عکس های سورئال یک مهندس جوان

اریک جوهانسون (Erik Johansson)، عکاسی است که عکس های غیر ممکن و واقعی می گیرد… عکس هایی که نمی توانند به طور عادی گرفته شوند اما آنقدر طبیعی هستند که می شود به امکان وقوعشان فکر کرد؛ عکس هایی که برای فهمیدن منظورشان باید مدتی تامل کرد.

اریک جوهانسون (متولد 1985) در حومه شهری کوچک در سوئد متولد شد. او از کودکی به نقاشی و کامپیوتر علاقه داشت. وقتی در 15 سالگی با دوربین دیجیتال به عکاسی پرداخت، احساس کرد می­خواهد کارهای بیشتری با عکس هایش انجام دهد؛ چون او به نقاشی عادت داشت و برایش عجیب بود که بعد از گرفتن عکس کار تمام شده باشد. او با علاقه­ای که به کامپیوتر داشت، با عکس­ها بازی می کرد و تصاویری می ساخت که با دوربین نمی توانست بگیرد. نکته جالب اینجاست که او عکاسی و پردازش عکس را خودش و در اثر تمرین یاد گرفت.

وی در سن 20 سالگی برای تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر به دانشگاه صنعتی چالمرز رفت. در حین تحصیل هم علاقه اش به پردازش عکس را دنبال کرد. او به طور موازی با تحصیل، به انجام کارهای شخصی و همچنین پروژه های تبلیغاتی می پرداخت. زمانی که با اخذ مدرک کارشناسی ارشد از دانشگاه فارغ التحصیل شد، تصمیم گرفت مسیر شغلی عکاسی را دنبال کند. این عکاس در سال 2012 به شهر برلین آلمان نقل مکان کرد تا از ایده­های زیادی که در این شهر هنری وجود دارد، استفاده کند.

اریک جوهانسون در سال 2011 در کنفرانس TED راجع به عکس هایش سخنرانی کرد. در سال 2013 هم در کنفراس ادوبی مکس صحبت کرد. او با سازمان هایی مثل گوگل، ادوبی و مایکروسافت همکاری دارد اما بنا به گفته خودش همچنان کارهای شخصی برایش مهم تر هستند.

خلق عکس­های او، از زمان ایجاد ایده تا اتمام کار، از چند هفته تا چند ماه طول می کشد. چون واقعی بودن عکس ها و زنده کردن ایده ها برایش اهمیت زیادی دارند. به طوری که مثلا در عکس “خودشکوفایی” با اینکه می توانست نقاشی روی تابلو را در فتوشاپ ایجاد کند، بعد از گرفتن عکس مرد نقاش در مقابل بوم سفید، خودش تابلوی نقاشی را کشید و از همان زاویه قبلی، از تابلوی نقاشی عکس گرفت.

برای اطلاعات بیشتر راجع به اریک جوهانسون می توانید به وبسایت او و یا صفحه ی فیسبوکش سر بزنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *