شرق و غرب را شکست و به همگان ثابت کرد که هر دو مکان وجود دارند.

marcopolo6

یک خانواده کاوشگر

اینطور نبود که مارکوپولو یک روز از خواب بیدار شود و بگوید: «وای! خداحافظ !» من میخواهم بزنم به چاک و از مرزهای نقشه های مزخرفی که داریم رد شوم و ببینم چه چیزی آن بیرون است!

او عملا از بدو تولد برای چنین کاری آموزش دیده بود. پدر و عموی او، نیکولو و مافئو پولو، تاجرانی بودند که همه زندگیشان را وقف ساختن امپراطوری تجارت رسمی  قانونی کرده بودند که پیوسته دور و دورتر تا سرزمینهای شرقی گسترش پیدا می کرد. اگرچه مارکوپولو تا قبل از 15 سالگی، پدر و عمویش را ندیده بود ( آنها در سفری به مشرق زمین بودند) ، او توسط عمو و عمه دیگری بزرگ شده و پرورش یافت که یک تاجر حرفه ای شود.

آغاز ماجراجویی

در سال 1271، مارکوپولوی 17 ساله به همراه پدر و عمویش به سوی شرق عزیمت کرد. سفری به وسعت 15000 مایل، که به مدت 24 سال تا بازگشتش طول کشید.

آنها از خانه شان در ونیز راهی شدند و با کشتی به ساحل اسرائیل رفتند و سپس از طریق خشکی چندین سال به سفر ادامه دادند. ابتدا به  اکراین، بعد از آن به سمت جنوب، به عراق و نواحی جنوبی ایران، و بازگشت به سمت شمال، به نواحی شمالی افغانستان و سپس چین. جایی که هفده سال در آنجا ماندند. به یاد داشته باشید که آنها و مردم، این جاها را در آن زمان با اسامی کاملا متفاوتی می شناختند. مارکوپولو چین را به نام “کاتای” می شناخت.

 

جاده ابریشم

خانواده پولو در حال گشت و گذار صرف  در شرق نبودند و رد پای کاملا روشنی هم از خود به جا نگذاشته اند. آنها جاده ابریشم را دنبال می کردند. جاده ای که 1500 سال پیش از آنکه مارکو، نیکولو و مافئو پولو تجارت از طریق آن را آغاز کنند، وجود داشت.

جاده ابریشم یک بزرگراه تک نبود. بلکه بیشتر شبکه ای از مسیرها بود با ایستگاههای پرمنفعتی که در جای جای آن واقع بود. همچنین فقط راهی برای تجارت ابریشم نبود. اگرچه ابریشم چینی کالای سودمندی بود که از طریق مسیرهای فرعی بسیار این جاده تجارت می شد.

بیشتر تاجران جاده ابریشم، در مسیر محلی کوچک خود حرکت می کردند و تعداد خیلی کمی از آنها مسیرهای طولانی را سفر می کردند. بیشتر مردم آنچه در مورد دورترین نقاط جاده ابریشم میدانستند را از شایعات و افسانه ها گرفته بودند.

marcopolo2 

بهترین دوستان جدید

پولوها در نهایت،  تمام راه جاده ابریشم را پیمودند تا به نقاط پایانی آن یعنی دربار کوبلای خان، نوه بزرگ چنگیز خان معروف رسیدند. کوبلای خان این سوگلی های غربی جدیدش را آنقدر دوست میداشت که نمی گذاشت آنجا را ترک کنند. به طرز آشکاری، مارکوپولو عزیزترین چیز او بود. و علیرغم اعتراض پولوها که مجبورند برگردند و در راه باشند، کوبلای خان آنها را به عنوان قصه گویان دربار و ماموران دیپلماتیک در آنجا نگه داشت.

 

بازگشت به خانه

سرانجام آنها توانستند به عنوان محافظین شاهدخت مغول و به هوای اسکورت او تا پیش نامزدش، از دست کوبلای خان در بروند. آنها شاهزاده را با قایق تحویل دادند. (در حالیکه جنوبی ترین قسمتهای آسیا و هند را در مسیر می دیدند.) و سپس راه بازگشت به خانه را به سمت ونیز، در سال 1295، پیش گرفتند. در حالیکه بارشان مملو از جواهرات گرانبها بود.

ونیز جنگ را می گذراند. دشمن، “جنوئیس”، مارکوپولو را اسیر کرده و به زندان در کنار یک رمان نویس افسانه ای به نام “راستیچلو دا پیزا”  ، افکند.

مارکو در سال 1299 آزاد شد و بعد از آن هرگز دوباره ونیز را ترک نکرد. او به عنوان یک تاجر ثروتمند متاهل که سه فرزند دختر داشت، به زندگی ادامه داد. و در زمان مرگش به علت یک بیماری ناشناس، در سال 1323، قانونا یک برده تارتار مرموز را آزاد کرد. برده ای که تاریخدانان معتقدند که مارکو را از شرق دور تا خانه همراهی کرده بود.

marcopolo3 

ضبط و ثبت یک میراث

مارکوپولو سالهای حبس را در حالی گذراند که هم سلولی اش راستیچلو دا پیزا را با شرح ماجراهایش کیفور می کرد. و راستیچلو به راستی شنونده خوبی بود. او در اولین سال آزادی اش، داستانهای مارکو پولو را در یک مجموعه چهار جلدی چاپ و منتشر کرد.

دو دهه بعد از آن زمانیکه مارکوپولو مرد، این مجموعه معادل یک اثر پرفروش قرون وسطا بود و به چندین زبان دنیا ترجمه شده بود. در طول قرنها، بارها صحت نوشته های این اثر مورد سوال قرار گرفته است. اما هرچه محققان بیشتر آن را بررسی کرده اند، درستی و صحت انسانی بیشتری در ذکر ماجراهای مارکوپولو یافته اند.

 

سال مارکوپولو

سال 2014 سال بزرگی برای مارکوپولو بوده است.

علاوه بر آغاز پروژه مارکوپولو ی نتفلیکس در دسامبر، تاریخدانان عنوان کرده اند که ممکن است مارکوپولو آمریکا یا حداقل سواحل غربی آن را نیز کشف کرده باشد. یک نقشه مربوط به مارکوپولو که خطوط ساحلی آلاسکا را نشان میدهد به عنوان بخشی از سفرهای دریایی اش با خانواده و شاهزاده مغول، کشف شده است. این نقشه در سال 1930 به آمریکا هدیه شد. توسط یک مهاجر ایتالیایی که ادعا می کرد نقشه یک میراث خانوادگی است که از نسل مارکوپولو به جد او سپرده شده بود. نقشه هنوز مراحل تشخیص اعتبار را می گذراند. اما هر روز بیشتر به نظر می رسد که واقعی باشد. و این به این معنی است که هنوز تعداد زیادی جای خالی در داستان مارکوپولو هست که باید پر شود. بنابر این نتفلیکس در اثرش روزنه های بسیاری دارد که می تواند با آنها بازی کند.

لینک اصلی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *