سه برگ از تاریخ موسیقی ـ برگ یک: قبل از قرن بیستم میلادی

MUSIC-2-9-93

سه برگ از تاریخ موسیقی ـ برگ یک: قبل از قرن بیستم میلادی

 

پیش از این در مورد موسیقی کلاسیک، پاپ، و انواع و اقسام سبک ها در شبگار مطالبی را از ارشک عزیزی خوانده­اید، حالا با شبگار و ارشک همراه شوید با مروری کوتاه بر تاریخ موسیقی.

 

 

قبل از حضور تکنولوژی در زندگی ما، امکان ضبط ، بازپخش صدا و تصویر وجود نداشت. سالن های کنسرت و پیانوهای شخصی در هر خانه ای، تنها موقعیت های ممکن برای شنیدن موسیقی بودند.

قبل از حضور سینما، تلویزیون و اینترنت، سالن موسیقی بزرگترین تفریح و اپرا بدون شک پرطرفدارترین تفریح برای تمام اقشار جامعه بود.

شاید برای ما در این دوران غیر قابل تصور باشد، ولی در گذشته ای نه چندان دور، هر فردی در کل دوران زندگی اش حداکثر می توانست هفت یا هشت بار سمفونی یا اپرای مورد علاقه اش را گوش کند.

به همان اندازه که امروزه هر فردی برای خرید تبلت یا لپ تاپ تحقیق کرده و زمان صرف میکند، در قرن های ۱۷، ۱۸ و ۱۹ میلادی، مردم برای انتخاب کنسرت مناسب تحقیق کرده و زمان صرف می کردند. و همان گونه که امروزه بحث های اساسی میان هر جمعی، مباحث اقتصادی، سیاسی و تفاوت آخرین تکنولوژی محصولات  شرکت هایی همچون اپل سامسونگ و… است، در قرون ذکر شده مباحث اصلی در کافه ها و در میان عموم مردم، تحولات فرهنگی روز و تفاوت آخرین سمفونی ها و اپراهای افرادی چون بتهوفن، موتزارت، واگنر، برامس و … بوده است.

موسیقی پاپ (به معنای عام موسیقی مردمی) در این دوران تنها در خیابان ها و توسط دوره گردان و کولی ها اجرا می شد. بعضی از این ترانه های عامی هم توسط کارگران در مزرعه ها و کارگاه ها خوانده میشد. این در حالی است که موسیقی کلاسیک در این دوران آینه ی تمام نمای جامعه اش می باشد. فضای موسیقی های کلاسیک این دوران، موضوع اپراها و قطعات بی کلام برنامه دار( مانند سمفونی فانتاستیک، اوورتور رومئو و ژولیت، پوئم سمفونی چنین گفت زرتشت و …) ، هارمونی ها، ملودی ها و همه ی عوامل دیگر دخیل در موسیقی مجلسی، برگرفته از جامعه ی همان روزگار بوده. تا جایی که در قرن نوزدهم با جنبش ناسیونالیسم ، موسیقی فولکلور هر کشور نیز به سالن های کنسرت و موسیقی های کاملا جدی آهنگسازان بزرگ این کشور ها راه یافت. نظیر موسیقی آهنگسازانی چون: اسمتانا، پروکوفیف، فرانتس لیست و … .

(توجه داشته باشید که که منظور از موسیقی مردمی در اینجا، تنها موسیقی پاپ است نه فولکلور و موسیقی کلاسیک و مجلسی نیز به معنای موسیقی دقیق به کار رفته که همه­ی این اصطلاحات در مقاله_های قبلی بررسی شده اند).

 

اما داستان تاریخ موسیقی به همین روند خود ادامه نداد، در پایان قرن نوزدهم با اختراع سینما، اولین ضربه به محبوبیت موسیقی، مخصوصا موسیقی مجلسی و اپرا  زده شد. همچنین اختراع گرامافون و قابلیت ضبط و بازپخش موسیقی تا حدودی مردم را از سالن های کنسرت دور کرد.

و قرن بیستم آغاز شد…

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *