عکس­نوشت: آوارگان سوری

توسط | به تاریخ 1392/11/19 | نظر 2

عکس­نوشت: آوارگان سوری، عکس­هایی از James Nachtway

قبلا از این عکاس مشهور، مجموعه­ای از عکس­های منتشر نشده از 11 سپتامبر در شبگار منتشر شده است. اما اینبار عکاس کهنه کار جنگ، گذرش به سوریه و آوارگانش افتاده است. این عکس­ها بازنمای زندگی آوارگان سوری هستند. با شبگار همراه شوید.

در تئوری، پناهندگی یک حالت موقتی است، اما بدون مکانی برای بازگشت ـ یک کشور، شهر، خانه ـ این برزخ، دائمی به نظر می­رسد. فضایی از کشوری دیگر به این افراد اختصاص داده می­شود، جایی که ممکن است شرایط اولیه بقاء فیزیکی فراهم شود اما خبری از حقوق شهروندی نیست، و آرزوهای انسانی، هم معنا و هم جهت خود را از دست می دهند.

  پناهندگان صرفاً افرادی محدود شده به یک مکان نیستند بلکه آن­ها در زمان نیز محبوس شده­اند، در تنگنای میان گذشته­ی معدوم و آینده­ای که دیگر وجود ندارد. اما برای هرچیزی حالت بدتری هم وجود دارد. بيماري و قحطی و گرسنگی، جراحت ناشی از سختگیری­های زمان و مکان را به چشم نمی­آورد، و برزخ احتمالی به یک جهنم زنده تبدیل می­شود. خوشبختانه در مورد آوارگان سوری این اتفاق نیفتاده است.

جامعه­ی جهانی به این پدیده واکنش نشان داده است. کشورهای همسایه، لبنان، اردن، ترکیه، کمک­های خود را به روی این آوارگان گشوده­اند و سازمان­های غیردولتی و غیرانتفاعی، آب و غذا و سرپناه و کمک­های پزشکی برای آن­ها ترتیب داده­اند. مردم همدیگر را دارند. ولی آیا این آوارگان روزی قادر به بازگشت به سوریه خواهند بود؟ اگر نتوانند بازگردند آن گاه چگونه بقیه­ی دنیا نه تنها با نیازهای اولیه آن ها، بلکه با چالش هایی نظیر برقراری حق شهروندی جدید و خودمختاری های ناشی از مسئولیت پذیری، در عوض پذیرش به وجود آمدن مردمی بدون تابعیت کنار می­آیند؟

برچسب ها

2 نظر to “عکس­نوشت: آوارگان سوری”

  1. 1392/11/20

    tahmineh Reply

    به اين فكر مي كنم كه چگونه بجاي كم شدن تعداد آوارگان روز بروز بر تعداد آنان افزوده مي شود؟

پاسخ

ایمیل شما مخفی می ماند. فیلد های الزامی مشخص شده اند *


*