طبیعت از نگاه انسل آدامز

TheTetons&TheSnakeRiver-Adams-13-6-92

انسل آدامز(Ansel Adams) (1902-1984) به عکس­های منظره­ی سیاه سفید و فعالیت­هایش در دفاع از محیط زیست معروف است. او در خانواده­ای سطح بالا در سانفرانسیسکو متولد شد. از کودکی به فراگیری پیانو پرداخت و تصمیم داشت روزی نوازنده­ی پیانو شود. اگرچه بعدها موسیقی را به خاطر عکاسی رها کرد اما تاثیرات مثبت نوازندگی در عکس­های او دیده می­شود. فلسفه­ی شخصی آدامز “هنر برای زیبایی” بود. هدفش این بود که چه در عکاسی و چه در موسیقی، زیبایی را به دیگران نشان دهد و باعث شود بقیه نیز در زندگی به دنبال زیبایی باشند.

آدامز در 14سالگی به پارک ملی یوسمیتی سفر کرد؛ و در اولین نگاه چنان شیفته­ی شکوه و زیبایی طبیعتش شد؛ که به گفته­ی خودش دوره­ی جدیدی در زندگیش آغاز شد. در آنجا برای اولین بار به عکاسی پرداخت. در سن 17 سالگی به باشگاه سیرا، که قدیمی ترین و بزرگترین سازمان حفاظت از محیط زیست امریکاست، پیوست و تا آخر عمر در آنجا فعالیت نمود. عکس­های او در این سازمان به حفظ و گسترش پارک­های ملی غرب امریکا کمک زیادی کردند.

«تتونز و رودخانه­ی مار» (The Tetons and The Snake River)، یکی از مشهورترین عکس­های آدامز از مناظر غرب آمریکاست؛ که در سال 1942 گرفته شده. عمق میدان بالا و جزئیات دقیق، ناشی از انتخاب دیافراگم کوچک برای گرفتن عکس است. در این عکس عظمت کوه­ها در مقابل آرامش پیچ در پیچ رودخانه و شاخ و برگ درختان وسط عکس، تعدیل شده است و فقدان پیش زمینه­ی مشخص در عکس، بیننده را در فضای ساخته شده غرق می­کند. هم چنین؛ آدامز با دقت در نور و تاثیر ابرها و آسمان، حس پویایی قوی­ای در عکس ایجاد کرده است.

«تتونز و رودخانه ی مار» علاوه بر نشان دادن زیبایی طبیعی، تلاشی سیاسی برای نشان دادن اهمیت حفظ محیط زیست است. به علاوه، این عکس یکی از 115 عکسی است که توسط سفینه­ی فضایی وویجر 1 و 2 در سال 1977 به فضا فرستاده شد تا زندگی و فرهنگ زمین را به موجودات احتمالی فضا نشان دهد.

برچسب ها

هیچ نظر به “طبیعت از نگاه انسل آدامز”

پاسخ

ایمیل شما مخفی می ماند. فیلد های الزامی مشخص شده اند *


*